Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiadomości z Urzędu Miasta Włocławek. Prognoza pogody [23 stycznia 2017]

MG/UM
Wiadomości z magistratu nr 15/2017 Włocławek, dn. 23 stycznia 2017 r.

Włocławska szkoła gospodarzem Olimpiady Astronomicznej
Dziś, tj. 23 stycznia o godz.10.00 już po raz 21 w Liceum Ziemi Kujawskiej odbędą się zawody okręgowe LX Olimpiady Astronomicznej, w których weźmie udział 31 uczniów z terenu centralnej i północnej Polski. Włocławek reprezentować będzie uczeń LZK - Adam Gonstal.
Do tegorocznej olimpiady przystąpiło 122 uczniów, spośród których do drugiego etapu zakwalifikowało się 58 uczennic i uczniów. Region kujawsko-pomorski reprezentować będzie dziewięcioro uczestników, w tym Adam Gonstal z włocławskiego LZK.
W wyniku oceny rozwiązań 4 kolejnych zadań wyłoniona zostanie (zazwyczaj kilkunastoosobowa) grupa uczestników zawodów III stopnia (finałowych), które zostaną przeprowadzone w dniach 9 – 12 marca 2017 r. w chorzowskim Planetarium, gdzie ma swą siedzibę Komitet Główny Olimpiady Astronomicznej. O ostatecznej klasyfikacji zadecydują rozwiązania sześciu teoretycznych i praktycznych zadań finałowych.
Laureaci Olimpiady biorą udział w Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki, której jedenasta edycja odbędzie się w tym roku na wyspie Phuket w Tajlandii.

Trwa akcja doręczania rocznych decyzji podatkowych
Od 12 stycznia gońcy Urzędu Miasta dostarczają mieszkańcom Włocławka roczne decyzje podatkowe związane z podatkiem od nieruchomości, leśnym i rolnym. Łączna ilość decyzji, które trafią do adresatów, to około 37 tysięcy.
W przypadku nieobecności mieszkańca urzędnik jest zobowiązany zostawić w skrzynce pocztowej zawiadomienie o możliwości odbioru korespondencji w siedzibie Urzędu. Doręczyciel może również przekazać pismo osobom trzecim (pełnoletniemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu), jednak również wtedy umieszczane jest zawiadomienie w oddawczej skrzynce pocztowej lub na drzwiach mieszkania adresata, albo w widocznym miejscu przy wejściu na posesję.
Pracownicy doręczający decyzje podatkowe posiadają legitymacje służbowe wydane przez Urząd Miasta Włocławek. Osoby te nie przyjmują żadnych wpłat, wszelkich operacji finansowych należy dokonywać wyłącznie w kasach Urzędu przy Zielonym Rynku 11/13.
I jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia: ponieważ w latach ubiegłych zdarzały się przypadki, że przy niektórych nieruchomościach nie było skrzynek pocztowych, do których doręczyciel powinien wrzucić zawiadomienie, Urząd Miasta Włocławek przypomina, iż zgodnie z prawem pocztowym „właściciele lub współwłaściciele nieruchomości, której częścią składową jest budynek (...) obowiązani są umieścić oddawczą skrzynkę pocztową”. Brak tych skrzynek powoduje znaczne utrudnienia w doręczaniu korespondencji urzędowej, szczególnie w przypadku konieczności pozostawiania zawiadomienia o możliwości odbioru korespondencji w magistracie. Urzędnicy zostawiają takie zawiadomienie po drugiej nieskutecznej próbie doręczenia dokumentu urzędowego. Doręczyciele, podczas wykonywania swoich obowiązków, zwracają także uwagę na inny, dość powszechny problem występujący głównie w przypadku budynków jednorodzinnych – brak dzwonka lub domofonu.
W związku z powyższym Urząd Miasta zwraca się z prośbą do właścicieli nieruchomości o realizację ustawowego obowiązku montowania skrzynek pocztowych w dostępnym dla doręczyciela miejscu, a także sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania dzwonków i domofonów. Doręczanie decyzji zakończy się pod koniec lutego br.

Mieszkańcy polubili Kawiarnię Obywatelską
„Śródmieście Cafe” przy ul. 3 Maja 9 działa niewiele ponad miesiąc, a już stanowi stały i rozpoznawalny punkt na mapie Śródmieścia. Jest to miejsce, gdzie każdy może przyjść i porozmawiać o rewitalizacji przy kawie lub herbacie.
Warto pamiętać, że kawiarnia obywatelska powstała dzięki realizacji projektu „Śródmieście na drodze do zmian – opracowanie narządzi aktywizacji zawodowej i społecznej mieszkańców centrum Włocławka”.
W ciągu miesiąca funkcjonowania Kawiarni Obywatelskiej, ponad 100 osób wypełniło na miejscu ankietę, która dotyczy wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie miasta Włocławek. Wiele osób wypełnia ankietę elektronicznie, co jest dość istotne – nie są to tylko mieszkańcy Śródmieścia.
To jednak nie koniec: miejsce to ma stały harmonogram spotkań i dyżurów. W każdym tygodniu, od poniedziałku do czwartku odbywają się spotkania, konsultacje, zarówno z władzami miasta, jak i pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, czy Powiatowego Urzędu Pracy.
W poniedziałki dyżur zawsze pełni pracownik Sekcji Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych; wtorek jest dniem pracowników Powiatowego Urzędu Pracy. Dyżury te cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców, gdyż na każde spotkanie przychodzi zawsze kilka osób.
Spotkania z mieszkańcami mają również pracownicy Osiedlowej Sekcji Pomocy Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Największym zainteresowaniem jak dotąd, cieszyło się spotkanie z Prezydentem Miasta Markiem Wojtkowskim, na którym pojawiło się kilkanaście osób. W najbliższy wtorek planowany jest kolejny dyżur.
Mieszkańcy zgłaszają także zapotrzebowanie na dyżury Radnych Rady Miasta oraz Młodzieżowej Rady Miasta.
W czasie rozmów z pracownikami kawiarni mieszkańcy dzielą się swoimi problemami. Z rozmów tych wyłania się najważniejszy przekaz – wszyscy chcą zmian w Śródmieściu, chcą by to było prawdziwe centrum Włocławka z wieloma atrakcjami ( lokale gastronomiczne, puby, markowe sklepy, itp.).
W czasie rozmów o obszarze zdegradowanym większość pytanych potwierdza to, co pokazała analiza miasta, czyli że obszar ulicy 3 Maja wymaga największych działań. Dodatkowo pojawia się jednak jeszcze obszar dworca PKP/PKS oraz Park Sienkiewicza.
Wielu włocławian pojawia się z propozycją aktywnego włączenia się w proces rewitalizacji: proponują stworzenie banków czasu, poprowadzenie zajęć. To bardzo przydatne informacje, zważywszy na fakt , że wiosną będziemy tworzyć grupy robocze do pracy nad Gminnym Programem Rewitalizacji (GPR). Będą to grupy złożone z różnych interesariuszy: mieszkańców, przedsiębiorców, urzędników, właścicieli nieruchomości. Trwa szacowanie kosztów szyldu kawiarni obywatelskiej. Będzie to kolejny etap promujący „Śródmieście Cafe”.

Kawiarnia obywatelska przez wszystkich pytanych odbierana jest pozytywnie. Mieszkańcy uznali, że takiego miejsca brakowało w centrum.

Podsumowanie 2016 roku w statystykach Straży Miejskiej
W ubiegłym (2016) roku do Dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło 10078 interwencji. Strażnicy miejscy nałożyli 968 mandatów karnych, skierowano 201 wniosków o ukaranie do sądu, udzielono 5713 pouczeń.
Strażnicy miejscy byli mniej restrykcyjni wobec sprawców wykroczeń, bardziej nastawiając się na pouczanie osób popełniających wykroczenia. W 2016 roku strażnicy miejscy podjęli m.in. 988 interwencji wobec osób nietrzeźwych popełniających wybryki nieobyczajne, założyli 466 blokad na pojazdy, 9 samochodów zostało odholowanych, 200 osób poprosiło o możliwość pomocy przy odpaleniu pojazdów.
Najczęściej mieszkańcy dzwonili w sprawach dot. nieprawidłowego parkowania, zakłócania porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscach zabronionych.
Warto również wspomnieć o roli monitoringu miejskiego. W 2016 roku operatorzy monitoringu zgłosili 1 106 interwencji do dyżurnego Straży Miejskiej.
Ważnym elementem pracy strażników miejskich była działalność patrolu szkolnego, którego jednym z wielu zadań było prowadzenie działań profilaktycznych skierowanych do uczniów. Strażniczki oprócz typowych służb patrolowych w obrębie placówek oświatowych przeprowadziły 639 spotkań, w których uczestniczyło ponad 13.774 uczniów.
Bardzo ważną częścią pracy Straży Miejskiej jest bliska współpraca z Komendą Miejską Policji we Włocławku. W 2016 roku strażnicy miejscy wspólnie z policjantami z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego zrealizowali łącznie 316 patroli w okresie największego nasilenia występowania zagrożeń bezpieczeństwa i porządku publicznego, tj. w godz. 14:00-22:00 i w godz. 22:00-6:00, oraz 42 patrole z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego. W 2016 roku doszło do 4 napaści na strażników miejskich.
Szczegółowa informacja jest opublikowana: http://www.strazmiejska.um.wlocl.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1173&Itemid=1

Klub JiM dla rodziców dzieci z autyzmem
We Włocławku powstał Klub JiM przeznaczony dla rodziców dzieci z autyzmem, Zespołem Aspergera i innymi neurotrudnościami. Jest to 24 Klub JiM w Polsce. Wszystkie skupiają już ponad 3 tysiące rodziców.
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Dotyka wielu obszarów życia i powoduje, że dzieci rozwijają się inaczej. Autyzm przejawia się w różnoraki sposób, m.in. poprzez trudności w nawiązywaniu relacji, wchodzeniu w interakcje lub w kłopotach z mówieniem. W Polsce diagnozuje się go już u 1 na 100 dzieci. Kluby JiM to miejsca, w których rodzice dzielą się doświadczeniami, wiedzą, radą ale nie tylko: to miejsce, w którym mogą po prostu porozmawiać lub nareszcie spotkać bezwarunkową akceptację i zrozumienie dla wyzwań, z którym przyszło się im mierzyć. W klubach – działając razem – stają się silniejsi.
Włocławski klub powołała do życia Izabela Piotrowska, która wraz z Fundacją JiM pomaga już od pewnego czasu rodzicom dzieci z neurotrudnościami – dwukrotnie organizowała m.in. we Włocławku kampanię „Polska na Niebiesko” 2 kwietnia, czyli w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu oraz tworzyła punktyinformacyjne nt. autyzmu przeznaczone dla rodziców.
Fundacja JiM tworzy lepszy świat dla osób z autyzmem. Prowadzi Klinikę Diagnozy i Terapii JiM, Przedszkole, Szkołę Podstawową, Gimnazjum, Szkołę Przysposabiającą do pracy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Razem z osobami dorosłymi z autyzmem i z Zespołem Aspergera tworzy program Silniejsza Dorosłość.
Pomoc Fundacji JiM jest całkowicie bezpłatna.
Szczegółowy komunikat jest opublikowany: http://cop.wloclawek.pl/2017/01/we-wloclawku-powstaje-klub-jim-zrzeszajacy-rodzicow-dzieci-z-autyzmem/

„Przystanek Historia” – rzecz o Janie Karskim
Dziś, tj. 23 stycznia o godz. 11.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury „Browar B.” rozpocznie się pierwsze w tym roku spotkanie z historią w ramach projektu „Przystanek Historia”.
W ramach spotkania, uczniowie, nauczyciele, wychowawcy oraz mieszkańcy obejrzą spektakl w reżyserii i z udziałem Jerzego Zelnika pt. „Blizny Pamięci -rzecz o Janie Karskim”.
Więcej o tym wydarzeniu: http://ckbrowarb.pl/blizny-pamieci-rzecz-o-janie-karskim/

Kto wygra Olimpiadę Wiedzy o Przedsiębiorczości
Ruszyła tegoroczna edycja Olimpiady Wiedzy o Przedsiębiorczości, tym razem pod szyldem Olimpiady Wiedzy o Biznesie i Innowacjach. Olimpiada adresowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski. Celem konkursu jest promowanie rozwoju przedsiębiorczości wśród młodych.
Olimpiada jest realizowana w okresie: grudzień 2016 – kwiecień 2017 roku. Składa się z trzech etapów: pierwszy i drugi etap to test wiedzy, który odbywa się online poprzez platformę internetową; w trzecim etapie konkursu finaliści będą mieli za zadanie rozwiązać case’y biznesowe w zespołach.
Zakres tematyczny obejmuje m.in. wiedzę z zakresu dotyczącego pojęć związanych z przedsiębiorczością, zarządzania firmą, marketingu, zarządzania ludźmi, tworzenia innowacji rozwiązań.
Na Gali Ogólnopolskiej w Łodzi w kwietniu 2017 r. zostaną nagrodzone najlepsze prace oraz wręczone nagrody rzeczowe, puchary i dyplomy.
Konkurs jest kontynuacją organizowanej przez Instytut w latach 1999 do 2011 Olimpiady Wiedzy o Regionie i Przedsiębiorczości, w której brało co roku ponad 10 tys. uczniów z ponad 5 województw.
Szczegóły Olimpiady, w tym informacje o trybie rekrutacji, są dostępne na stronie: http://newtechlodz.com/index.php?ids=112&id=834

Bez prądu ENERGA-OPERATOR SA
Oddział w Toruniu Rejon Dystrybucji we Włocławku informuje o przerwach w dostawie prądu:
- dziś, tj. 23 stycznia w godz. 08:00 - 13:00 ul. Kapitulna 45, 47, 47b, 64, linia na powietrzna od Guzowskiej do Borowskiej, ul. Planty, Żwirki i Wigury, Nagórskiego
- w dniu 24 stycznia w godz. 09:00 - 13:00 stacja: Łęg 2 obwód 100
- w dniu 26 stycznia w godz. 09:00 - 13:00 ul. Papieżka 71 Drebet., dz. nr 58/2, 58/7, 58/5

Pogoda na 23 stycznia

Źródło X-News TVN 24.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto