Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy we Włocławku i powiecie włocławskim. Prognozy i trendy na 2024 rok

GOZ
Wideo
od 16 lat
Stary rok we Włocławku i powiecie włocławskim pożegnaliśmy bezrobociem na poziomie ponad 7 tysięcy osób. Z danych Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku wynika, że w rejestrach bezrobotnych zalazło się w końcówce roku 7242 osób, przy czym z Włocławka było zarejestrowanych 3443 bezrobotnych, a z powiatu włocławskiego - 3799.

We Włocławku i powiecie włocławskim rynek pracy jest stabilny. Firmy szukają oszczędności, ale większość planuje zatrudniać pracowników, a nie zwalniać.**

Opis sytuacji na rynku pracy we Włocławku

Jeśli porównamy te dane z końcówką roku 2022, to sytuacja w 2023 roku była lepsza. Wtedy na koniec roku bezrobotnych było 7490, a więc o 240 więcej. Miniony rok charakteryzował się także dużą fluktuacją. W Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku zarejestrowało się 8460 bezrobotnych, ale 8708 bezrobotnych się wyrejestrowało. Ruch w urzędzie więc był duży.

Trendy zatrudnienia i prognozy we Włocławku i powiecie włocławskim

Z badania przeprowadzonego przez włocławski PUP wśród 300 pracodawców z Włocławka i powiatu włocławskiego wynika, że o 10 procent więcej z nich, bo 44,7 procent badanych, chce zatrudniać nowych pracowników niż deklarowało to przed rokiem.

"Wchodzących na rynek pracy jest mniej" - mówi Anna Jackowska, dyrektor PUP we Włocławku.

Ile planuje zwalniać? Zaledwie 7 procent. 83 procent badanych zadeklarowało, że nie będzie zwalniać, a 10 procent odpowiedziało, że nie wie.

Branże z największym zapotrzebowaniem na pracowników we Włocławku i powiecie włocławskim

Cały czas największe zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają przemysł, budownictwo i usługi" - mówi dyrektor Jackowska. - Przemysł czeka między innymi na mechaników, elektryków, operatorów maszyn, spawaczy, ślusarzy, budownictwo na operatorów sprzętu ciężkiego, robotników budowlanych z doświadczeniem, robotników prac wykończeniowych. W usługach natomiast jest praca dla mechaników samochodowych, magazynierów, operatorów wózków widłowych, ale też fryzjerów, pielęgniarki.

Włocławek nie jest wyjątkiem. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że to, co obserwujemy we Włocławku, to tendencja ogólnopolska. Mimo mniejszej liczby ofert bezrobocie nie rosło, bo jak zauważa dyrektor Anna Jackowska, na rynek pracy wchodzi mniej osób.

"W nowym roku pracodawcy też pytają o programy aktywizujące" - dodaje dyrektor Anna Jackowska.

Stąd też duże zainteresowanie pracodawców programami aktywizującymi. W ubiegłym roku z różnych form zatrudnienia w ramach tych programów skorzystało ponad 3 tysiące bezrobotnych, przy czym 640 było na stażach.

Trwa głosowanie...

Gdyby podsumować 2023 roku jednym zdaniem, to brzmiałoby ono:

Podsumowując, rynek pracy we Włocławku jest stabilny, a prognozy na przyszły rok są optymistyczne. Pracodawcy planują zatrudniać, a nie zwalniać, co jest dobrą wiadomością dla osób szukających pracy. Jednocześnie, branże takie jak przemysł, budownictwo i usługi nadal mają duże zapotrzebowanie na pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto