Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mafia paliwowa rozbita pod Kowalem. W sprawę zamieszany policjant

mc za Izbą Celną w Toruniu
W pomieszczeniu magazynowym znajdowała się linia technologiczna służąca do przerabiania oleju opałowego na napędowy metodą bezkwasową. Wśród osób zamieszanych w tę działalność jest policjant z Płocka.
W pomieszczeniu magazynowym znajdowała się linia technologiczna służąca do przerabiania oleju opałowego na napędowy metodą bezkwasową. Wśród osób zamieszanych w tę działalność jest policjant z Płocka. Izba Celna Toruń
Do magazynów celników trafiło 60 tysięcy litrów odbarwionego oleju opałowego, który miał trafić do sprzedaży, jako paliwo. Kolejnych 30 tysięcy litrów było przygotowanych do odbarwienia.

Ponad 90 tysięcy litrów paliwa, ciągnik siodłowy i 3 cysterny zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej z Torunia w okolicach Kowala, w powiecie włocławskim. W ręce celników wpadły również 3 osoby trudniące się odbarwianiem oleju opałowego na skalę przemysłową.

Funkcjonariusze celni z Torunia od dłuższego czasu wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP Wydział w Toruniu podejrzewali, że w jednym z pomieszczeń magazynowych w okolicach Kowala może odbywać się nielegalny proceder polegający na odbarwianiu oleju opałowego. Akcja miała miejsce 25 listopada późnym wieczorem.

Zobacz także:Tragedia pod Brodnicą. Pociąg uderzył w auto osobowe

- W jednej z hal przemysłowych funkcjonariusze ujawnili nielegalną odbarwialnię paliwa - mówi podkomisarz Mariusz Ziarnowski, rzecznik prasowy Izby Celnej w Toruniu. - W pomieszczeniu magazynowym znajdowała się linia technologiczna służąca do przerabiania oleju opałowego na napędowy metodą bezkwasową

Celnicy z Torunia zabezpieczyli oprócz paliwa i linii technologicznej, środki transportu, tj. ciągnik siodłowy, dwie cysterny, z których jedna zawierała 60 tys. litrów już odbarwionego, oczyszczonego oleju i miała trafić na rynek jako pełnowartościowy olej napędowy, w drugiej na odbarwienie czekało kolejnych ponad 30 tys. litrów oleju opałowego.

- Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli także środki chemiczne do odbarwiania oraz dokumenty dostawy - mówi Ziarnowski.

Przeczytaj:W Żninie ciężarówka zderzyła się z samochodem osobowym [wideo]

Wśród zatrzymanych na miejscu 3 mężczyzn jeden okazał się funkcjonariuszem policji. Jak ustaliliśmy, to policjant z komendy w Płocku. Wobec niego i drugiego z zatrzymanych prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego.

Służba Celna wstępnie szacuje, że gdyby zatrzymane tylko w tej akcji podrobione paliwo trafiło do obrotu, skarb państwa straciłby ponad 270 tys. złotych z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego i VAT. Poszkodowanymi mogli zostać także kierowcy, którzy tankując podrabiane paliwo, narażali się na poważne awarie pojazdów.

Trwa ustalanie m.in. jak długo trwał przestępczy proceder zmiany przeznaczenia wyrobu akcyzowego, kto był odbiorcą podrobionego paliwa i jakie są rzeczywiste rozmiary uszczupleń podatkowych.

Śledztwo prowadzi Centralne Biuro Śledcze Wydział w Toruniu oraz Izba Celna w Toruniu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Włocławku.

INFO Z POLSKI odc.11 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto