Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Krystynka" to symbol Ciechocinka. Historia niezwykłej wody z uzdrowiska. Wideo i zdjęcia

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Wideo
od 16 lat
Od 120 lat nieprzerwanie w Ciechocinku produkowana jest woda mineralna „Krystynka”. Po tężniach to kolejny symbol nadwiślańskiego uzdrowiska. To również najsilniej zmineralizowana woda w Polsce.

Spis treści

Historia Krystynki z Ciechocinka

Wodę mineralną „Krystynka” produkuje się w Ciechocinku od 1902 roku.

- Był to naturalny trend, który na przełomie XIX- XX wieku istniał w dynamicznie rozwijających się polskich uzdrowiskach. Byliśmy wtedy pod zaborami, ale każde uzdrowisko chciało mieć swój lokalny, unikalny produkt. Takim produktem oprócz tężni ciechocińskich, czyli symbolu Ciechocinka była właśnie woda mineralna „Krystynka”, która nieprzerwanie od 120 lat jest u nas produkowana – tłumaczy Marcin Zajączkowski, prezes spółki Uzdrowisko Ciechocinek.

Zmieniały się butelki i etykiety, ale wyjątkowy, lekko słony smak od lat jest ten sam.

„Krystynka” prócz tego, że szybko orzeźwia, ma wiele innych właściwości.

Jest najsilniej zmineralizowaną wodą mineralną w Polsce, bardziej zmineralizowane są już tylko wody lecznicze.

- Suma składników stałych wody wynosi ponad 3400 mg na litr. „Krystynka” oprócz tego, że super nawadnia i gasi pragnienie, to też uzupełnia minerały, które tracimy wraz z ciepłem, czyli wraz z poceniem się. Nie tylko bardzo szybko gasi pragnienie, ale właśnie bilansuje tę sumę minerałów w naszym organizmie - dodaje Marcin Zajączkowski.

Woda "Krystynka" z Ciechocinka charakteryzuje się:

  • dużą zawartością kationu sodowego
  • anionu chlorkowego.
  • Zawiera znaczne ilości magnezu oraz wapnia - budulca układu kostnego człowieka.
  • Wzmacnia mięśnie i układ nerwowy,
  • reguluje gospodarkę wodną,
  • pozytywnie wpływa na ciśnienie tętnicze krwi, a także pracę serca

Woda mineralna "Krystynka” wydobywana jest ze źródła nr 19a, które znajduje się przy ul. Bema i rurociągiem, o długości 3 km transportowana jest na ulicę Warzelniana, gdzie jest produkowana.

Od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zasłynęła w czasach PRL-u, wówczas do Ciechocinka podstawiano wagony. Po wodę z nadwiślańskiego uzdrowiska sięgały huty, stocznie, fabryki i przekazywały ją pracownikom. Obecnie Spółka Uzdrowisko Ciechocinek produkuje ponad 10 mln butelek rocznie.

- Produkujemy rocznie ponad 5 milionów wody, w tej tradycyjnej szklanej, kapslowanej butelce. Do tego dochodzi ponad 1,2 mln w butelkach plastikowych i 3 miliony naszych unikalnych napojów smakowych, czyli tradycyjna czerwona oranżada, pomarańczowa, cytrynowa i hit tego lata oranżada lodowa - tłumaczy Marcin Zajączkowski.

„Krystynka” sprzedawana jest w całej Polsce, ale to także sponsor lokalnych klubów, a od 2023 roku młodej utalentowanej tenisistki Nadi Affelt. To także za sprawą tej wody przez wiele lat w Ciechocinku odbywały się zloty pań o imieniu Krystyna, a także słynne wybory Miss Krystynki organizowane w Muszli Koncertowej.

Skąd się wzięła nazwa ciechocińskiej wody mineralnej?

- Próbowaliśmy dotrzeć do tego, skąd się nazwa „Krystynka” wzięła i nie udało nam się jednoznacznie powiedzieć, która Krystyna była pierwowzorem dla tej nazwy. drugiej strony, jak spojrzymy na paletę wód mineralnych i wód leczniczych, to mamy Jana, Krysię, Krystynkę, wiele nazw pochodzi właśnie od polskich imion – wyjaśnia Marcin Zajączkowski.

Spółka Uzdrowisko Ciechocinek ma też plany, na bazie „Krystynki”, która polecana jest osobo pracującym fizycznie i uprawiającym sport, stworzyć izotonik.
- Pracujemy nad dwoma recepturami. Od przyszłego roku, na bazie „Krystynki” chcemy produkować naturalne izotonik, czyli wodę dla sportowców, dla wszystkich, którzy lubią się ruszać. Chcą w sposób naturalny, nie tymi kolorowymi napojami, które znajdujemy na półkach sklepowych, uzupełnić pragnienie i minerały. Trwają także badania nad recepturą, bo „Krystynka” jest bogata w lid, wystarczy wypić dziennie litr, by uzupełnić zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Jest ważny szczególnie dla osób starszych.

O Ciechocinku pisaliśmy też tu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: "Krystynka" to symbol Ciechocinka. Historia niezwykłej wody z uzdrowiska. Wideo i zdjęcia - Aleksandrów Kujawski Nasze Miasto

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto