Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapusty 2024, czyli Koza na Kujawach w gminie Choceń. Zdjęcia, wideo

Wojciech Alabrudziński
Wojciech Alabrudziński
Wideo
od 16 lat
Na Kujawach od Tłustego Czwartku obowiązuje tradycja chodzenia z Kozą. Zobaczcie na zdjęciach, jak 8 lutego 2024 roku w Szatkach chodziła z Kozą grupa zapustna ze Świętosławia.

W Tłusty Czwartek ruszają na Kujawach grupy zapustne, by wędrować od domu do domu i obwieszczać koniec karnawału. Swoim wyglądem, tańcem i śpiewem odstraszają jednocześnie zimę i życzą wszystkim gospodarzom urodzaju i bogatych plonów tego roku.

Jedna z licznych grup zapustnych ze Świętosławia, gmina Włocławek odwiedziła sąsiednie gospodarstwa w gminie Choceń.

Występujące w grupach postaci i ich zachowania wskazują na dawny, magiczny sens zwyczaju. Maszkary zwierzęce kozy, bociana, niedźwiedzia i konia symbolizują wegetacje przyrody, ukryte pragnienia odpędzenia zimy i przywołania wiosny, zapewnienia dostatku w nadchodzącym roku. Istota dwoista, mężczyzna w masce z zawieszoną na pasku kukłą umarłego, nazywany żywym na umarłym lub babochłopem, uosabia nadejście wiosny, zwycięstwo życia nad śmiercią, światła nad ciemnością, dobra nad złem. Towarzyszą im również Żyd, Żydówka „Siora”, panna młoda i pan mody oraz wiele innych, m.in.: druciarz, myśliwy, kominiarz, policjant, istoty ze świata nadprzyrodzonego — płatający figle diabeł i strasząca swoim wyglądem śmierć oraz kapele lub całe orkiestry strażackie - tak podaje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Zobaczcie na żywo, jak wyglądały Kozy na Kujawach.

W ostatnią niedzielę karnawału – 11 lutego 2024 roku o godzinie 12 ulicami Włocławka przejdzie tradycyjny korowód grup zapustnych. Celem imprezy jest popularyzacja wciąż żywych na Kujawach zwyczajów końca karnawału, które zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Trasa przemarszu Korowodu Grup Zapustnych 2024 we Włocławku

Przemarsz jest wesołą, uliczną paradą kończącą karnawał i jednocześnie wspaniałą, żywą lekcją zwyczajów kujawskich. Korowód wymaszeruje sprzed Muzeum Etnograficznego, następnie przejdzie ulicami:

  • Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6,
  • ul. Maślana,
  • ul. 3 Maja,
  • plac Wolności,
  • ul. Kościuszki,
  • plac Fajansu Włocławskiego.

Takie będą ograniczenia w ruchu w czasie korowodu we Włocławku

W związku z organizacją Korowodu Grup Zapustnych, które 11 lutego 2024 roku organizuje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, będą ograniczenia w organizacji ruchu. Między godzinami 11:30 a 13:30 częściowo ograniczone dla ruchu samochodowego będą ulice: Bulwary, Maślana, Łęgska, Tumska, 3 Maja, Cyganka, Żabia, Piekarska, plac Wolności, Kilińskiego, Kościuszki.

Na przemarsze zapraszamy autentyczne grupy zapustne, które od tłustego czwartku do wtorku ostatkowego, wzorem wcześniejszych pokoleń, obchodzą kujawskie wsie i miasteczka, składając odwiedzanym życzenia powodzenia, urodzaju, zdrowia oraz odstraszając głośną muzyką, dzwonkami i uderzeniami z batów zimę – porę nieprzychylną człowiekowi - zaprasza Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto