Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiadomości z Urzędu Miasta Włocławek. Prognoza pogody [17 stycznia 2017]

MG/UM
Wiadomości z magistratu nr 11/2017 Włocławek, dn. 17 stycznia 2017 r.

Uwaga, mgła nie odpuszcza
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego zapowiada kolejną dobę z mgłą ograniczającą widzialność. Od godz. 07:30 dnia 17.01.2017 do godz. 07:30 dnia 18.01.2017, na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego prognozuje się wystąpienie mgły ograniczającej widzialność do 100 m i osadzającej szadź. Stopień zagrożenia: 1.

Dzień z Kartą Seniora
Dziś, tj. 17 stycznia we Włocławku odbędzie się Dzień z Kartą Seniora. O godz. 9.30 w gabinecie prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego (pok. 304, UM przy Zielonym Rynku) nastąpi podpisanie porozumienia o partnerstwie ze Stowarzyszeniem MANKO w związku z przystąpieniem do Programu „Ogólnopolska Karta Seniora – edycja Włocławek”.
Włocławek otrzyma również certyfikat: „Miasto Przyjazne Seniorom”.
Dalsza cześć „Dnia z Kartą Seniora” odbędzie się w Centrum Kultury Browar B. przy ul. Bechiego/Łęgskiej.
O godz. 11.00 w sali widowiskowej Browaru B.” przy ul. Bechiego/Łęgskiej rozpocznie się prezentacja adresowana do osób w wieku 60+. Włocławscy seniorzy będą mogli dowiedzieć się o warunkach i sposobie uzyskania włocławskiej Karty Seniora i korzyściach wynikających z jej posiadania.
W trakcie tej części spotkania nastąpi wręczenie pierwszych Kart Seniora, natomiast certyfikaty otrzymają pierwsze włocławskie firmy przystępujące do Programu.
O godz. 13.00 w Sali Kameralnej Centrum Kultury Browar B. rozpocznie się prezentacja, której adresatami są instytucje publiczne oraz lokalni przedsiębiorcy. Tematem prezentacji będą m.in zasady i sposób przystąpienia do programu „Karta Seniora – edycja włocławska”, w tym możliwości reklamy i promocji firm.
Przypominamy, że od 1 stycznia br. w Urzędzie Miasta – w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego przy ul. Kościuszki 12 – można już składać wnioski o wydanie Karty.
We Włocławku żyje prawie 30 tysięcy osób w wieku 60+, w tym 18 tysięcy pań. Ogólnopolska Karta Seniora jest programem przeznaczonym dla seniorów zamieszkałych na terenie całej Polski, którzy dzięki posiadaniu karty mogą korzystać ze zniżek partnerów Programu „Ogólnopolska Karta Seniora”. W programie uczestniczy już ponad 400 instytucji z całej Polski, zaś posiadaczami Ogólnopolskiej Karty Seniora jest już ponad 35 tysięcy seniorów.
Konsultacje w sprawie rewitalizacji przedłużone o kilka tygodni Prezydent Miasta Włocławek przedłuża konsultacje społeczne projektu uchwały Rady Miasta Włocławek w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Włocławka do 12.02.2017 roku.
W tym czasie nadal można zgłaszać swoje sugestie dotyczące rewitalizacji Śródmieścia:
- w Wydziale Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Włocławek, Zielony Rynek 11/13, pok. 206, II piętro (budynek z windą i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych) w poniedziałek, środę i czwartek w godz. 7.30 - 15.30, wtorek 7.30-17.00, piątek 7.30 14.00,
- w Kawiarni obywatelskiej „Śródmieście Cafe”, 3 Maja 9, od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 - 18.00, soboty w godz. 11.00 - 16.00
oraz wypełniając ankietę w formie papierowej lub elektronicznej dostępną pod adresem http://rewitalizacja.wloclawek.eu
Zachęcamy również do zapoznania się z diagnozą służącą wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Włocławka. Dokument dostępny jest dla wszystkich, pod adresem: http://rewitalizacja.wloclawek.eu/app_dev.php/pl/blog/wpis/22 oraz http://www.bip.um.wlocl.pl/obwieszczenie-prezydenta-miasta-wloclawek-o-przedluzeniu-konsultacji-spolecznych-dotyczacych-projektu-uchwaly-rady-miasta-wloclawek-w-sprawie-wyznaczenia-obszaru-zdegradowanego-i-obszaru-rewitalizacj/

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach społecznych!

Samorząd Włocławka wspiera kulturę fizyczną
Przypominamy o ogłoszonym otwartym konkursie ofert nr 1 na realizację zadania publicznego w zakresie powierzenia, wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w 2017 roku przez organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego w sferze kultury fizycznej.
Termin przyjmowania ofert mija 19 stycznia 2017 r.
Łączna kwota z budżetu Włocławka na realizację zadań z zakresu kultury fizycznej objętych otwartym konkursem, wynosi 1,4 mln zł.
Szczegóły procedury konkursowej można znaleźć pod adresem: http://www.bip.um.wlocl.pl/ogloszenie-otwartego-konkursu-ofert-nr-1-na-realizacje-zadania-publicznego-w-zakresie-powierzania-wspierania-i-upowszechniania-kultury-fizycznej-w-2017-roku-przez-organizacje-pozarzadowe-oraz-inne-po/

Korepetycje z matematyki w Centrum Organizacji Pozarządowych
Od 11 stycznia 2017 r. z inicjatywy Włocławskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i
Wolontariatu organizowane są korepetycje z matematyki dla uczniów mających problemy z tym przedmiotem szkolnym.
W zajęciach dodatkowych uczestniczą podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku oraz Fundacji ANWIL dla Włocławka. Na korepetycje zapisanych jest obecnie 11 uczniów z włocławskich szkół, którzy skorzystają z pomocy starszych kolegów- wolontariuszy.
Nabór chętnych wolontariuszy-korepetytorów trwa. Osoby zainteresowane udzielaniem korepetycji z matematyki proszone są o kontakt pod nr tel.: 054 416 62 60 lub bezpośrednio we Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych.
Informacja jest opublikowana: http://cop.wloclawek.pl/2017/01/briefing-prasowy/

Piloci Aeroklubu Włocławskiego na Mistrzostwach Świata
W dniach od 9 do 21 stycznia w Australii, w miejscowości Benalla, odbywają się 34. Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Klasie Otwartej, 15-metrowej i 18-metrowej. Polskę reprezentują między innymi piloci Aeroklubu Włocławskiego: Łukasz Wójcik z Kutna oraz Łukasz Grabowski z Wrocławia.
W zawodach startuje 115 pilotów z 28 krajów. Polskę reprezentują: Klasa Otwarta – Łukasz Wójcik, Adam Czeladzki, Klasa 18-metrowa – Paweł Wojciechowski, Tomasz Krok, Klasa 15-metrowa – Sebastian Kawa, Łukasz Grabowski, Christoph Matkowski. Trener kadry szybowcowej – Jacek Dankowski.
Pełna informacja na ten temat: http://aeroklub.wloclawek.pl/2017/01/13/nasi-piloci-na-szybowcowych-mistrzostwach-swiata-2017/

Z cyklu „Włocławskie zabytki”: zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego
Gdzie we Włocławku znajdują się unikatowe dziewiętnastogłosowe organy i chrzcielnica wykonana z jednolitej bryły piaskowca, a także: co to jest lapidarium – tego wszystkiego można dowiedzieć się, śledząc dzieje miejscowej parafii ewangelicko-augsburskiej.
W najwcześniejszym okresie swojego istnienia, tj. w latach dwudziestych dziewiętnastego wieku kościół, a właściwie mały kościółek, z którego korzystała ewangelicka społeczność Włocławka, był drewniany. Dopiero w latach 1877-1881 wybudowano nową, murowaną z cegły, świątynię według projektu Franciszka Tournelle’a. Kościół został wzniesiony dzięki funduszom przekazanym przez parafian, ale głównym darczyńcą był dziedzic dóbr Siewiersk, Fryderyk Wilhelm Cords, który w 1850 r. zapisał w testamencie i przeznaczył swój majątek na budowę nowego kościoła, szkoły i szpitala ewangelickiego (domu opieki).
Uroczyste poświęcenie kościoła miało miejsce w dniu 25 października 1881 r.
Świątynia, cofnięta od ulicy Brzeskiej w głąb działki, swoją architekturą w stylu neogotyckim wtapia się w otaczającą zieleń dawnego cmentarza. Kościół otoczony jest ogrodzeniem z kutego żelaza na podmurówce, które w 1897 r. ufundował Ludwik Bauer.
W tym miejscu warto przybliżyć specyfikę neogotyckiej architektury, dla której wzorem były wielkie budowle średniowieczne, takie jak katedry np. francuskie i niemieckie. Styl neogotycki – uznawany za poważny i wywiedziony z wielowiekowej tradycji, stosowano też do budowy obiektów użyteczności publicznej, w tym siedzib parlamentów.
Kościół ewangelicko-augsburski we Włocławku został wybudowany na rzucie prostokąta z węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium zwróconym w kierunku zachodnim. Od wschodu znajduje się wieża i dwie kruchty po bokach. Wyposażenie wnętrza kościoła, w tym ołtarz, ambona, ławki, organy i chrzcielnica, w całości jest oryginalne i pochodzi z 1877-1881. Ołtarz główny, ambona znajdująca się po jego lewej stronie oraz dziewiętnastogłosowe organy zostały zamówione i wykonane przez renomowaną w XVIII i XIX w. w Europie firmę Schlag und Sőhne ze Świdnicy. Niestety, organy zostały w znacznym stopniu uszkodzone w czasie I wojny światowej i do dziś ten unikatowy instrument jest zdekompletowany, brakuje 800 piszczałek.
Za kościołem usytuowana jest niewielka kaplica pogrzebowa, pochodząca z końca XIX w., w której w dniu 13 czerwca 2012 r. odsłonięto wystawę pn.: „Lapidarium ewangelików włocławskich z XIX w.”
W pobliżu kościoła przy ulicy Brzeskiej 22 mieści się parterowa plebania, zwana pastorówką, z lat 1830-1831, gruntownie przebudowana w 1881 r., a następnie w latach 80. dwudziestego wieku.
W ostatnich latach w kościele ewangelicko-augsburskim przeprowadzono szereg prac renowacyjnych i remontowych. Wymieniono m.in. stary napęd dzwonów kościelnych na nowy, rynny, obróbki blacharskie, instalację elektryczną, zamontowano profesjonalne podświetlenie ołtarza, uzupełniono oświetlenie na emporze, klatkach schodowych i na stropie kościoła, wykonano bramę wjazdową na teren posesji kościoła od ulicy Słowackiego. Dzięki wsparciu z budżetu Gminy Miasto Włocławek uzupełniono nocną iluminację kościoła, świątynia została również odrestaurowana wewnątrz.
Kiedy można odwiedzać to wyjątkowe miejsce? Kościół ewangelicko-augsburski przy ul. Brzeskiej dostępny jest w czasie nabożeństw, tj. w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 9:00, oraz w drugą, czwartą i piątą niedzielę miesiąca o godzinie 12:15.

Dotacje na zabytki – trwa nabór wniosków – przypominamy najważniejsze elementy procedury
Kwota zaplanowana do rozdysponowania w 2017 roku wynosi 300 000 zł. Nabór wniosków ruszył w dniu 8 grudnia i potrwa do dnia 15 lutego 2017 roku.
O dotacje mogą ubiegać się podmioty posiadające tytuł prawny do obiektu wpisanego do rejestru zabytków wynikający m.in. z prawa własności, użytkowania wieczystego czy trwałego zarządu. Wnioskodawcy mogą składać wnioski w wysokości do 100% nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku.
Formularz wniosku można pobrać ze strony: http://www.bip.um.wlocl.pl/ogloszenie-prezydenta-miasta-wloclawek-w-zwiazku-z-realizacja-uchwaly-nr-xvii312016-rady-miasta-wloclawek-z-dnia-21-marca-2016-r-w-sprawie-zasad-udzielania-dotacji-na-prace-konserwatorskie-restaur/
Dodatkowe informacje na ten temat można uzyskać w Urzędzie Miasta Włocławek w Wydziale Urbanistyki i Architektury przy Zielonym Rynku 11/13 w pokoju 408 (IV piętro) lub pod nr tel. 54 414 43 35.
O udzieleniu dotacji i jej wysokości decyduje, na wniosek Prezydenta Miasta Wloclawek, Rada Miasta Włocławek w drodze stosownej uchwały, w której określa się podmiot otrzymujący dotację, prace lub roboty, na wykonanie których przyznano dotację i kwotę przyznanej dotacji.
Zapraszamy do odwiedzania strony wloclawek.pl, działu pt. „Włocławskie zabytki”/ zakładki: „Jak można uzyskać dotację na prace przy zabytku”, gdzie oprócz procedury przyznania dotacji dostępny jest również formularz wniosku z opracowanymi komentarzami, mogącymi ułatwić wypełnienie wniosku: http://www.wloclawek.pl/pl/artykuly/204/jak-mozna-uzyskac-dotacje-na-prace-przy-zabytku
Przekazanie dotacji na wykonanie prac lub robót objętych umową o udzieleniu dotacji może nastąpić:
- w całości – po zakończeniu zadania, na które została przyznana dotacja i po zatwierdzeniu pod względem merytoryczno-finansowym sprawozdania, którego wzór określony został w załączniku nr 2 do Zarządzenia nr 352/2016 Prezydenta Miasta Włocławek z dnia 6 grudnia 2016 r.;
- w dwóch transzach:
I transza - wypłacona w formie zaliczki w wysokości do 50% przyznanej dotacji po podpisaniu umowy pomiędzy Dotującym a Dotowanym,
II transza – wypłacona po zakończeniu zadania, na które została przyznana dotacja i po zatwierdzeniu pod względem merytoryczno-finansowym ww. sprawozdania przez Dotującego.

Przypominamy, że do zamówień na dostawy oraz usługi i roboty budowlane opłacane ze środków pochodzących z przedmiotowej dotacji Dotowany powinien stosować przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.) w przypadku, gdy wymóg ich stosowania wynika z ww. ustawy.

W przypadku braku wymagań stosowania powyższej ustawy Dotowany będzie zobowiązany umową o udzieleniu dotacji do zastosowania się do zasad równego traktowania, uczciwej konkurencji i przejrzystości (na podstawie art. 3 ust. 3 niniejszej ustawy).

Dyżur radnych
Dziś, 17 stycznia br. dyżur będą pełnić radni z okręgu wyborczego Nr 3 (osiedle „Małe Południe”).
Radni pełnią dyżury zgodnie ze swoimi okręgami wyborczymi w każdy wtorek tygodnia, w godzinach od 14.00 do 16.00, w pokoju nr 20 (na II piętrze) w budynku „B” Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku 11/13. Tel. kontaktowy 54 414-44-95 lub 414 42 37.
Bieżące informacje o dyżurach radnych są publikowane pod adresem http://www.bip.um.wlocl.pl/dyzury-radnych-rm/ .

Pogoda na 17 stycznia

Źródło X-News TVN 24.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto