Anwil Włocławek - Asseco Arka Gdynia 72:82. Niespodzianka w meczu 21. kolejki EBL [zdjęcia]

OPRAC.: JP
Anwil Włocławek - Asseco Arka Gdynia 72:82
Anwil Włocławek - Asseco Arka Gdynia 72:82 Fot. Oliwia Nowak
Anwil Włocławek ogrywa najwyżej notowanych rywali, ale tym razem we własnej hali nie dał rady Arce Gdynia. To jedna z większych niespodzianek sezonu zasadniczego. To porażka nr 5 podopiecznych trenera Przemysława Frasunkiewicza w sezonie 2021/22 EBL. Zobaczcie zdjęcia. Zapis relacji na żywo.

Anwil Włocławek - Arka Gdynia 72:82

• Kwarty: 20:23, 17:18, 12:20, 23:21)
  • ANWIL: Mathews 26 (3), Bell 13 (3), Łączyński 10 (2), Petrasek 5, Dimec 4 oraz Dykes 7, Frąckiewicz 3, Kowalczyk 2, Bojanowski 2, Biliński 0, Olesinski 0, Woroniecki 0.
  • ARKA: Boykins 15 (3), Wołoszyn 13 (1), Hrycaniuk 12, Musić 9 (1), 10 as., Tomaszewski 2 oraz Dylewicz 14 (1), Bogucki 10, 9 zb., Wilczek 4, Kowalczyk 3 (1).

W tym meczu faworyt był tylko jeden, ale dlatego to nie musiał być wcale łatwy mecz dla gospodarzy. Potrzebna była odpowiednia koncentracja i motywacja, aby nie zlekceważyć teoretycznie słabszego rywala. I Anwil Włocławek boleśnie przekonał się, czym może skończyć się taki błąd.

Szanse Arki we Włocławku jeszcze zmniejszały straty kadrowe, nie mógł zagrać przede wszystkim Anthony Durham, podstawowy obrońca. Mimo tego goście nie zamierzali się łatwo poddawać. Anwil Włocławek zaczął od udanych akcji Jamesa Bella i i Kamila Łączyńskiego, ale w połowie kwarty był już remis 9:9. wtedy do roboty wziął się Jonah Mathews. Rodakowi z powodzeniem odpowiadał po drugiej stronie parkietu Jacobi Boykins. Ostatnie minuty to jednak katastrofa: od prowadzenia 18:11 Anwil stracił 12 punktów z rzędu.

Grająca spokojnie i swobodnie Arka powiększyła przewagę 9 punktów w 13. minucie, a gospodarze mieli w tym momencie na koncie aż 16 niecelnych rzutów z gry (na 25 oddanych). Anwil Włocławek przez ponad 4 minuty zaliczył jedno trafienie do kosza, a do przerwy skuteczność z gry wyniosła ledwie 38 procent. Odjazd Arki zatrzymał dopiero trzema akcjami James Bell, który zdobył 8 pkt w 1,5 minuty.

Zaraz po przerwie Anwil Włocławek zbliżył się na dystans 2 punktów, ale cały czas grał sennie i bez charakterystycznej dla siebie energii. Brakowało Kyndalla Dykesa, bohater poprzednich spotkań Anwilu Włocławek nie trafił sześciu pierwszych rzutów i pierwsze punkty w meczu zdobył w 28. minucie.

Arka tymczasem grała swoje: po trafieniach Wołoszyna, Hrycaniuka, kolejnych "trójkach" Boykinsa oraz Musicia zrobiło się 42:53. Kibice coraz głośniej wyrażali swoje zniecierpliwienie, a gospodarze pudłowali kolejne rzuty. Do tego przegrywane zbiórki i zaledwie 9 asyst przez trzy kwarty. Przed ostatnią częścią meczu Arka miała 12 punktów przewagi.

W czwartej kwarcie obudziła się Hala Mistrzów, Anwil Włocławek zaczął lepiej bronić. Arka marnowała kolejne akcje, ale włocławianie też nie imponowali skutecznością. Dopiero w 34. minucie atak się rozkręcił, a minutę później było już tylko 58:64. To było jak kula śniegowa: przechwyt Łączyńskiego i Mathews za 3, za chwilę Łączyński z dystansu i tylko -2.

Było blisko, wydawało się, że włocławianie jednak wyszarpią zwycięstwo, ale w dwóch kolejnych akcjach ofensywnych Anwil popełniał straty. W ostatniej minucie Arka znowu odskoczyła na 5 punktów, a po kolejnej stracie gospodarzy Wołoszyn trafił 2 wolne i było 70:77.

Wideo. Konferencja prasowa po meczu

Mecz PLK: Anwil Włocławek - Asseco Arka Gdynia

Relacja kwarta po kwarta po kwarcie z meczu Anwil Włocławek - Asseco Arka Gdynia.
19:2029.01.2022

Koniec meczu, Asseco Arka Gdynia wygrywa we Włocławku 82:72.  Punktowi liderzy: Mathews 26, Bell 13, Łączyński 10; Boykins 15, Dylewicz 14, Hrycaniuk 12, Wołoszyn 11.

19:1729.01.2022

19:1529.01.2022

Bogucki wykorzystał jeden rzut wolny na 30 sekund przed końcem, ale potem włocławianie znów popełnili błąd wyprowadzając piłkę. Po wykorzystanych osobistych przez Wołoszyna było 70:77 na 20 sekund przed końcem i w zasadzie po meczu.

19:1129.01.2022

Znów fatalne wznowienie gry przez Anwil i strata. Musić trafił, ale na szczęście to on faulował w ataku. Po tylko jednym celnym osobsistym Dykesa na tablicy świetlnej widniał wynik 70:74 na 35 sekund przed końcem.

19:0829.01.2022

Wołoszyn chybił z dystansu, podobnie zresztą Łaczyński. Spod kosza po zagraniu Music trafił natomiast Bogucki - 69:74 i minuta do końca meczu.

19:0729.01.2022

Bogucki wykorzystał jeden rzut osobisty, 69:72. Ale potem błąd 5 sekund Łączyńskiego po przerwie dla Anwilu. Nie tak miała wyglądać ta akcja włocławian. Jeszcze 2 minuty gry.

19:0629.01.2022

19:0129.01.2022

W Włocławku zrobił się mecz! Dylewicz trafił za 3, a Dimec wykorzystał woln i było 66:69. Znów dał o sobie znać doświadczony Dylewicz, trafiając z półdystansu, ale Mathews z w odpowiedzi za 3. 69:71 i nieco ponad 2 minuty do końca.

18:5729.01.2022

Łączyński odebrał piłkę Dylewiczowi, a Mathews trafił za trzy i było tylko 61:64. Ważne punkty spod kosza zdobył dla gości Hrycaniuk - 61:66. Nie wybiło to z rytmu włocławian, gdyż po chwili "Łączka" za 3 i tylko 64:66. Nieco ponad 3 minuty do końca.

18:5429.01.2022

Po trafieniu z wolnych Łączyńskiego było 54:64, a potem 56:64 po kontrze i pierwszym tego dnia trafieniu Dimeca.  Po trafieniu Mathewsa zrobiło się już tylko  58:64. Czas dla Arki i 5 minut do końca meczu.

18:4529.01.2022

Akcja 2+1 Mathewsa, 52:61 i "wszyscy wstają pomagają" w hali Mistrzów we Włocławku, ale później Bell dwukrotnie chybił z dystansu. Zrobił to natomiast Boykins i Asseco na 7 minut przed końcem prowadziło 64:52.

18:4129.01.2022

Pierwsze punkty zdobył Dykes, przy stanie 46:57. Potem dorzucił kolejną "dwójkę" po kontrze, a Frąckiewicz wykorzystał jednego wolnego. Odpowiedział Wołoszyn i było 49:59. Z trybun można było usłyszeć głośny jęk zawodu, gdy nawet Mathews chybił z linii rzutów wolnych. Skuteczniejszy w tym elemencie był Wołoszyn, a Asseco Arka objęła prowadzenie 61:49.

18:3529.01.2022

Asseco na 3 minuty przed końcem trzeciej kwarty jeszcze powiększyło swoją przewagę - 57:44. W ostatnich minutach włocławianie szukali punktów z dystansu, ale Łączyński i Mathews spudłowali.  Anwil gorszy w zasadzie we wszystkich statystykach od skuteczności, po zbiórki, asysty i przechwyty.

18:3029.01.2022

42:50 po niemal 4 minutach gry w trzeciej kwarcie, a potem "trójką" popisał się jeszcze Music.

18:2329.01.2022

Nie było niespodzianki w Bydgoszczy. W półfinałowym meczu Suzuki Pucharu Polski Arka Gdynia wygrała z Basket 25 Polskie Przetwory. Liczymy, że Arka nie wygra dziś dwóch meczów w naszym regionie. Trzymamy kciuki za Anwil w drugiej połowie meczu.

18:1829.01.2022

18:1329.01.2022

Najwięcej punktów zdobywali do tej pory: Mathews 11, Bell 10 (8 w drugiej kwarcie), Petrasek 5; a dla gości: Boykins 9, Hrycaniuk 8 (6 w drugiej kwarcie).

18:0929.01.2022

Dwie "trójki" Bella pozwoliły Anwilowi niemal zniwelować straty - 30:31. Potem zrobiło się jednak - 30:37 i trener Przemysław Frasunkiewicz poprosił o czas dla swojego zespołu. Gracze Asseco Gdyni byli blisko utrzymania siedmiopunktowej przewagi po drugiej kwarcie. Łączyński trafił jednak równo z końcową syreną i ostatecznie Anwil przegrywa na razie 37:41.

17:5829.01.2022

17:5629.01.2022

Asseco po 2. minutach gry w drugiej kwarcie prowadziło 27:22, choć Bogucki dwukrotnie chybił z wolnych. Na 5 minut przed końcem drugiej kwarty gdynianie nadal prowadzą, ale już 31:22. Martwi bardzo słaba skuteczność Dykesa - 0/5 z gry! Cały zespół Anwilu jest na razie w tym meczu nieskuteczny - 33% z gry, w tym 1/8 za 3.

17:4629.01.2022

Po akcji 2+1 Petraska zrobiło się 12:9. Potem punkty dorzucili Mathews i Kowalczyk, a przewaga włocławian zwiększyła się do 7 punktów - 16:9.  W 9. minucie był jednak remis, a po trójce Wołoszyna to Asseco Arka wyszła na prowadzenie 21:18!  Ostatecznie to goście wygrali pierwsza kwartę 23:20.

17:3729.01.2022

Mecz rozpoczął się od prowadzenia Anwilu 4:0, a przewaga włocławian mogłabyś jeszcze większa, gdyby dwukrotnie spod kosza nie spudłował Dimec. Goście doprowadzili do wyrównania - 4:4. Po 5 minutach gry jest 9:9.

17:3129.01.2022

Gra rozpoczęta. Anwil: Mathews, Łączyński, Petrasek, Dimec, Bell; Arka: Tomaszewski, Music, Wołoszyn, Hrycaniuk, Boykins.

17:2829.01.2022

Prezentacja za nami. Przed rozpoczęciem meczu nagrody MVP Energa Basket Ligi w ostatnich tygodniach odebrali Mathews i Dykes. O tym pierwszy było bardzo głośno w ostatnich dniach. Największa gwiazda Anwilu wymieniana jest bowiem w gronie kandydatów do gry w reprezentacji Polski. Taką informację podał portal TVP, który donosi, że wkrótce Polski Związek Koszykówki ma zaproponować paszport Mathewsowi.

Jonah Mathews Polakiem? Polski Związek Koszykówki szuka wzmocnień dla kadry

17:1429.01.2022

Do Włocławka przyjechała zorganizowana grupa kibiców Arki.

17:0829.01.2022

W Bydgoszczy trwa turniej finałowy Suzuki Pucharu Polski Kobiet. Nasz Basket 25 Polskie Przetwory Bydgoszcz przegrywa na razie z Arką Gdynia 32:41. W pojedynku mężczyzn w ramach Energa Basket Ligi, to Anwil jest zdecydowanym faworytem spotkania z  - właśnie z Arką.