Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Diecezja włocławska wybrała dostawcę wina mszalnego. Licencja będzie obowiązywała pięć lat

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wina mszalne muszą spełniać określone normy. Wina dostarczane do diecezji włocławskiej pochodzą z Włoch. Licencję na dostawę przedłużono do 10 maja 2028 roku.
Wina mszalne muszą spełniać określone normy. Wina dostarczane do diecezji włocławskiej pochodzą z Włoch. Licencję na dostawę przedłużono do 10 maja 2028 roku. Wojciech Alabrudziński
Wybrano dostawcę wina mszalnego dla diecezji włocławskiej. Przysięgę niezbędną do uzyskania licencji na dostawę win mszalnych przed biskupem diecezji włocławskiej Krzysztofem Wętkowskim odnowił Właściciel firmy dystrybuującej wina używane do sprawowania mszy świętych. Odnowiona licencja obowiązywać będzie przez pięć lat. Dostarczane do diecezji włocławskiej wina pochodzą z Włoch. Muszą spełniać specjalne normy.

Licencja na dostawę wina mszalnego dla diecezji włocławskiej

Michał Kachel-Tujdowski – właściciel firmy zajmującej się dystrybucją win używanych do sprawowania mszy świętej - już po raz czwarty otrzymał licencję dostawcy wina mszalnego. Przysięgę niezbędną do uzyskania licencji dostawcy win mszalnych przed biskupem diecezji włocławskiej Krzysztofem Wętkowskim odnowił w środę 10 maja 2023 roku. Przysięgę trzeba odnawiać co pięć lat. Dzięki przysiędze złożonej w maju 2023 roku, licencja dla Michała Kachela-Tujdowskiego przedłużona została do 10 maja 2028 roku.

„We Włocławku, przed biskupem miejsca Krzysztofem Wętkowskim, przyrzeczenie dostawcy win do celebracji Świętej Eucharystii odnowił dziś - już po raz czwarty - pierwszy w Polsce zaprzysiężony dostawca win mszalnych Michał Kachel-Tujdowski. Zgodnie z Uchwałą KEP 25/370/2015 taką przysięgę dostawcy win do sprawowania Eucharystii powinni odnawiać co 5 lat. Wina do celebracji Eucharystii powinny być zatwierdzone przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów i pochodzić od zaprzysiężonego winiarza, przestrzegającego odpowiednich norm” – czytamy na Facebooku Konferencji Episkopatu Polski.

Z tego regionu Europy pochodzą wina mszalne dla diecezji włocławskiej

Diecezja Włocławska na swojej stronie internetowej poinformowała, że wina oferowane przez piwnicę win Vin-Bad pochodzą od zaprzysiężonego winiarza z diecezji Imola we Włoszech.

Trwa głosowanie...

Czy często bierzesz udział w akcjach charytatywnych?

„Są zatwierdzone przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski” – informuje Diecezja Włocławska na swojej stronie.

Takie normy muszą spełniać wina mszalne

Warto zaznaczyć, że – jak informuje Konferencja Episkopatu Polski - wina mszalne muszą pochodzić od zaprzysiężonego winiarza, który przestrzega odpowiednich norm. Zgodnie z Uchwałą Konferencji Episkopatu Polski z 7 października 2015 roku w sprawie przyjęcia dokumentów dotyczących materii Eucharystii, wino mszalne musi spełniać konkretne normy. Musi być ono rozlewane do butelek przez wytwórcę wina w miejscu wytworzenia i poza etykietą urzędu państwa, które przeprowadza weryfikację prawdziwości wina, musi mieć również etykietę w języku polskim informującą, że jest to wino mszalne (wraz z danymi producenta i sprowadzającego).

„Powinno być naturalne, z winogron, czyste i nie zepsute, bez domieszki obcych substancji. Z troskliwością należy dbać, aby wino przeznaczone do Eucharystii było przechowywane w doskonałym stanie i nie skwaśniało. Absolutnie zakazuje się używania wina, którego prawdziwość i pochodzenie byłyby wątpliwe” – tak brzmi fragment instrukcji „Redemptionis Sacramentum”, zamieszczony we wspomnianej wyżej uchwale.

Z dalszej części uchwały wynika, że w 1922 roku Kongregacja Doktryny Wiary wyraziła zgodę na siarkowanie wina mszalnego, co służy jego utrwalaniu. Natomiast w 1974 roku wyrażono również zgodę do używania wina słodzonego na sucho (niesfermentowanym sokiem winogronowym) o ile dodatek ten był konieczny do celów czysto konserwujących. W przygotowaniu wina mszalnego zakazane jest natomiast słodzenie wina na mokro (cukrem).

Wina mszalne muszą spełniać określone normy. Wina dostarczane do diecezji włocławskiej pochodzą z Włoch. Licencję na dostawę przedłużono do 10 maja 2028 roku.

Diecezja włocławska wybrała dostawcę wina mszalnego. Licencj...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto