Opieka wytchnieniowa we Włocławku. Wiemy, kto będzie mógł z niej skorzystać w 2021 roku

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W 2021 roku na realizację opieki wytchnieniowej we Włocławku przeznaczono 239 993,02 złotych
W 2021 roku na realizację opieki wytchnieniowej we Włocławku przeznaczono 239 993,02 złotych pixabay.com
W 2021 roku na opiekę wytchnieniową we Włocławku zaplanowano blisko 240 tysięcy złotych. Będzie z niej mogło skorzystać 35 osób – członków rodzin lub opiekunów, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Urząd Miasta Włocławek ogłosił konkurs na realizację tegorocznego zadania.

Zobacz wideo: Fala upałów jest przeplatana burzami. Na to musisz uważać!

Opieka wytchnieniowa we Włocławku w 2021 roku

Urząd Miasta Włocławek ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację w 2021 roku zadania publicznego z zakresu działania na rzecz osób niepełnosprawnych pn.: „Świadczenie usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej”. Opieka wytchnieniowa ma odciążyć opiekunów między innymi przez zapewnienie im wsparcia w wykonywaniu dotychczasowych obowiązków lub zapewnienia czasowego zastępstwa.

- Celem głównym Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów zamieszkałych na terenie miasta Włocławek, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnością poprzez świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Zadanie to będzie finansowane ze środków Państwowego Funduszu Celowego – Fundusz Solidarnościowy

– czytamy w dokumentacji konkursowej.

Kto będzie mógł skorzystać z opieki wytchnieniowej we Włocławku w 2021 roku?

Opieka wytchnieniowa skierowana jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnością – nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności i równoważnymi orzeczeniami. Co istotne, wspomniane osoby niepełnosprawne muszą być mieszkańcami Włocławka.

Z dokumentów konkursowych dowiadujemy się, że w 2021 roku na realizację zadania przeznaczono 239 993,02 złotych. Z programu będzie mogło skorzystać 35 uczestników (maksymalna liczba godzin wsparcia – 8 400), w tym:

  • dla 4 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – maksymalna liczba godzin wsparcia – 960;
  • dla 31 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym – maksymalna liczba godzin wsparcia – 7 400.

Warto zaznaczyć, że przy przyznawaniu opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem równoważnym, która

  • ma niepełnosprawność sprzężoną/złożoną,
  • wymaga wysokiego poziomu wsparcia,
  • stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno – wychowawczego czy internatu.

Limit godzin dla opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego, wynosi 240 godzin. Członek rodziny lub opiekun osoby niepełnosprawnej musi wykorzystać je najpóźniej do 20 grudnia 2021 roku. Co istotne, nie ponosi żadnej opłaty za usługę przyznaną w ramach programu.

Usługi związane z opieką wytchnieniową powinny być dostępne we Włocławku przez cały tydzień w przedziale czasowych 6-21.

- Usługi opieki wytchnieniowej muszą być ukierunkowane na potrzeby osoby niepełnosprawnej. W ramach opieki świadczone powinny być m.in.: pomoc w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnacja, opieka higieniczna, kontakt z otoczeniem

– informuje Urząd Miasta Włocławek.

 

W 2021 roku na realizację opieki wytchnieniowej we Włocławku przeznaczono 239 993,02 złotych

Opieka wytchnieniowa we Włocławku. Wiemy, kto będzie mógł z ...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie