Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Włocławek odwiedzili uczestnicy Wiślanej Ekspedycji Etnograficznej. Zdjęcia, wideo

Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Wideo
od 16 lat
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, w środę (12 lipca 2023 roku) po raz drugi wyruszyło w teren, odkrywając na styku kultury i natury Wisłę i jej sąsiedztwo. Wiślana Ekspedycja w kilka dni pokona trasę z Warszawy do Torunia, by odwiedzić po drodze m.in. Czerwińsk nad Wisłą, Wiączemin Polski, Płock, Włocławek. W piątek, 14 lipca, załoga galara wiślanego zacumowała przy Przystani Wodnej we Włocławku. Zobaczcie zdjęcia cumowania we Włocławku.

Jak informuje Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, to druga już edycja Wiślanej Ekspedycji, która w centrum zainteresowania stawia Wisłę i ma za zadanie odkryć przed publicznością, że tereny nadwiślańskie to pasjonujący kierunek wypraw i wycieczek krajoznawczych, pełen nieznanych opowieści i zaskakujących swym charakterem miejsc. Załoga składająca się z pracowniczek i pracowników Muzeum podczas rejsu będzie opowiadać o rzece i jej funkcji oraz o tym, jak zmieniała się ona na przestrzeni lat. Podążając śladem Olendrów, flisaków i innych społeczności wiążących swoje życie z Wisłą, ekspedycja przyjrzy się również wątkom ekologicznym z perspektywy antropologicznej.

Mikro wyprawy wzdłuż Wisły mogą umożliwiać nam bliski kontakt z naturą i kulturą. Przedmiotem zainteresowanie etnografek i etnografów są już bowiem nie tylko odległe regiony na krańcach świata. Gdy spojrzy się uważnie na najbliższe otoczenie i zachodzące w nim zjawiska, sprawy całkiem codzienne mogą okazać się zaskakujące. Wiślaną Ekspedycją Muzeum Etnograficzne w Warszawie kontynuuje tradycję badań terenowych rozpoczętych przez pionierki i pionierów etnografii, tym samym zachęcając publiczność do odkrywania swojego sąsiedztwa.

Bogaty w przystanki plan trasy (poniżej) zakłada opcje alternatywne w realizacji Ekspedycji z uwagi na aktualny poziom wód.

- Działanie muzeum to nie tylko wystawy, to nie tylko ekspozycje, ale działanie również poza murami muzealnymi. Kto to jak nie etnografowie i etnografki mają ruszać w teren, okrywać przestrzenie, spotykać ludzi, poszukiwać ciekawych historii, których nie brakuje również na Wiśle i wokół Wisły. Tegoroczna Wiślana Ekspedycja zmierza do Torunia. Po drodze staramy się odwiedzać instytucje kultury, rozmawiać z ludźmi, którzy znają, królową polskich rzek-Wisłę. - mówił Robert Zydel, dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

W środę 12 lipca Wiślana Ekspedycja wypłynęła z Portu Czerniakowskiego, przez Pawilon Edukacyjny Kamień udała się do Czerwińska Nad Wisłą. Drugiego dnia żeglarze obrali kurs na Płock, po drodze zatrzymując się w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Dalej popłynęli w kierunku Włocławka, przez Muzeum im. Stanisława Murzynowskiego w Murzynowie, Górę Zamkową w Dobrzyniu Nad Wisłą i zaporę we Włocławku. By odpocząć i zwiedzić Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej jednostka zacumowała w piątek przy przystani Wodnej na ulicy Piwnej.

W sobotę żeglarze wyruszyli w dalszą drogę, by odwiedzić Ciechocinek oraz Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie. Ostatnim przystankiem Wiślanej Ekspedycji będzie Toruń oraz wizyta w Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej.

Postępy Ekspedycji transmitowane są m.in. na Instagramie, Facebooku, TikToku, YouTube.

Zobaczcie zdjęcia

Z Warszawy, przez Czerwińsk i Płock Wiślana Ekspedycja dotarła do Włocławka, by w sobotę rano wyruszyć w dalszą drogę. 14-15 lipca 2023 roku.

Włocławek odwiedzili uczestnicy Wiślanej Ekspedycji Etnograf...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto