Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapusty 2024 w Lubrańcu - Koza w Urzędzie Miasta i Gminy. Zdjęcia, wideo

Wojciech Alabrudziński
Wojciech Alabrudziński
Wideo
od 12 lat
Od Tłustego Czwartku do Ostatków na Kujawach grupy zapustne chodzą od domu do domu, by obwieszczać koniec karnawału. We wtorek, 13 lutego grupy zapustne wędrowały po Lubrańcu. Zobaczcie zdjęcia.

Grupy zapustne swoim wyglądem, tańcem i śpiewem odstraszają jednocześnie zimę i życzą wszystkim gospodarzom urodzaju i bogatych plonów tego roku.

W tzw. Śledzik, czyli Ostatki, 13 lutego 2024 roku grupy zapustne szalały w Lubrańcu. Odwiedziły także burmistrza Stanisława Budzyńskiego i pracowników Urzędu Miasta i Gminy Lubraniec.

Także we wtorek w muszli koncertowej nad Dunajem zaprezentowały się grupy zapustne z okolic Lubrańca. Wszystko w ramach jubileuszowej, 30. edycji imprezy pod hasłem "Kujawskie Zapusty".

Występujące w grupach postaci i ich zachowania (podszczypywanie, bodzenie, różne psoty) wskazują na dawny, magiczny sens zwyczaju. Maszkary zwierzęce kozy, bociana, niedźwiedzia i konia symbolizują wegetację przyrody, ukryte pragnienia odpędzenia zimy i przywołania wiosny, zapewnienia dostatku w nadchodzącym roku. Istota dwoista, mężczyzna w masce z zawieszoną na pasku kukłą umarłego, nazywany żywym na umarłym lub babochłopem, uosabia nadejście wiosny, zwycięstwo życia nad śmiercią, światła nad ciemnością, dobra nad złem. Towarzyszą im również Żyd, Żydówka „Siora”, Cyganka, Cygan, panna młoda i pan mody, istoty ze świata nadprzyrodzonego — diabeł i śmierć oraz wiele innych, m.in.: przodownik, druciarz, myśliwy, kominiarz, policjant, garbus, klaun, kapele lub całe orkiestry strażackie - podało Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Trwa głosowanie...

Jakie imprezy i wydarzenia we Włocławku interesują Cię najbardziej?

Warto dodać, że w niedzielę, 11 lutego 2024 roku już po raz 33. ulicami Włocławka przeszedł Korowód Grup Zapustnych. Grupy zapustników z Florianowa, Kaniewa, Kazania, Lubania i Mikanowa, jak również ze Słomkowa oraz z Szymborza, dzielnicy Inowrocławia przemaszerowały w głośnym, kolorowym i roztańczonym korowodzie wśród mieszkańców Włocławka, którzy przyszli na ulice śródmieścia podziwiać przebierańców. Przemarsz był wesołą, uliczną paradą kończącą karnawał i jednocześnie wspaniałą, żywą lekcją zwyczajów kujawskich. Maszkary zwierzęce kozy, bociana, niedźwiedzia i konia symbolizują wegetację przyrody, ukryte pragnienia odpędzenia zimy i przywołania wiosny i zapewnienia dostatku w nadchodzącym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto