Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co się dzieje z Rakutówką? Alarm mieszkańców gminy Włocławek. Ta rzeka jest czerwona [zdjęcia]

Redakcja
Ujęcia rzeki z Łagiewnik
Ujęcia rzeki z Łagiewnik fot. Jakub Krzyżanowski
Co się dzieje z Rakutówką? Dlaczego rzeka w okolicy Warząchewki ma kolor rdzawy? Mieszkańcy są zaniepokojeni. A władze gminy wystąpiły do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska o przeprowadzenie badań wody.

Ten problem powraca od kilku lat. I zawsze wczesną wiosną. Chodzi o rzekę Rakutówkę. Na wysokości Warząchewki wody tej rzeki mają bowiem wyraźnie rdzawy kolor. Na powierzchni wody widoczne jest też coś oleistego. Dlaczego tak się dzieje? W tej sprawie kilka tygodni temu wystąpiła do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wójt gminy Włocławek Magdalena Korpolak-Komorowska .

Rzeka Rakutówka zmieniła barwę nie przez zrzuty zanieczyszczeń

Z wyjaśnień Grzegorza Mitury, dyrektora departamentu w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska wynika, że rzeka Rakutówka była wielokrotnie sprawdzana pod kątem ustalenia potencjalnego źródła zanieczyszczeń. Ale nie stwierdzono ani bezpośrednich, ani pośrednich zrzutów. Ustalono też, że nie jest to efekt odprowadzania do rzeki wód z płukania odżeleziaczy na stacjach, gdzie znajdują się ujęcia wody.

Rakutówka stała się martwym potokiem [zdjęcia, wideo]

Co w takim razie powoduje niepokojącą mieszkańców gminy zmianę zabarwienia Rakutówki? Główny Inspektorat Ochrony środowiska jest zdania, że prawdopodobną przyczyną tego stanu rzeczy są procesy naturalne. Bo w Rakutówce już od wielu lat są bardzo niskie stany wód. To wynika z systematycznie pogarszającej się sytuacji hydrometeorologicznej. Ale też obniżenie się lustra wody w jeziorze Rakutowskim przyczynia się do braku zasilania rzeki w górnym jej biegu.

Rakutówkę zasilają zażelezione wody podziemne

W tej sytuacji zdaniem Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska głównym źródlem zasilania rzeki są wody podziemne. A te są silnie zażelezione.

Z badań wynika, że stężenie żelaza w wodach Rakutówki na wysokości Warząchewki to 11-13 mg na litr. - Takie wartości stężeń są wysokie w przypadku wód powierzchniowych, natomiast spotykane w przypadku wód podziemnych - wyjaśnia dyrektor Mitura. I dodaje, że wpływ na zmianę barwy wody może także mieć obecność kwasów humusowych wypłukiwanych z torfów wyścielających dno doliny rzecznej.

Czy będą kolejne badania rzeki, o co wnioskowała wójt Magdalena Korpolak-Komorowska? Z informacji GIOŚ wynika, że wody tej rzeki objęte są stałą kontrolą prowadzoną w ramach państwowego monitoringu środowiska. W cyklu wodnym 2016-2001 były monitorowane w roku 2017 i są obecnie. Wyznaczone zostały dwa punkty pomiarowo-kontrolne. Pierwszy - poniżej jeziora Rakutowskiego, a kolejny przy ujściu do Lubieńki.

Zobaczcie aktualne zdjęcia rzeki Rakutowskiej przesłane przez Jakuba Krzyżanowskiego.

Ujęcia rzeki z Łagiewnik

Co się dzieje z Rakutówką? Alarm mieszkańców gminy Włocławek...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto