Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

12-latki we Włocławku zostaną zaszczepione przeciwko HPV. Rada miasta przyjęła specjalny program za 485 tysięcy złotych

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Wojciech Alabrudziński
Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego na lata 2019-2022 we Włocławku przyjęty! I znów kilkaset dziewcząt zostanie zaszczepionych, żeby nie zachorowały na raka szyjki macicy.

Ten program jest kontynuacją tego, który był realizowany we Włocławku w ostatnich trzech latach. Chodzi o zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy oraz inne nowotwory i choroby związane z infekcja wirusa brodawczaka ludzkiego. Ale nie tylko o to. Bo program ten koncentruje się także na edukacji zdrowotnej młodzieży.

W nowej edycji programu, który zaakceptowała rada miasta, kolejne dziewczęta w wieku 12 lat zostaną zaszczepione. To znów szansa na zmniejszenie zachorowań. Dlaczego szczepienie jest tak ważne?

- Nowotwór szyjki macicy w początkowej fazie nie daje żadnych objawów - przypomina Elżbieta Dynarska, dyrektor wydziału polityki społecznej i zdrowia publicznego w Urzędzie Miasta we Włocławku. Mało też kto wie, że wirus brodawczaka ludzkiego może powodować także takie nowotwory jak: gardła, odbytu, prącia.

Całkowity koszt programu to 485 tysięcy złotych.

Dodajmy, iż w latach 2016-2018 w ramach programu zostało zaszczepionych 348 dziewcząt w wieku 12-lat. Z kolei ponad 2 tysiące dziewcząt i chłopców w wieku 12 lat uczestniczyło w zajęciach edukacyjnych, a 405 rodziców i opiekunów wzięło udział w spotkaniach informacyjno-edukacyjnych. Program był realizowany przez Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej we Włocławku.

Na jego realizację urząd miasta wydał 150 tys. zł, a NFZ prawie 10,7 tys. zł.

Program był realizowany od 25 kwietnia 2016 roku do końca grudnia roku ubiegłego. Przyświecał mu głównie cel zmniejszenia liczby zachorowań i umieralności na raka szyjki macicy oraz inne nowotwory i choroby związane z infekcją brodawczaka ludzkiego.

- W ramach działań edukacyjnych, we włocławskich szkołach podstawowych, odbyło się 51 zajęć edukacyjnych dla 12-letnich dziewcząt i chłopców, w których uczestniczyło łącznie 2305 osób. Ponadto dla rodziców i opiekunów zorganizowano 4 spotkania informacyjno-edukacyjne z wykładem lekarza onkologa w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Mogli oni również uzyskać informacje na temat programu podczas indywidualnych rozmów z pielęgniarkami. Z obu tych form edukacji skorzystało 405 rodziców - czytamy w raporcie ratusza.

Szczepienia były adresowane do 12-latek (roczniki 2004-2006). W 2016 r. zaszczepiono 126 dziewczynek - I dawka, w 2017 - 132 I dawka, 243 - II dawka. Natomiast w 2018 r. - 90 - I dawka, 54 - II dawka. W przypadku 43 dziewcząt, którym podano pierwszą dawkę szczepionki w drugim półroczu 2018 r., druga dawka zostanie podana do 30 czerwca tego roku. Dodajmy, że w przypadku 8 dziewcząt rodzice zrezygnowali z udziału w programie. Nie wyrazili na podanie drugiej dawka szczepionki.

Stop Agresji Drogowej, odcinek 7. Włos się jeży na głowie!

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto