Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie tylko bulwary mają przyciągać. Czy ulica Łęgska także zachęci spacerowiczów?

Andrzej Galczak
Pięcioosobowa grupa robotników z Grudziądza mozolnie odbudowuje ul. Łęgską. Efekty już cieszą oczy
Pięcioosobowa grupa robotników z Grudziądza mozolnie odbudowuje ul. Łęgską. Efekty już cieszą oczy Andrzej Galczak
Niebawem ukończony zostanie kolejny etap projektu "Ku Wiśle". Stara część miasta, podobnie jak "Browar B.", zachowa swój zabytkowy charakter.

Rewitalizacja bulwarów w ramach realizacji projektu "Ku Wiśle" przyciąga w to miejsce rzesze nie tylko włocławian. Przyjeżdżają je podziwiać także mieszkańcy okolicznych miejscowości i miast. Są też miejscem prowadzenia wycieczek przez włocławskich przewodników.

Zachowają zabytkowy charakter tej części miasta

Następnym krokiem w rewitalizacji tej części miasta jest remont kolejnych ulic. Obecnie trwają roboty przy wymianie nawierzchni na 700-metrowym odcinku ulicy Łęgskiej. Zabytkowy charakter nie tylko tej ulicy będzie zachowany. Również na Browarnej i Szpichlernej będzie położona kostka. Natomiast asfaltem zostanie pokryta nawierzchnia ul. Towarowej.

- Już teraz, na odnowionym odcinku Łęgskiej jest bardzo dobrze - mówi Krzysztof, młody rowerzysta przejeżdżający po świeżo ułożonej kostce. - Wreszcie zniknęły wgłębienia i górki. Z pewnością jest lepiej niż poprzednio.

Podobną opinię wyraża kierowca bagażówki, który przywiózł materiały budowlane do remontowanego lokalu przy ul. Łęgskiej: - Różnicę czuć szczególnie, gdy zjedzie się z nowej kostki, którą wcześniej ułożono wokół Starego Rynku. Tu jest gładko i lepiej się jedzie. Jednak podczas deszczu trzeba będzie uważać. Będzie ślisko.
Ręcznie układana, zabytkowa kostka została odzyskana ze starej nawierzchni i będzie ułożona aż do skrzyżowania z ul. Ogniową. Mając na uwadze kostkę, którą wyłożony jest Zielony Rynek, nasuwa się pytanie, w czym tkwi tajemnica, że nawierzchnia Łęgskiej jest równa?

Nie tylko jezdnia. Nowe będą też chodniki

- Dokładność w układaniu, to podstawa - odpowiada Stanisław Basak, brygadzista z firmy Prasbet. - Każdą kostkę dokładnie dopasowujemy do sąsiedniej, a nie przypadkowo rzucamy.

Robotnicy zapewniają, że podbudowa jezdni jest tu solidna, więc nawierzchnia wytrzyma nawet duży ruch samochodowy, także ciężarówek.

Równie solidnie odbudowywane są chodniki. Na kamienny tłuczeń kładziona jest warstwa betonu, a na to, na środku, układane są duże kamienne płyty, więc jest równiutko. Natomiast drobniejsza, granitowa kostka układana jest po bokach. Piesi będą więc mogli wygodnie chodzić. Nawet panie używające butów na szpilkach nie będą już narzekały obawiając się o swoje kostki i obuwie.

Wielkich archeologicznych znalezisk nie było

Czy w najstarszej części miasta podczas prac budowlanych dokonano historycznych odkryć?

- Te miejsca były już dość dokładnie przeszukane podczas wcześniejszego układania ciepłociągu - mówi Danuta Walczewska, kierownik włocławskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu. - Teraz, podczas zmiany nawierzchni, na początku ulicy Łęgskiej znaleziona została drobna ceramika, a na ulicach Bednarskiej i Szpichlernej odkopane zostały drewniane rury. Jednak żadne muzeum ich nie przyjmie, bo są to zbyt długie odcinki. Poza tym, przez tak wiele lat przetrwały leżąc w ziemi, więc zostaną tam nadal.

Całość prac związanych z przebudową ul. Łęgskiej, Towarowej oraz Browarnej i Szpichlernej będzie kosztować ok. 4,5 mln zł. Wykonawcą jest Firma Budowlano-Drogowa Prasbet z Grudziądza. Roboty mają być sfinalizowane do końca października br.

Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu "naszemiasto.pl"

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto