Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasełka 2022 oraz zakończenie projektu Kujawskiego Uniwersytetu Ludowego w Nakonowie [zdjęcia]

Wojciech Nawrocki
Spotkanie w hali sportowej w Nakonowie rozpoczęło się od występu dzieci z tradycyjnymi Jasełkami, w których głównymi aktorami byli uczniowie
Spotkanie w hali sportowej w Nakonowie rozpoczęło się od występu dzieci z tradycyjnymi Jasełkami, w których głównymi aktorami byli uczniowie Wojciech Alabrudziński
W poniedziałek 19 grudnia 2022 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej Galileo w Nakonowie, gmina Kowal odbyło się uroczyste podsumowanie i zakończenie działalności Kujawskiego Uniwersytetu Ludowego.

Poniedziałkowe spotkanie w hali sportowej rozpoczęło się od występu dzieci z tradycyjnymi Jasełkami, w których głównymi aktorami byli uczniowie, ich nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Była to również okazja do wspólnego kolędowania. Występ dzieci wprowadził wszystkich w klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło świąteczno-noworocznych życzeń, wigilijnych potraw oraz to, na co najbardziej czekały dzieci, czyli nie zabrakło św Mikołaja z dużym workiem prezentów i słodyczy.

Po występie dzieci spotkanie otworzyła Joanna Malinowski – dyrektor szkoły, a zarazem pomysłodawca i twórca projektu Kujawskiego Uniwersytetu Ludowego, która powitała zaproszonych gości, którzy swoją obecnością uświetnili spotkanie oraz nadali odpowiedniej rangi. Do Galileo przybyła Katarzyna Jasiek – koordynator projektu Uniwersytetu Ludowego w Nakonowie, Stanisław Adamczyk – wójt gminy Kowal, Aneta Kwarcińska – sekretarz urzędu gminy, Edward Dominikowski – przewodniczący Rady Gminy Kowal, Wojciech Nawrocki – radny z Gołaszewa, Zofia Bojakowska – radna z Przydatków Gołaszewskich. Obecne były również członkinie KWG, działacze Kółek Rolniczych z Gołaszewa i Nakonowa, sołtysi tych miejscowości, a także sami studenci oraz przyjaciele szkoły i rodzice uczniów.

Joanna Malinowska nie kryła dumy z prowadzenia tej placówki,podkreślając, że Niepubliczna Szkoła Podstawowa Galileo w Nakonowie działa na arenie oświatowej już 10 lat. Szkoła oraz przedszkole z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród rodziców i ich pociech, nie tylko z terenu gminy Kowal, ale także z ościennych gmin, czego dowodem jest zwiększająca się liczba uczniów i przedszkolaków w tej placówce. Jak podkreśliła w swoim wystąpieniu – szkoła realizowała projekt od 2020 roku. Pierwszym krokiem było opracowanie stosownej dokumentacji organizacyjnej o powołaniu Uniwersytetu Ludowego, w tym: statutu, projektu uchwał czy regulaminu organizacyjnego. Kolejnym etapem było opracowanie szczegółowych programów, harmonogramów zajęć, w tym kursy szkolenia kadry instruktorskiej do prowadzenia zajęć warsztatowych, do których można zaliczyć; warsztaty ceramiczne, fotograficzne, kuchni ludowej, rękodzieła artystycznego jak hafciarstwo, szydełkowanie czy filcowanie, warsztaty „Zero waste” czyli naprawy i renowacji starych mebli, przedmiotów użytkowych.

Były też zajęcia z języka angielskiego dla początkujących, kurs komputerowy z podstaw obsługi, a także warsztaty na życzenie, wśród których prym wiodła florystyka i robotyka. Ponadto w ramach projektu był cykl warsztatów oraz spotkań historycznych, wśród których organizowane były wycieczki do lokalnych instytucji kultury i historii, a także były prowadzone wykłady historycznej o naszym regionie i tradycji ludowej. Były też zajęcia poprawiające kondycję fizyczną pn. "W zdrowym ciele - zdrowy duch", to cykl zajęć sportowych w tym aerobik i warsztaty z Zumby.

W sumie z projektu skorzystało ponad 70 mieszkańców gminy Kowal oraz gmin ościennych. To co udało się osiągnąć, podkreśliła pani dyrektor, okazało się przysłowiowym strzałem w „10”, gdyż była to odpowiedź na potrzeby naszych mieszkańców. Poprzez szereg inicjatyw można było integrować mieszkańców w różnym przedziale wiekowym, uczyć ich nowych rzeczy, stawiać wyzwania i osiągać zaplanowane cele. Podkreśliła również, że to nie koniec pomysłów, że już ma w głowie kolejne plany nowych projektów, w tym te, które się sprawdziły oraz przyniosły satysfakcję i zadowolenie uczestników Uniwersytetu Ludowego.

Należy podkreślić, że nie byłoby tak bogatego programu zajęć, gdyby nie zaangażowanie Pani dyrektor szkoły Joanny Malinowskiej, której determinacja przyczyniła się do utworzenia tego i innych projektów. Słowa uznania i podziękowania należą się również władzom Ogólnopolskiego Operatora Oświaty w ramach Narodowego Instytutu Wolności, Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020 – 2030, które pozytywnie ocenili przygotowany projekt utworzenia Kujawskiego Uniwersytetu Ludowego, a co za tym idzie przekazali na jego działalność pokaźne środki finansowe, bez których nie byłaby możliwa jego działalność. Dzięki tym środkom był możliwy zakup sprzętu i wyposażenia pracowni oraz materiałów niezbędnych do realizacji działań edukacyjnych, szkoleń, warsztatów, spotkań oraz do zorganizowania na terenie szkoły strefy aktywności społecznej.

Na zakończenie swojego wystąpienia Pani dyrektor podkreśliła z dumą, że działania Kujawskiego Uniwersytetu Ludowego w Nakonowie pozwoliły jego studentom na rozwijanie ukrytych talentów i pasji, a sam udział w warsztatach miał na celu szeroko rozumianą integrację środowiska wiejskiego, której nie może zabraknąć w nadchodzącym nowym roku. Korzystając z okazji społeczność uczniowska oraz Pani dyrektor w imieniu nauczycieli, Rady Rodziców i pracowników szkoły złożyła uczestnikom Kujawskiego Uniwersytetu Ludowego oraz zaproszonym gościom życzenia świąteczno-noworoczne.

Następnie głos zabrał Stanisław Adamczyk – wójt gminy Kowal, a po nim Edward Dominikowski – przewodniczący Rady Gminy, którzy nie kryli swojego podziwu dla osoby Pani dyrektor, za jej starania w stworzeniu omawianego projektu oraz pozyskanych z zewnątrz środków finansowych na jego prowadzenie. Pozytywnie ocenili i docenili, za to czego dokonała i co czyni dla lokalnej społeczności. Za tym przykładem powinny iść inne placówki oświatowe na terenie gminy Kowal i gmin ościennych. Na zakończenie złożyli wszystkim świąteczno-noworoczne życzenia, a dla uczniów przekazali słodkie upominki.

W trakcie uroczystości można było podziwiać wystawę prac i osiągnięć studentów Uniwersytetu Ludowego, wśród których prym wiodły stroiki i ozdoby bożonarodzeniowe, które można było je nabyć.

Zakończenie projektu przebiegało w miłej świątecznej atmosferze, w której nie zabrakło wigilijnego poczęstunku oraz odwiedzin św. Mikołaja z worem pełnym prezentów, na widok którego najbardziej cieszyły się dzieci.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto