Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dopłat do zakupu roweru we Włocławku na razie nie będzie. Uchwała wymaga poprawek

Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Uchwała dotycząca dopłat do zakupu roweru spadła z porządku obrad 62. sesji rady miasta Włocławek
Uchwała dotycząca dopłat do zakupu roweru spadła z porządku obrad 62. sesji rady miasta Włocławek Wojciech Alabrudziński
W marcu władze Włocławka poinformowały o rezygnacji z rowerów miejskich tzw. Włowerów. Miejski ratusz miał za to inną propozycję dla mieszkańców Włocławka, to dotacja na zakup własnego roweru. Na wtorkowej sesji Rady Miasta jednym z punktów obrad była "Uchwała w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na zakup roweru dla osób fizycznych". Została ona jednak zablokowana.

O rezygnacji z Włowerów władze Włocławka poinformowały, 20 marca 2023 roku, na konferencji prasowej. W zamian za to włocławski ratusz zaproponował przedsięwzięcie alternatywne, które będzie szło w parze z ogólną tendencją do działań związanych z likwidacją emisji i promocją zdrowego stylu życia. Dotacja na zakup własnego roweru to projekt, który, we wtorek 25 kwietnia 2023 roku, miał zostać przegłosowany podczas 62. Sesji Rady Miasta, jako punkt 15. "Uchwał w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na zakup roweru dla osób fizycznych".

Dopłata do zakupu własnego roweru zamiast Włowerów, we Włocławku

Decyzją prezydenta Marka Wojtkowskiego, zawieszamy w tym roku funkcjonowanie Włowerów. Nie rezygnujemy z nich definitywnie. Będziemy starali się, by powróciły w kolejnych latach. W tym roku jako jedni z pierwszych w Polsce wdrażamy nowy projekt dopłat do rowerów. - mówił Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta miasta Włocławka - Włocławek jest liderem, jeżeli chodzi i infrastrukturę dróg rowerowych, w przeliczeniu na jednego mieszkańca jesteśmy na 5. miejscu w kraju. W związku z tym dotacja na zakup własnego roweru jest po to, by jeszcze bardziej zachęcać mieszkańców do kupowania własnych rowerów.

Tak wyglądają wstępne propozycje dotacji do zakupu własnego roweru we Włocławku

Według wstępnych propozycji każdy mieszkaniec Włocławka, który będzie chciał kupić sobie rower, będzie mógł liczyć w 2023 roku na dofinansowanie w wysokości 50 procent wartości roweru, jednak maksymalnie do 1 500 złotych. Na początek włocławski Urząd Miasta planuje dotację w wysokości 150 tysięcy zł. Jeśli będzie większe zainteresowanie, dofinansowanie zostanie zwiększone. Podstawowym kryterium, jakim będzie kierował się Urząd Miasta przy rozpatrywaniu wniosków, będzie kolejność zgłoszeń. Projekt jest skierowany dla wszystkich mieszkańców miasta. We Włocławku jest to projekt pilotażowy i zwiększenie dotacji zależy od tego, jak duże będzie zainteresowanie.

Zastrzeżenia do uchwały na zakup własnego roweru we Włocławku

Poprzemy ten projekt, choć mamy co do niego kilka zastrzeż - mówił Piotr Kowal, przewodniczący rady miasta Włocławek - Głównym zastrzeżeniem, to pytanie, jak później weryfikować to, czy te rowery są nadal w posiadaniu mieszkańców miasta. Mieszkańcy będą musieli je oczywiście zarejestrować, bo taki jest wymóg i posiadać przez co najmniej 5 lat. Jednak co w sytuacji gdy taki rower ulegnie zniszczeniu lub zgubieniu?

Uchwała dotycząca dopłat do zakupu roweru spadła z porządku obrad 62. sesji rady miasta WłocławekWojciech Alabrudziński

Uchwała w sprawie zasad udzielania dotacji na zakup roweru we Włocławku została zdjęta z obrad. Dlaczego?

Na wniosek zgłoszony w imieniu Klubu PiS, przez radnego Janusz Dębczyńskiego "Uchwały w sprawie zasad udzielenia dotacji na zakup roweru dla osób fizycznych" została jednak zdjęta z porządku obrad. Za głosowało 13 radnych, 11 było przeciw, jeden był nieobecny.

Myślę, że dobrze się stało, że punkt dotyczący zasad udzielenia dotacji na zakup roweru został zdjęty z obrad. Projekt jest przygotowany w sposób niechlujny, niespójny, mało transparentny. Biegły technicznie 19-latek czy 18-latek, mający dostęp do środków elektronicznych może bardzo szybko złożyć taki wniosek i gdyby decydowała właśnie kolejność zgłoszeń, to wtedy tylko tych 130 szczęśliwców miałoby dostać dotacje, co mogłoby wzbudzić podejrzenia. Pojawiały się pogłoski, że tutaj w urzędzie już niektórzy kupili rowery i przechowują faktury. Trzeba przygotować taki projekt uchwały, by nie był on kontrowersyjny, tym bardziej że dotyczy on garstki wybrańców. - mówi Janusz Dębczyński, radny miasta Włocławek.

Janusz Dębczyński dodał również, że do tej pory nie przedstawiono wzoru wniosku, który powinien być jednym z załączników do projektu uchwały. Zdaniem radnego wnioski powinny być składane w formie pisemnej i w tejże formie powinny być równie udzielane odpowiedzi. Oceny wniosków powinni dokonywać nie tylko urzędnicy, ale specjalna komisja, w skład której weszliby radni z poszczególnych klubów.

Przy tego typu projekcie, kontrowersje zawsze będą, ponieważ jest on ograniczony, do niewielkiej grupy mieszkańców. Był Włower, sprawa była jasna. Każdy, kto posiadał pieniądze i aplikację, mógł z roweru skorzystać. W tym przypadku skorzystają wybrani. - dodał Janusz Dębczyński

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto