Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siedmioletnia Kornelia znalazła pod Włocławkiem narzędzie krzemienne z epoki neolitu! [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Brzescy Poszukiwacze Historii w powiecie włocławskim znaleźli ozdobną zapinkę z początku naszej ery i fragment krzemiennego narzędzia z neolit.
Brzescy Poszukiwacze Historii w powiecie włocławskim znaleźli ozdobną zapinkę z początku naszej ery i fragment krzemiennego narzędzia z neolit. Brzescy Poszukiwacze Historii/Facebook
W sierpniu 2022 roku pasjonaci z grupy Brzescy Poszukiwacze Historii na działce niedaleko Kruszyna w powiecie włocławskim znaleźli ciekawe przedmioty, które przeleżały w ziemi wiele wieków! Najstarszy z nich pochodzi z epoki neolitu! Na fragment krzemiennego narzędzia trafiła siedmioletnia Kornelia, córka jednego z poszukiwaczy.

Obejrzyj: Bella Skyway Festival 2022 w Toruniu

od 16 lat

Stowarzyszenie Brzescy Poszukiwacze Historii założyła grupa pasjonatów, która poszukuje śladów naszej przeszłości. Czas, gdy kończą się żniwa, to dla nich początek nowego sezonu poszukiwań. Niedawno wybrali się na jedną z działek w pobliżu Kruszyna w powiecie włocławskim, ponieważ mieli informacje, że mogą trafić na coś interesującego.

Kawałek krzemiennego narzędzia sprzed tysięcy lat!

Na sobotnie poszukiwania (6 sierpnia 2022), jeden z reprezentantów stowarzyszenia w okolice Kruszyna, zabrał ze sobą dzieci, by dzielić z nimi swoją pasję. Dzieciaki miały szukać elementów ceramiki. Wszystkich zaskoczyła siedmioletnia Kornelia, która odkryła przedmiot sprzed tysięcy lat!

„W pewnym momencie podeszła do przewodniczącego stowarzyszenia mówiąc, że znalazła coś fajnego. Jak się okazało dziewczynka odnalazła na polu element narzędzia krzemiennego datowanego na tysiące lat p.n.e. Czyżby rosła nam na naszych oczach Pani archeolog?” - napisali pasjonaci na Facebooku.

Siedmioletnia Kornelia znalazła przedmiot z epoki neolitu!

Warto dodać, że kilkanaście dni po odkryciu, ustalono datę znaleziska. W sobotę 13 sierpnia 2022, Brzescy Poszukiwacze Historii poinformowali, że przedmiot znaleziony przez Kornelię pochodzi z okresu neolitu i datowany jest między 6000-6500 tysięcy lat.

„Powstał on z krzemienia czekoladowego z gór świętokrzyskich i był prawdopodobnie elementem wióra retuszowanego, półtylczaka lub drapacza. Przedmioty te służyły m. in. do obróbki drewna, kości czy też po prostu do cięcia” - informują poszukiwacze.

Ozdobna fibula z początku naszej ery

Przypomnijmy, że podczas ostatnich poszukiwań, pasjonaci w pobliżu Kruszyna trafili również na fibulę, czyli ozdobną zapinkę służącą do spinania szat, która zastępowała guziki. W Europie używana była od późnej epoki brązu (około 1500 p.n.e.), aż do średniowiecza. Znalezisko z powiatu włocławskiego datowane jest na lata 160-260 naszej ery.

„Nasz kolega Czarek odnalazł śliczną fibule, datowaną między 160-260 r. n.e. Fibula była ozdobną zapinką do spinania szat, funkcją zbliżoną do dzisiejszej agrafki. Znalezisko te jest już kolejnym artefaktem, które potwierdza, że niedaleko miejscowości Kruszyn swoje osadnictwo miała ludność kultury Przeworskiej” - czytamy na Facebooku Brzeskich Poszukiwaczy Historii.

Brzescy Poszukiwacze Historii szukają we Włocławku czołgu z II wojny światowej

Przypomnijmy też, że grupa od pewnego czasu poszukuje we Włocławku zakopanego rosyjskiego czołgu T-34 z II wojny światowej. Dwa lata temu dotarli do informacji, że czołg znajduje się prawdopodobnie w pobliżu jeziora Czarnego i wiaduktu na DK91. Pierwszy próbny wykop zrobiono na początku czerwca. Na znalezisko nie natrafiono, jednak stowarzyszenie planuje dalsze poszukiwania czołgu.

 

Brzescy Poszukiwacze Historii w powiecie włocławskim znaleźli ozdobną zapinkę z początku naszej ery i fragment krzemiennego narzędzia z neolit.

Siedmioletnia Kornelia znalazła pod Włocławkiem narzędzie kr...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto