Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pasjonaci historii przeszukają miejsce Bitwy pod Płowcami z 1331 roku. Będą szukać śladów ze średniowiecza

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Miejsce pobojowiska Bitwy pod Płowcami odnaleziono w 2022 roku. Trafiono na pozostałości z okresu średniowiecza. W sierpniu 2023 roku poszukiwania zostaną wznowione.
Miejsce pobojowiska Bitwy pod Płowcami odnaleziono w 2022 roku. Trafiono na pozostałości z okresu średniowiecza. W sierpniu 2023 roku poszukiwania zostaną wznowione. nadesłane
Pod koniec sierpnia 2023 roku pasjonaci historii zjadą do powiatu radziejowskiego na II Ogólnopolski Zlot Poszukiwaczy „Bitwa pod Płowcami 1331- DWA MIECZE”. Wznowią poszukiwania śladów średniowiecznej bitwy stoczonej między wojskami Władysława Łokietka i Krzyżakami. Miejsce pobojowiska Bitwy pod Płowcami odnaleziono jesienią 2022 roku.

Bitwa pod Płowcami w 1331 roku. Wojska Władysława Łokietka starły się z Krzyżakami

Do bitwy pomiędzy wojskami Władysława Łokietka i oddziałami zakonu krzyżackiego pod wodzą komtura krajowego chełmińskiego Otto von Lauterberga, marszałka zakonu Dietricha von Altenburga i wielkiego komtura Ottona von Bonsdorfa doszło 27 września 1331 roku na polach wsi Płowce (powiat radziejowski).

„Pomimo odparcia ataku wojsk polskich, Krzyżacy podjęli decyzję o przerwaniu marszu na Brześć Kujawski i - pod osłoną ciemności - natychmiastowego odwrotu do Torunia bez pochowania swoich własnych poległych. Decyzja o wycofaniu wojsk krzyżackich oznaczała zarazem przerwanie całej kampanii na ziemiach polskich, w związku z czym można tę bitwę uznać za sukces strategiczny Władysława Łokietka. Bitwa uniemożliwiła też połączenie się wojsk krzyżackich z wojskami czeskimi Jana Luksemburskiego, których współdziałanie mogło doprowadzić do upadku niedawno zjednoczonego Królestwa Polskiego” – informuje Stowarzyszenie Poszukiwawczo Historyczne Łokietek.

Miejsce pobojowiska bitwy pod Płowcami odnaleziono w 2022 roku

Przypomnijmy, że do odnalezienia pobojowiska Bitwy pod Płowcami doszło w trakcie zlotu detektorystów zorganizowanego przez Stowarzyszenie Poszukiwawczo Historyczne Łokietek w Płowcach (gmina Radziejów) 4 wrzenia 2022 roku.

Dzięki 200 detektorystom z kraju i z zagranicy przeszukano wtedy olbrzymi teren pól ornych w powiecie radziejowskim, gdzie odnaleziono szereg cennych przedmiotów z okresu średniowiecza, między innymi: groty bełtu, groty strzał, ostrogi, nożyk.

„Bardzo się cieszymy że ziemia płowiecka odsłoniła wielką tajemnicę sprzed ponad 700 lat. To duży sukces naszego lokalnego stowarzyszenia. Odnalezione przedmioty z tego datowania świadczą o wyraźnym obrzeżu pola pobitewnego” – mówił w 2022 roku Emil Mirecki, kierownik poszukiwań.

II Ogólnopolski Zlot Poszukiwaczy „Bitwa pod Płowcami 1331 - Dwa miecze”

W sierpniu 2023 roku pasjonaci historii wznowią poszukiwania w powiecie radziejowskim. Do Płowiec zjadą najlepsi poszukiwacze z całej Polski, nie zabraknie także gości z zagranicy. Do udziału w II Ogólnopolskim Zlocie Poszukiwaczy „Bitwa pod Płowcami 1331 - Dwa miecze” zgłosiło się kilkanaście stowarzyszeń eksploracyjnych i poszukiwacze niezrzeszeni z kraju i zagranicy. Wydarzenie zaplanowano na sobotę 26 sierpnia 2023 w miejscowości Płowce (gmina Radziejów). Patronat nad zlotem objął wójt gminy Radziejów Marek Szuszman.

Taki jest program sierpniowego zlotu w Płowcach:

  • godz. 8-9 – zjazd uczestników,
  • godz. 9-9:20 – przywitanie gości,
  • godz. 9:20 – przejazd na pole,
  • godz. 9:30-14 – poszukiwania,
  • godz. 14:30 – poczęstunek, zabawy i konkursy,
  • godz. 17 – omówienie zlotu.

Warto zaznaczyć, że znalezione w 2022 roku na terenie gminy Radziejów przedmioty trafiły Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

- Rok temu znaleźliśmy bełty od kuszy i groty od strzał, ostrogi oraz bardzo dużą ilość zabytków z epoki brązu datowane na II i III wiek. Wszystkie zabytki trafiły do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Włocławku - przypomina Ewelina Krzyczkowska, prezes Stowarzyszenia Poszukiwawczo Historycznego Łokietek.

Poszukiwacze przeszukają 50 hektarowe pole w powiecie radziejowskim

- Tym razem będziemy eksplorować 50 hektarowe pole orne, gdzie w okolicy 1922 roku odnalezione zostały dwa miecze krzyżackie oraz pęta jenieckie, które znajdują się w Muzeum Wojska Polskiego Warszawa. Na nasz zlot zaprosiliśmy najlepszych poszukiwaczy z kraju i zagranicy, mamy nadzieję że po raz kolejny ziemia Kujawska uchyli rąbka tajemnicy - dodaje kierownik poszukiwań Emil Mirecki.

Na tegorocznym zlocie obecna będzie ekipa telewizji Polsat z programem „Poszukwiacze historii”. W powiecie radziejowskim nakręcą kolejny odcinek dla widzów z całej Polski.

Miejsce pobojowiska Bitwy pod Płowcami odnaleziono w 2022 roku. Trafiono na pozostałości z okresu średniowiecza. W sierpniu 2023 roku poszukiwania zostaną wznowione.

Pasjonaci historii przeszukają miejsce Bitwy pod Płowcami z ...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto