Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie spustoszenie spowodowałaby katastrofa tamy we Włocławku. Te symulacje działają na wyobraźnię

(wixad)
Tak była sytuacja na tamie podczas powodzi we Włocławku w 2010 roku
Tak była sytuacja na tamie podczas powodzi we Włocławku w 2010 roku WA
Groźby wysadzenia tamy w Ukrainie każą przyjrzeć się również naszej sytuacji. Co pozostanie z naszego regionu w razie największej od 500 lat powodzi? To najczarniejszy scenariusz powodzi. Jak zalane zostałyby miasta naszego regionu? Jakie spustoszenie spowodowałaby katastrofa włocławskiej tamy. Te symulacje działają na wyobraźnię.

Obszar województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się w szczególnym miejscu w układzie sieci wodnej Polski.

Skala powodzi w Kujawsko-Pomorskiem zależy od nas

Przez teren województwa przebiega linia podziału dorzecza Wisły i Odry. Rzeki te zostały połączone Kanałem Bydgoskim, w niewielkim stopniu wykorzystywanym obecnie gospodarczo.

Na terenie Kujawsko-Pomorskiego mamy wiele obszarów narażonych na ewentualne niebezpieczeństwo powodzi. Dlatego tylko utrzymywanie we właściwym stanie cieków i zbiorników minimalizuje zagrożenie powodziowe.

Zobacz na szczegółowych mapach czy wielka powódź zagrodzi również twojemu domowi - szczegóły w poniższej galerii.

Zaleje osiedla i żyzne gleby
Tereny zagrożone powodzią w naszym województwie to ogółem 40 tys. ha. Obszar ten chroniony jest przez 178,7 km wałów przeciwpowodziowych oraz przez 29 stacji pomp. Wały i stacje zlokalizowane są w dolinach rzek: Wisły, Wdy, Osy i Drwęcy. Obszar chroniony obejmuje tereny wysoko zurbanizowane, zamieszkałe przez około 40 tys. osób, oraz tereny wiejskie o dużej kulturze użytków rolnych.

Na terenie województwa mamy 524 budowli hydrotechnicznych. Szczególnie istotną rolę pełni 71 budowli przystosowanych do piętrzenia wody powyżej 1,0m.

Dyrektywa powodziowa a życie
W listopadzie 2007 roku weszła w życie „dyrektywa powodziowa” Parlamentu Europejskiego w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim. Zobowiązuje ona wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej do planowania działań w zakresie ochrony przeciwpowodziowej. Chodzi o ograniczenie potencjalnych negatywnych skutków powodzi dla życia i zdrowia ludzi, dziedzictwa kulturowego oraz działalności gospodarczej, poprzez realizacje działań minimalizujących zdefiniowane zagrożenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto