Działalność Stowarzyszenia LGD Dorzecza Zgłowiączki w ramach środków z PO RYBY

Artykuł sponsorowany
Spotkanie podsumowujące w Dąbiu Kujawskim
Spotkanie podsumowujące w Dąbiu Kujawskim

Stowarzyszenie LGD Dorzecza Zgłowiączki realizuje swoje działania na ternie dziesięciu gmin Powiatu Włocławskiego, są to gminy Boniewo, Brześć Kujawski, Chodecz, Choceń, Fabianki, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubraniec, Lubanie, Włocławek. W sierpniu 2011 roku podpisaliśmy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi umowę na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich -LSROR, otrzymaliśmy na ten cel ponad 15 mln zł, są to środki z osi 4 programu PO RYBY. W tej chwili zarówno Stowarzyszenie jak i beneficjenci są na końcówce realizacji wszystkich zadań, wszelkie działania mają zostać zakończone do 30 czerwca 2015 roku.

W ramach funkcjonowania Lokalnej Grupy Rybackiej realizowaliśmy wiele działań informacyjnych i aktywizacyjnych. Jednym z nich był już V Rajd Rowerowy Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki, który rozpoczął się dnia 25 kwietnia. Punktualnie o godzinie 9:00 stu cyklistów z terenu gmin Stowarzyszenia stawiło się na start, który zaplanowany został przy Szkole Podstawowej w Śmiłowicach. Gdy zabrzmiał gwizdek Przodownika Rajdu peleton skierował się na drogę prowadzącą nad Jezioro Krukowskie, następnie przejechaliśmy przez miejscowości Siewiersk, Borzymowice kierując się do Szczytna, w którym był zaplanowany pierwszy postój. Przy pomniku dla uczczenia bohaterstwa żołnierzy Wojska Polskiego cykliści zregenerowali siły oraz niektórzy z uczestników rajdu wzięli udział w konkursie, w którym kręcili kołem rowerowym, do którego przymocowany był licznik prędkości. Po chwilowym odpoczynku peleton wyruszył dalej przez Borzymie, Janowo, Bodzanówek, Lutobórz. W lesie w miejscowości Szczutkowo był kolejny postój. Następnie uczestnicy rajdu przejechali przez Księżą Kępkę, Czerniewice, Nową Wolę, meta zaplanowana została w parku w Śmiłowicach. Na polanie zabytkowego parku przygotowane było dla ognisko i grochówka. Po zjedzonym posiłku, każdy kto chciał, mógł wziąć udział w kolejnych konkursach, w których nagrodami były książki, zegary, kamizelki odblaskowe.

Dnia 12 maja odbyło się w Kryszynie zakończenie drugiej edycji warsztatów plastycznych „Na szkle malowane”. W każdej gminie Stowarzyszenia odbywały się po dwa spotkania warsztatowe, w tym roku zorganizowane były w Zespole Szkół w Boniewie, Brzeskim Centrum Kultury, Szkole Podstawowej w Choceniu, Samorządowym Zespole Placówek Oświatowych w Chodczu, Szkole Podstawowej w Szpetalu Górnym, Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Lubaniu, Zespole Szkół w Kłóbce, Lubranieckim Centrum Dziedzictwa Kulturowego, Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Izbicy Kujawskiej oraz Gminnym Ośrodku Kultury z Siedzibą w Kruszynie. W uroczystym zakończeniu wzięli udział wszyscy uczestnicy warsztatów, ponad 100 osób z terenu 10 gmin Stowarzyszenia. Pierwszym punktem uroczystości było przedstawienie zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych. Razem nagrodzonych zostało 9 prac, po trzy w każdej kategorii wiekowej oraz przyznanych zostało 17 wyróżnień. Laureaci pierwszych miejsc otrzymali telewizory, drugich miejsc miniwieże, a trzecie miejsca nagrodzone zostały aparatami fotograficznymi z akcesoriami. Wyróżnione osoby otrzymały gadżety. Po rozdaniu nagród uczestnicy mogli korzystać z zaplanowanych atrakcji. Do dyspozycji mieli ogromną zjeżdżalnię, dmuchany plac zabaw, dmuchane boisko do gry w piłkę nożną, bungee run. Mogli brać udział w wielu konkursach, m.in. w wyścigu w spódniczkach, biegu w nartach wieloosobowych, konstruowaniu wieży z drewnianych klocków.

Dnia 29 maja gościliśmy członków oraz przyjaciół Stowarzyszenia w Dąbiu Kujawskim na spotkaniu podsumowującym działania w ramach PO RYBY. Podczas uroczystości zaprezentowane zostały projekty zrealizowane z udziałem środków z PO RYBY, te zrealizowane przez gminy, stowarzyszenia oraz przedsiębiorców. Zaprezentowaliśmy film promocyjny „Działania Lokalnej Grupy Rybackiej Stowarzyszenie LGD Dorzecza Zgłowiączki”, który zrealizowany został w ramach funkcjonowania LGR (film do obejrzenia na naszej stronie internetowej www.kujawiaki.pl). Ciekawym punktem spotkania był turniej, w którym brali udział przedstawiciele każdej gminy z terenu Stowarzyszenia. Rywalizacja była zacięta, każda drużyna chciała okazać się najlepsza. Zwyciężyła drużyna wystawiona przez Gminę Izbica Kujawska. Bardzo dziękujemy tym, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i przybyli na spotkanie.

Pod koniec maja zakończyliśmy realizację zadań w ramach wniosku o dofinansowanie: „Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej na rok 2014”. Wybudowaliśmy dziesięć miejsc ogniskowych na terenie gmin Stowarzyszenia. Każde miejsce ogniskowe składa się z wymurowanego paleniska, 12 ławek z koszy gabionowych, stojaka dla rowerów oraz tablicy informacyjnej, plac pod miejscem został wysypany kruszywem.
Z nowej infrastruktury turystycznej korzystać można w takich miejscowościach jak: Brześć Kujawski (przy Zespole Szkół nr 2), Choceń (na plaży przy Jeziorze Borzymowskim), Chodecz (na plaży przy Jeziorze Chodeckim), Gąbinek (przy świetlicy wiejskiej), Długie (na plaży przy Jeziorze Długie), Chełmica Duża (przy Jeziorze Chełmica), Grójczyk (przy jeziorze Grójeckim), Lubrańczyk (plaża przy Zgłowiączce), Stępka (przy amfiteatrze), Dąb Polski (przy pomoście na Jeziorze Żwirowe Duże). Łączny koszt zadania wyniósł 110 395,22 zł. Kolejne zadanie, które zwiększyło infrastrukturę turystyczną na terenie Stowarzyszenia polegało na budowie placu zabaw w miejscowości Choceń (przy budynku Urzędu Gminy). Plac zabaw składa się z zestawu zabawowego, który zawiera takie elementy jak dwie zjeżdżalnie, cztery wieży, rura strażacka, równoważna szczebelkowa i belkowa, pomost stały, przejście tunelowe, gra w „kółko i krzyżyk” oraz huśtawki wahadłowej. Wniosek realizowany był we współpracy z Lokalną Grupa Rybacką „Rybak”. Inwestycje te mają na celu promocję Lokalnych Grup Rybackich z województwa kujawsko-pomorskiego oraz rozwój obszaru LGR, poprzez budowę małej infrastruktury turystycznej. Zapraszamy do korzystania z wybudowanej infrastruktury, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, który już lada moment.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.kujawiaki.pl, na której znajduje się mapa interaktywna przedstawiająca wszystkie operacje, na które została podpisana umowa na realizację w ramach środków z PO RYBY.
Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia na stronie internetowej www.kujawiaki.pl, pod numerem telefonu 54 233 98 33 oraz w biurze Stowarzyszenia przy ulicy Włocławskiej 16 w Choceniu.

Publikacja współfinansowana poprzez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego, zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.
Program operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto