Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włocławek. Obcokrajowcy wracają na włocławski rynek pracy [statystyki, sonda]

Redakcja
Obcokrajowcy przyjeżdżają do Włocławka za chlebem. W tym roku - z uwagi na koronawirusa - jest ich mniej
Obcokrajowcy przyjeżdżają do Włocławka za chlebem. W tym roku - z uwagi na koronawirusa - jest ich mniej fot. Wojciech Alabrudziński
Polska z kolei stała się łakomym kąskiem dla naszych sąsiadów za wschodnią granicą. Coraz więcej obcokrajowców przyjeżdża za chlebem do Włocławka po otwarciu granic. Przed rozpoczęciem pracy muszą jednak odbyć kwarantannę w związku z pandemią koronawirusa.

Migrujemy za pracą - to powszechne zjawisko. Nie wszyscy zostają w rodzinnych miejscowościach. Włocławianie wyjeżdżają za chlebem do większych miast - Warszawy, Poznania czy Łodzi. Niektórzy jednak decydują się na zatrudnienie za granicą. Polska z kolei stała się łakomym kąskiem dla naszych sąsiadów za wschodnią granicą.

Obcokrajowcy muszą najpierw odbyć kwarantannę. Są na Żytniej we Włocławku

W kwarantannie przy Żytniej przebywają cudzoziemcy. Jak ustaliliśmy, cudzoziemcy są kierowani na kwarantannę w związku z tym, że podejmą legalną pracę we Włocławku. Panie z Ukrainy będą pracować w jednym z zakładów produkcyjnych. Po siedmiu dniach będą miały wykonane testy na koronawirusa. Jeśli okażą się negatywne, wówczas będą mogły rozpocząć pracę.

Docelowo przy Żytniej ma się pojawić więcej cudzoziemców, w sumie około 30. Wszyscy podejmą legalną pracę we Włocławku.

Trwa głosowanie...

Czy wyjechałbyś do pracy za granicą?

W 2020 roku za pracą do Włocławka przyjechało prawie tysiąc cudzoziemców

Sprawdziliśmy, jak sytuacja rzeczywiście wygląda. O statystyki związane z obcokrajowcami poprosiliśmy Powiatowy Urząd Pracy

- Aktualnie obserwujemy zwiększoną - w porównaniu z marcem i kwietniem br. - ilość rejestrowanych oświadczeń oraz wniosków o zezwolenie na pracę sezonową - informuje Anna Jackowska, zastępca dyrektora w Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku. Świadczy to o „otwieraniu” się lokalnego rynku pracy również w aspekcie zatrudniania obcokrajowców.

Cudzoziemcy pracują u nas w oparciu o oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. w 2019 roku było ich 2597, a w tym roku póki co 963. Izolacja, spowolnienie gospodarcze spowodowały, że cudzoziemcy albo musieli wrócić do swoich domów, albo nie mieli gdzie pracować. Co ciekawe w 2018 roku we Włocławku było 3865 oświadczeń, czyli sporo więcej niż w ubiegłym roku.

Obcokrajowca można zatrudnić na maksymalnie 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Cudzoziemców można również zatrudnić sezonowo, wówczas na maksymalnie 9 miesięcy w roku. W 2019 roku wydano 203 takie zezwolenia, a w tym raptem 56. Z kolei w 2018 roku - 175.

Cudzoziemcy pracują głównie w budownictwie, przemyśle, usługach czy rolnictwie. Do Włocławka przyjeżdżają Ukraińcy (90 proc. postępowań w Powiatowym Urzędzie Pracy), Białorusini, Gruzini, Rosjanie i Mołdawianie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto