Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Korowód Grup Zapustnych 2024 przeszedł ulicami Włocławka. Zdjęcia, wideo

Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Wideo
od 16 lat
W niedzielę w samo południe sprzed Muzeum Etnograficznego przy włocławskich bulwarach ruszył tradycyjny Korowód Grup Zapustnych. Przemarsz był wesołą, uliczną paradą kończącą karnawał i jednocześnie wspaniałą, żywą lekcją zwyczajów kujawskich. Maszkary zwierzęce kozy, bociana, niedźwiedzia i konia symbolizują wegetację przyrody, ukryte pragnienia odpędzenia zimy i przywołania wiosny i zapewnienia dostatku w nadchodzącym roku. Zobaczcie zdjęcia z tego niezwykłego wydarzenia organizowanego na koniec karnawału.

W niedzielę (11 lutego 2024 roku) już po raz 33. ulicami Włocławka przeszedł Korowód Grup Zapustnych. Grupy zapustników z Florianowa, Kaniewa, Kazania, Lubania i Mikanowa, jak również ze Słomkowa oraz z Szymborza, dzielnicy Inowrocławia przemaszerowały w głośnym, kolorowym i roztańczonym korowodzie wśród mieszkańców Włocławka, którzy przyszli na ulice śródmieścia podziwiać przebierańców. Przemarsz był wesołą, uliczną paradą kończącą karnawał i jednocześnie wspaniałą, żywą lekcją zwyczajów kujawskich. Maszkary zwierzęce kozy, bociana, niedźwiedzia i konia symbolizują wegetację przyrody, ukryte pragnienia odpędzenia zimy i przywołania wiosny i zapewnienia dostatku w nadchodzącym roku.

Jak informował organizator imprezy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku jej celem było zwrócenie uwagi na fenomen kulturowy, jakim jest żywy wciąż na Kujawach zwyczaj Chodzenia z Kozą. Grupy zapustne w czasie od tłustego czwartku do wtorku ostatkowego, obchodzą domostwa kujawskich wsi i miasteczek. Podczas odwiedzin zapustnicy składają domownikom życzenia powodzenia, urodzaju, zdrowia oraz odstraszają głośną muzyką, dzwonkami i uderzeniami z batów zimę — porę nieprzychylną człowiekowi. Zwyczaj w 2020 roku został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, ponieważ przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, stale odtwarzany i uznawany przez kolejne pokolenia Kujawiaków za część własnej spuścizny.

Korowód grup zapustnych w niedzielę we Włocławku

Występujące w grupach postaci i ich zachowania (podszczypywanie, bodzenie, różne psoty) wskazują na dawny, magiczny sens zwyczaju. Maszkary zwierzęce kozy, bociana, niedźwiedzia i konia symbolizują wegetację przyrody, ukryte pragnienia odpędzenia zimy i przywołania wiosny, zapewnienia dostatku w nadchodzącym roku. Istota dwoista, mężczyzna w masce z zawieszoną na pasku kukłą umarłego, nazywany żywym na umarłym lub babochłopem, uosabia nadejście wiosny, zwycięstwo życia nad śmiercią, światła nad ciemnością, dobra nad złem. Towarzyszą im również Żyd, Żydówka „Siora”, Cyganka, Cygan, panna młoda i pan mody, istoty ze świata nadprzyrodzonego — diabeł i śmierć oraz wiele innych, m.in.: przodownik, druciarz, myśliwy, kominiarz, policjant, garbus, klaun, kapele lub całe orkiestry strażackie - podało Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Trwa głosowanie...

Czy chętnie oglądasz wystawy zdjęć lub obrazów?

Korowód wymaszerował sprzed Muzeum Etnograficznego, następnie przeszedł ulicami:

  • Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6,
  • ul. Maślana,
  • ul. 3 Maja,
  • plac Wolności,
  • ul. Kościuszki,
  • plac Fajansu Włocławskiego.

Organizatorem imprezy było Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Zobaczcie zdjęcia z 33. Korowodu Grup Zapustnych we Włocławku

Tak było w niedzielę na Korowodzie Grup Zapustnych we Włocławku, 11 lutego 2023 roku.

Korowód Grup Zapustnych 2024 przeszedł ulicami Włocławka. Zd...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto