MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dodatek osłonowy 2024. Kryteria, kwoty. Wnioski dostępne w MOPR we Włocławku

GM/UM Włocławek
Wideo
od 16 lat
Wnioski o dodatek osłonowy są dostępne w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie (MOPR) we Włocławku. Aby otrzymać to świadczenie, konieczne jest spełnienie określonych kryteriów dochodowych oraz złożenie wniosku do końca kwietnia 2024 roku. Szczegóły. Podajemy zasady, kryteria, kwoty.

Do 30 czerwca 2024 roku przedłużono kolejne regulacje, które wspierają polskie rodziny. Dodatek osłonowy ma na celu zniwelować koszty energii, gazu i żywności, dla mniej zamożnych gospodarstw domowych. Zgodnie z przepisami kryterium dochodowe dla osób samotnie gospodarujących wynosi 2 100 złotych, natomiast dla gospodarstw wieloosobowych - 1 500 zł.

Dodatek osłonowy 2024 - przychody za który rok?

Uwzględnia się przychody osiągnięte w 2022 roku podlegające opodatkowaniu pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne; dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz inne dochody niepodlegające opodatkowaniu, jak np. alimenty na rzecz dzieci, stypendia o charakterze socjalnym, stypendia sportowe, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, świadczenie rodzicielskie. Do obliczenia dochodu nie uwzględnia się trzynastej i czternastej emerytury.

Informacje o wysokości dochodów organ pozyskuje sam z udostępnionych systemów teleinformatycznych. Jeśli jednak nie jest w stanie tego ustalić – wzywa wnioskodawcę.

Wnioski w wersji papierowej są dostępne są w głównej siedzibie MOPR przy ul. Ogniowej 8/10 we Włocławku od 26 stycznia 2024 roku. Wniosek można również pobrać w formie elektronicznej.

Złożenie wypełnionego i podpisanego wniosku jest możliwe za pośrednictwem skrzynek podawczych w osiedlowych sekcjach MOPR, przy stanowisku obsługi w budynku MOPR we Włocławku, ul. Ogniowa 8/10, a także za pomocą środków komunikacji elektronicznej - opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniony z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Druki są dostępne w siedzibie głównej MOPR przy ul. Ogniowej 8/10. Wnioski o dodatek osłonowy można składać do 30 kwietnia 2024 roku - złożone po tym terminie nie będą rozpoznawane.

Dodatek osłonowy 2024 - gdzie składać wnioski we Włocławku?

Wypełnione i podpisane wnioski można składać do skrzynek podawczych w jednostkach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku:

 • OSPS „Południe”, ul. Kaliska 7,
 • OSPS „Południe”, ul. Kościelna 2,
 • OSPS „Wschód”, ul. Żytnia 58,
 • OSPS „Zazamcze”, ul. Wieniecka 42,
 • MOPR, ul. Ogniowa 8/10,
 • przy stanowisku obsługi w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku, ul. Ogniowa 8/10,

Dodatek osłonowy można złożyć za pomocą środków komunikacji elektronicznej (opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym) lub uwierzytelnione z wykorzystaniem profilu zaufanego – pismo ogólne do urzędu oraz wniosek, w przeciwnym razie dokument zostanie potraktowany jako niepodpisany, a wnioskodawca zostanie wezwany do złożenia podpisu osobiście.

W przypadku złożenia wniosku o dodatek osłonowy do skrzynki podawczej przedstawiciele MOPR-u we Włocławku proszą o wpisanie we wniosku numeru telefonu wnioskodawcy, aby ułatwić kontakt w razie konieczności wezwania do uzupełnienia ewentualnych braków oraz numeru konta bankowego (nie musi być to numer osoby składającej wniosek).

Dodatek osłonowy 2024 - godziny przyjmowania wniosków we Włocławku

Wnioski we wszystkich punktach przyjmowane będą w następujących godzinach:

 • Poniedziałek 8.00-15.00
 • Wtorek 8.00-15.50
 • Środa 8.00-15.00
 • Czwartek 8.00-15.00
 • Piątek 8.00-14.30

W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej, informację o przyznaniu dodatku osłonowego będzie można odebrać osobiście w siedzibie MOPR we Włocławku przy ul. Ogniowej 8/10. Nieodebranie informacji o przyznaniu dodatku osłonowego nie wstrzymuje wypłaty tego dodatku.

Kwoty dodatku osłonowego w 2024 roku

 • 228,80 zł (lub podwyższony 286,00 zł) dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
 • 343,20 zł (lub podwyższony 429,00 zł) dla gospodarstwa 2-3 osobowego,
 • 486,20 zł (lub podwyższony 607,75 zł) dla 4-5 osób w gospodarstwie domowym,
 • 657,80 zł (lub podwyższony 822,25 zł) jeśli gospodarstwo domowe tworzy 6 lub więcej osób.

Dodatek osłonowy 2024 - złotówka za złotówkę

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 złotych.

Dodatek osłonowy podwyższony przysługuje osobom opalającym domy węglem lub paliwami węglopochodnymi, pod warunkiem, że ich źródło ogrzewania zostało zgłoszone do CEEB.

Wypłata świadczenia nastąpi jednorazowo do końca czerwca 2024 roku.

Dodatek osłonowy 2024 - instrukcje, wnioski.

Szefowa MRiPS na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu przekazała, że zgodnie z szacunkami w 2024 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 12,3 procent.

Tabela emerytur od 1 marca 2024 roku. Sprawdź wyliczenia po podwyżce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto