Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Prace przy budowie obwodnicy Lubrańca zbliżają się do końca. Taki jest termin zakończenia prac. Zdjęcia

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W powiecie włocławskim trwa budowa obwodnicy Lubrańca.
W powiecie włocławskim trwa budowa obwodnicy Lubrańca. Mikołaj Kuras dla UMWKP
W powiecie włocławskim trwa budowa obwodnicy Lubrańca. Prace są na finiszu. Powstały tam nowe ronda, most nad rzeką Zgłowiączką i ścieżki pieszo-rowerowe. Koszt zadania to ponad 64 miliony złotych. Wykonawca zrealizował już ponad 80 procent zadań przewidzianych w ramach inwestycji. Prace zakończą się jeszcze w 2023 roku.

Spis treści

Dzięki obwodnicy powstanie połączenie powiatu włocławskiego z autostradą A1

Budowa obwodnicy Lubrańca w powiecie włocławskim jest już na ostatniej prostej. Wykonawca zrealizował już ponad 80 procent rzeczowego zakresu inwestycji. Przypomnijmy, że inwestycja jest realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy miasta podpisano pod koniec 2020 roku. Wykonawcą jest toruńska spółka Onde. Prace drogowe ruszyły we wrześniu 2022 roku.

- Realizowana w Lubrańcu inwestycja pomoże rozwiązać kilka problemów. Dzięki obwodnicy wyprowadzimy ruch tirów poza miasto, zmniejszymy hałas i zwiększymy bezpieczeństwo mieszkańców. Równocześnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi z Lubrańca do Brześcia Kujawskiego. Dzięki temu na początku przyszłego roku powstanie bardzo dobre połączenie powiatu włocławskiego z autostradą A1 – informuje Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Na takim etapie są prace związane z budową obwodnicy Lubrańca

Co już udało się zrobić? Na jakim etapie są prace związane z budową obwodnicy Lubrańca?

Od podstaw powstał pięciokilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej omijający Lubraniec od zachodu. Na połączeniu z drogą wojewódzką nr 270 w miejscowościach Borek oraz Lubraniec-Parcele powstały ronda. Wkrótce wykonawca ułoży na jezdniach w obrębie skrzyżowań ostatnią ścieralną warstwę nawierzchni. Prowadzone są też prace brukarskie związane ze ścieżką pieszo-rowerową, którą zaprojektowano wzdłuż centralnej części obwodnicy (w rejonie miejscowości Piaski).

„Gotowy jest również most na Zgłowiączce pomiędzy miejscowościami Borek i Brzezina. To pięcioprzęsłowy obiekt o długości blisko 140 metrów. Wykonawca zamontował bariery i zabezpiecza skarpy przyczółków. Do końca roku planuje także umocnić brzegi rzeki w obrębie mostu. Poza tym cała droga zostanie odpowiednio oznakowana i wyposażona w elementy poprawiające bezpieczeństwo. Zrealizowany zostanie także zielony zakres inwestycji związany z nasadzeniami drzew, krzewów oraz zakładaniem trawników” – informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Realizacja całej inwestycji, to koszt ponad 64 mln złotych. Możliwa jest między innymi dzięki środkom unijnym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Zakończenie wszystkich prac planowane jest do końca 2023 roku.

Obwodnica Lubrańca w liczbach

  • długość – 5,3 km,
  • szerokość jezdni – 8 m z opaskami bitumicznymi,
  • szerokość poboczy gruntowych – 1,5 m,
  • wartość inwestycji – 64,43 mln złotych.
Trwa głosowanie...

Czy wyższe mandaty wpłyną na bezpieczeństwo na drogach?

Przebudowa drogi łączącej Brześć Kujawski z Lubrańcem

Warto dodać, że przebudowywana jest również droga o długości 7 kilometrów, łącząca Brześć Kujawski z Lubrańcem. Jezdnia jest wzmacniana do przenoszenia obciążeń rzędu 11,5 tony na oś. Dzięki temu będzie zdecydowanie bardziej odporna na powstawanie uszkodzeń i kolein. Trasa zyskuje też pobocza, zatoki autobusowe, nowe oznakowanie i bariery.

„Ta inwestycja jest również współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Łączny koszt przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 30 mln zł. Zaawansowanie rzeczowe prac przekracza 55 procent. Zakończenie zadania planowane jest w połowie przyszłego roku” – dodaje Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Inne inwestycje drogowe w powiecie włocławskim

Urząd Marszałkowski przypomina też, że obecnie w powiecie włocławskim realizowane są także inne inwestycje drogowe:

  • gruntowna przebudowa 5,5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 268 pomiędzy Chodczem i Wolą Adamową (zaawansowane prace);
  • modernizacja drogi wojewódzkiej nr 268 od Brzezia do Brześcia o długości 10 kilometrów (podpisana umowa na prace w trybie zaprojektuj i wybuduj);
  • modernizacja drogi wojewódzkiej nr 265 z Kowala do granicy województwa (prace na finiszu).
W powiecie włocławskim trwa budowa obwodnicy Lubrańca.

Prace przy budowie obwodnicy Lubrańca zbliżają się do końca....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto