Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włocławianie czekają na mieszkania przy Celulozowej. Poznaliśmy ostateczną listę najemców

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wideo
od 16 lat
O mieszkania powstające na ul. Celulozowej ubiegało się ponad 800 osób. Na wstępnej liście znalazło się blisko 700 nazwisk. Mieszkańcy mieli czas na odwołania. W piątek 1 grudnia 2023 roku dostępna ma być ostateczna lista najemców. Wprowadzą się do nowych mieszkań w pierwszym kwartale 2024 roku. Rozmawialiśmy z osobami, które składały wnioski.

Spis treści

Tyle osób ubiegało się o mieszkania przy Celulozowej we Włocławku

Przy ulicy Celulozowej we Włocławku trwa wykańczanie 144 mieszkań, które powstają w ramach drugiego etapu projektu. Lokale w dwóch blokach przeznaczone będą na wynajem na czas nieoznaczony. Na początku września 2023 ogłoszona została wstępna lista najemców.

O mieszkania powstające przy ul. Celulozowej we Włocławku w ramach drugiego etapu projektu ubiegało się ponad 800 osób. Zainteresowanie jest jeszcze większe, niż w przypadku pierwszego etapu! Wtedy o jedno mieszkanie starły się prawie cztery osoby. Obecnie, licząc jedynie 800 wniosków – a wiemy, że złożono ich więcej – jest to ponad 5,5 osoby na miejsce!

Budowa mieszkań
Przy ul. Celulozowej powstają mieszkania na wynajem na czas nieoznaczony. Wojciech Alabrudziński

Rodzina za pierwszym razem nie otrzymała mieszkania przy Celulozowej

Pozytywnie zweryfikowano 693 wnioski i tyle nazwisk znalazło się na wstępnej liście. Wśród nich jest m.in. jedna z naszych Czytelniczek, która wraz z mężem – już od 4 lat – wynajmuje 3-pokojowe mieszkanie na Południu. Początkowo ich sytuacja finansowa pozwalała na otrzymanie kredytu hipotecznego, ale nie w takiej kwocie, jakiej potrzebowali. Gdy w rodzinie pojawiło się wymarzone dziecko, dochody znacznie się obniżyły. Do tego doszła większa inflacja i szansa na otrzymanie kredytu zniknęła. Z tego względu postanowili ubiegać się o mieszkanie na Celulozowej już za pierwszym razem, ale nie udało się.

- Złożyliśmy odpowiednie dokumenty, ale niestety nie udało się nam, ze względu na niewystarczające dochody. W momencie składania wniosków byłam na rocznym macierzyńskim, który płatny jest 80 proc. i to też zaważyło. Złożyliśmy odwołanie, ale bez rezultatu – mówi mieszkanka włocławskiego Południa.

W drugim naborze znaleźli się na wstępnej liście najemców

Przy kolejnym naborze również złożyli wniosek. I tym razem znaleźli się na wstępnej liście.

- Mąż znalazł lepiej płatną pracę, ja wróciłam do pracy po macierzyńskim i też dużo więcej zarobiłam. Długo czekaliśmy aż będzie nabór na II etap. Kiedy przyszedł czas złożyliśmy dokumenty i cierpliwie czekaliśmy. W dniu ogłoszenia wstępnej listy nie mogłam uwierzyć w to, co zobaczyłam. Szok i niedowierzanie, a zarazem euforia i szczęście - jesteśmy na liście. Warto było czekać – dodaje kobieta.

Ostateczną listę najemców mieszkań przy ul. Celulozowej poznaliśmy 1 grudnia 2023

Po ogłoszeniu wstępnej listy najemców, mieszkańcy mieli czas na składnie odwołań. Po ich rozpatrzeniu, ostateczna lista opublikowana została 1 grudnia 2023. Nie wszyscy decydowali się jednak na złożenie odwołań. Jedna z naszych Czytelniczek stwierdziła, że nie będzie składała odwołania, ponieważ jej sytuacja w żaden sposób się nie zmieniła. Podajemy ją w naszej galerii.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

Kobieta jest samotną matką, która przez wiele lat starała się zapewnić godne warunki życia swojej dorosłej córce i sobie. Chciała stworzyć dla córki miejsce, które mogłaby nazwać swoim domem, ale starania o kredyt hipoteczny były trudne i niepewne. O możliwości wynajmu mieszkań na Celulozowej dowiedziała się od przyjaciółki i zobaczyła w tym szansę na stabilność i pewność dachu nad głową.

Lista jest już znana - szczegóły

- To, że te nowe, piękne mieszkania miałyby być przyznawane dożywotnio, wydawało się obietnicą przyszłości, której bardzo potrzebowałam. Nie złożyłam aplikacji w pierwszym etapie, ponieważ dowiedziałam się o nim zbyt późno. Jednak kiedy pojawiła się kolejna okazja, zdecydowałam się spróbować – mówi kobieta i dodaje, że dostała 28 punktów, co niestety nie było wystarczające.

Nie wszyscy decydują się na składanie odwołań

Włocławianka żałuje, że nie wzięła udziału w pierwszym etapie. W drugim nie znalazła się na wstępnej liście, ale nie chciała składać odwołania.

- Moja sytuacja finansowa i osobista nie uległa zmianie, wynagrodzenie mam dobre, warunki mieszkaniowe w wynajmowanym lokalu również, nie ma pleśni czy wilgoci, nie mam też orzeczenia o niepełnosprawności, co dawałoby mi możliwość uzyskania dodatkowych punktów, więc uważam, że nie ma sensu składać odwołania. Nie mam zamiaru kłamać ani fałszować faktów – zaznacza kobieta.

Włocławianka dodaje też, że będzie szukać możliwości, by zapewnić sobie i córce lepszą przyszłość.

- Chociaż nie ma mnie na liście szczęśliwców do wynajmu mieszkania, to mimo to szanuję proces selekcji i rozumiem, że istnieją kryteria, które muszą być spełnione. Nie ukrywam żalu i smutku, że mi się nie udało, ale chciałabym podkreślić, że jestem wdzięczna za możliwość skorzystania z tego programu i doceniam starania miasta – dodaje nasza Czytelniczka.

Przy ul. Celulozowej we Włocławku trwa budowa 144 mieszkań na wynajem. Zainteresowanie jest bardzo duże. Mieszkańcy złożyli ponad 800 wniosków.

Włocławianie czekają na mieszkania przy Celulozowej. Poznali...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto