Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedziela z Kustoszem w Zbiorach Sztuki przy ulicy Zamczej we Włocławku [zdjęcia]

Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Niedziela z Kustoszem
Niedziela z Kustoszem KB
Kolejna, już cykliczna „Niedziela z Kustoszem” tym razem odbyła się w Zbiorach Sztuki przy ulicy Zamczej. Podczas wystawy „Grafika europejska XIX i XX w. ze zbiorów Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku” zwiedzający poznali historię i rodzaje grafiki. Zobaczcie zdjęcia z wystawy.

W niedzielę, 26 lutego 2023 roku, w Zbiorach Sztuki przy ulicy Zamczej odbyła się kolejna „Niedziela z Kustoszem”. Na wystawie „Grafika europejska XIX i XX w. ze zbiorów Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku” zwiedzający mogli podziwiać grafiki już znajdujące się w zbiorach muzeum oraz nowe niedawno przekazane.

Ekspozycji towarzyszyła bowiem prezentacja dwudziestu grafik (XIV-XVII w.) przekazanych w ostatnim czasie przez Andrzeja Wójcika wraz z małżonką. Wśród podarowanych rycin znalazły się m.in. sztychy Albrechta Durera, Hansa Sebalda Behama, Salvatore Rosy i Egidiusa Sadelera.

O przedstawionych mitologicznych, religijnych, portretach, pejzażach i wedutach oraz innych prezentowanych na wystawie grafikach opowiadał Adam Zapora, komisarz wystawy.

Podczas wystawy zwiedzający mogli posłuchać o linii rozwoju stylistycznej i technicznej grafiki jako dziedziny sztuki. Dowiedzieli się więcej o odmianach grafik od drzeworytów i miedziorytów po sitodruk.

Część rycin prezentowanych na wystawie to ilustracje książkowe z XIX wieku. Wtedy to najszerzej rozpowszechniły się publikacje bardzo bogato ilustrowane, przede wszystkim stalorytami, miedziorytami, ale także zdarzały się litografie czy drzeworyty sztorcowe. Grafika, zanim stała się sztuką samą w sobie, pełniła funkcję służebną do tekstów, które ilustrowała. Grafika była metodą, sposobem na rozpowszechnianie się wzorów, nowych kompozycji znanych twórców – opowiadał Adam Zapora.

W Europie grafika zaczęła się rozwijać od XV w. wraz z upowszechnieniem znajomości papieru i druku. Najstarszą znaną techniką graficzną jest drzeworyt, uprawiany od XIV w., następnie technika metalowa — miedzioryt rozwijający się w XV w.

To nie koniec spotkań z grafiką w Zbiorach Sztuki. Prawdopodobnie możemy spodziewać się kolejnej wystawy grafik ze zbiorów Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, wzbogaconej o kolejne podarowane egzemplarze.

WSTĘP: bilet normalny 7 zł, ulgowy 5 zł

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto