Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiadomości z Urzędu Miasta Włocławek [22 czerwca 2020]

OPRAC.:
Marcin Gołembiewski
Marcin Gołembiewski
Wiadomości z magistratu nr 82/2020 Włocławek, z 22 czerwca 2020 roku.

Wiadomości Włocławek: Ulica Kilińskiego do przebudowy. Najpierw dokumentacja

Urząd Miasta ogłosił postępowanie ofertowe na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania inwestycyjnego: "Przebudowa nawierzchni jezdni ul. Kilińskiego".

Wśród wytycznych dla planowanej przebudowy ul. Kilińskiego znajdują się między innymi: wprowadzenie łamanego pierwszeństwa w relacji ul. Bauera – Kościuszki – Mickiewicza, wykonanie czterech doświetlonych przejść dla pieszych, likwidacja zatok przystankowych w obecnej formie i wyznaczenie ich na jezdni oznakowaniem poziomym, zastosowanie zielonych wiat przystankowych. To tylko niektóre ze szczegółów specyfikacji. Dokumentacja przebudowy nawierzchni jezdni ul. Kilińskiego" miałaby powstać do 30 września 2020 r.

Wiadomości Włocławek: Mieszkańcy pomogą stworzyć zielony korytarz w Śródmieściu

Ankieta konsultacyjna, która będzie dostępna na stronie wloclawek.pl jeszcze tylko do 24 czerwca 2020 roku do godz. 23:59 związana jest z planami rozbudowy i przebudowy ulic: Traugutta (od ul. Kraszewskiego), Jagiellońska, Szczęśliwa, Zielony Rynek, Miedziana, Zduńska wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W ramach zadania projektowany jest „zielony korytarz” łączący Park im. Władysława Łokietka z centralnym miejscem Włocławka – placem Wolności.

Jak powinna wyglądać komunikacja w obrębie ul. Traugutta (od ul. Kraszewskiego), Jagiellońskiej, Szczęśliwej, Zielonego Rynku, Miedzianej, Zduńskiej, jakie elementy należałoby uzupełnić lub zmienić na skwerach; czy przebywając w obrębie ul. Jagiellońskiej, Szczęśliwej, Zielonego Rynku, Miedzianej, Zduńskiej mieszkańcy czują się bezpieczni?

To tylko niektóre pytania w ankiecie dotyczącej zielonych terenów Śródmieścia.

Planowany ciąg komunikacyjny będzie częścią zadania inwestycyjnego pn.: „Zielone tereny Śródmieścia – dokumentacja”. Korytarz ma zapewnić najwyższe bezpieczeństwo pieszym, w następnej kolejności rowerzystom, a dopiero na ostatnim miejscu uczestnikom ruchu samochodowego. Obszar objęty opracowaniem ma stanowić ciąg uliczny o wysokich walorach krajobrazowych i ekologicznych, tworzących „zielony korytarz” wewnątrz zabudowy śródmiejskiej.
Dla obszaru organizowany będzie konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej. W związku z tym zachęcamy mieszkańców Włocławka do aktywnego uczestnictwa w temacie zagospodarowania obszaru, gdyż przestrzeń ta ma służyć przede wszystkim lokalnej społeczności.

Ankieta jest dostępna pod adresem: http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/237/15165/ankieta-dotyczaca-zielonych-terenow-srodmiescia

Wiadomości Włocławek: Zasady udzielania dotacji do remontów w Strefie Rewitalizacji. Włocławianie pytają, ratusz odpowiada

W związku z pojawiającymi się pytaniami na temat udzielanych przez Urząd Miasta Włocławek dotacji do remontów w Specjalnej Strefie Rewitalizacji, w serwisie rewitalizacja.wloclawek.eu zostały opublikowane odpowiedzi na 5 najczęściej poruszanych w przestrzeni internetowej wątków.

Dlaczego Urząd Miasta finansuje remonty w prywatnych nieruchomościach i to tylko w Śródmieściu?
Dotacje do remontów udzielane są przede wszystkim dzięki zapisom Ustawy z 9 października 2015 r. o Rewitalizacji i Uchwały Nr VIII/57/2019 Rady Miasta Włocławek z dnia 9 kwietnia 2019 r. w sprawie ustanowienia Specjalnej Strefy Rewitalizacji na obszarze rewitalizacji Miasta Włocławek. Te instrumenty prawne umożliwiają wspieranie prac remontowych w wysokości do 50% nakładów koniecznych w nieruchomościach położonych w obszarze rewitalizacji.

Ile wniosków o dotację wpłynęło do Urzędu Miasta i dlaczego wybrano akurat te 10 nieruchomości?
W 2020 roku do Urzędu Miasta Włocławek wpłynęło 15 wniosków, spośród których 11 zostało zaakceptowanych pod względem formalnym. 10 z nich zostało pozytywnie zaopiniowanych pod względem merytorycznym przez Komisję do spraw oceny wniosków o udzielenie dotacji na roboty budowlane polegające na remoncie lub przebudowie oraz na prace konserwatorskie i restauratorskie w odniesieniu do nieruchomości niewpisanych do rejestru zabytków dla właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości położonych w obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji i poddanych analizie. Ostatecznie Komisja rekomendowała Prezydentowi Miasta Włocławek udzielenie dotacji na remonty w 10 nieruchomościach. Pozostali wnioskodawcy nie spełnili w pełni wymogów określonych w Uchwale o SSR.

Z jakiego powodu niektóre nieruchomości otrzymały dotację po raz kolejny?
Jest to uzależnione od wskazanego we wniosku zakresu robót i np. wysokości środków, jakie właściciel lub użytkownik wieczysty jest w stanie przeznaczyć na prace w swojej nieruchomości. W przypadku programu "Remont krok po kroku", zakładającego etapowanie prac, w jednym roku może być to np. wymiana niezbędnych instalacji, w drugim naprawa elewacji.

Czy kamienica, w której mieszkam ma szansę na uzyskanie wsparcia z budżetu miasta?
Podstawą ubiegania się o dotację jest złożenie wniosku przez właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, który może uzyskać dotację w wysokości do 50% nakładów koniecznych. W przypadku nieuregulowanego stanu prawnego konieczne jest uzyskanie przez zainteresowane osoby lub podmioty, najczęściej na drodze sądowej, prawa własności. Z kolei 19 nieruchomości znajdujących się w zasobie miejskim zostanie wyremontowanych według harmonogramu wpisanego do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028.

Gdzie znajdę informację o wnioskodawcach, którzy otrzymali dotację w 2020 roku i zakresach robót?
Dane wnioskodawców, wraz z adresami nieruchomości i zakresem robót można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Włocławek i w zakładce Specjalna Strefa Rewitalizacji na stronie rewitalizacja.wloclawek.eu.
Pełna informacja na ten temat: http://rewitalizacja.wloclawek.eu/news,_odpowiedzi_na_pytania_o_zasady_udzielania_dotacji_do_remontow_,900.html

Wiadomości Włocławek: Nowe kierunki we włocławskich szkołach. Trwa nabór

Od 15 czerwca 2020 r. trwa nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021. W szkołach prowadzonych przez Gminę Miasto Włocławek planuje się otworzyć 57 oddziałów, z czego 23 w liceach ogólnokształcących, 24 w technikach i 10 w szkołach branżowych I stopnia. Łącznie przygotowano dla uczniów 1 670 miejsc. Liczba absolwentów klas VIII w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Włocławek to 886 osób.

Poza zawodami, w których tradycyjnie już kształcą włocławskie szkoły, na rok szkolny 2020/2021 proponowane są nowe kierunki takie jak: technik rachunkowości w Zespole Szkół Ekonomicznych, technik programista w Zespole Szkół Elektrycznych oraz technik spawalnictwa w Zespole Szkół Technicznych. Nowością są również klasy w Zespole Szkół Budowlanych w zawodzie technik budownictwa z innowacją: komputerowe wspomaganie projektowania CAD oraz technik robót wykończeniowych w budownictwie z innowacją: aranżacja wnętrz. Ponadto w Zespole Szkół Samochodowych w ramach nowego zawodu planuje się otworzyć klasę w zawodzie technik transportu drogowego.

Zapraszamy wszystkich absolwentów klas VIII do zapoznania się z szeroką ofertą szkół zawodowych i liceów ogólnokształcących funkcjonujących na terenie miasta Włocławek. Nasze placówki kształcą w różnorodnych kierunkach, dysponują nowoczesnymi pracowniami, posiadają świetnie wyposażoną bazę sportową, a ich uczniowie osiągają bardzo wysokie wyniki na egzaminach.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://wloclawek.edu.com.pl/kandydat/app/

·

Wiadomości Włocławek: W lipcowe niedziele na miasto wyruszy lotna brygada sprzątająca

W niedziele: 5, 12, 19 i 26 lipca 2020 roku pracownicy Miejskiego Zakładu Zieleni i Usług Komunalnych będą porządkować tereny w centrum Włocławka, położone poza pasami drogowymi. Chodzi o m.in. o parki, skwery i place.
Interwencyjne prace porządkowe będą prowadzone przed południem, tj. od godz. 7.00 do godz. 11.00.

Wiadomości Włocławek: Uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 z nowymi projektami

W czerwcu 2020 roku mFundacja rozstrzygnęła siódmą edycję swojego programu grantowego mPotęga. Do programu zgłoszono 523 projekty w dwóch kategoriach wiekowych, a wśród nich również dwa przygotowane przez nauczycieli matematyki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 we Włocławku wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 20 we Włocławku „Wespół”.

Głównym celem projektów jest rozwijanie potencjału intelektualnego uczniów, promowanie nauki matematyki oraz rozbudzanie samodzielności i kreatywności uczniów. Chcielibyśmy zwiększyć zaangażowania ucznia w proces zdobywania wiedzy. Projekty zakładają odejście od zadań teoretycznych na rzecz praktycznych. Mają one pokazać uczniom rolę matematyki w dalszym kształceniu i życiu dorosłym oraz odpowiedzieć na pytanie „po co się tego uczę i gdzie mogę to wykorzystać?”.
Projekty realizowane będą od września do grudnia 2020.
„Czary - Math czyli odczarowujemy matematykę” to projekt dla uczniów klas 4-6. Realizacja jego ma pokazać w ciekawy i zrozumiały sposób poprzez szereg aktywności, że matematyka nie jest taka trudna jak się uczniom wydaje i można ją polubić. Uczniowie poprzez zabawę i podejmowane działania utrwalą wiedze zdobytą na lekcjach. Będą poznawać geometrię składając matematyczne origami lub budując krawędziowce. Dowiedzą się co wspólnego ma matematyka z przyrodą. Każdy uczeń jak i jego rodzice będzie mógł sprawdzić swoją sprawność rachunkową walcząc o tytuł „Mistrza Tabliczki Mnożenia i Rachunków Pamięciowych”.

Natomiast uczniowie klas 7-8 będą realizować projekt „Matematyka na teraz i na potem”. Uczniowie na podstawie wyszukanych przez siebie informacji opracują na warsztatach rozwiązania przykładowych zadań oraz przygotują zadania utrwalające zdobytą wiedzę z matematyki przed sprawdzianem ośmioklasisty, które zostaną opublikowane w formie zbioru zadań "Gotowi na finał". Odbędą się również warsztaty "Projektujemy ogród", na których uczniowie zdobywać będą wiedzę potrzebną do stworzenia makiet lub planów swoich ogrodów czy "Remontujemy mieszkanie", na których przygotują między innymi najkorzystniejszy kosztorys remontu na podstawie ofert miejscowych sklepów.

Ponadto oba projekty jako jedne z najwyżej ocenionych przez Kapitułę Konkursu, mają szansę zdobyć w głosowaniu internetowym Nagrodę Publiczności w postaci dodatkowych 5 tys. zł na dowolny cel związany z edukacją matematyczną. W głosowaniu weźmie udział 30 najlepiej ocenionych przez Kapitułę projektów – 15 adresowanych do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz 15 adresowanych do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych. Głosowanie internetowe potrwa od 22 czerwca do 05 lipca 2020 roku! W czasie głosowania każda osoba będzie mogła oddać 1 głos raz na 24h. Głosowanie będzie miało miejsce na stronie https://mpotega.pl/glosowanie/

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Wiadomości Włocławek: Urząd Marszałkowski wyróżni terapeutów zajęciowych

Najskuteczniejsi, najbardziej zaangażowani, dochowujący w pracy najwyższych standardów etycznych i zawodowych specjaliści terapii zajęciowej zostaną w tym roku (2020) po raz drugi uhonorowani specjalnymi nagrodami zarządu województwa – informuje serwis kujawsko-pomorskie.pl. Kandydatów zgłaszać mogą podmioty prowadzące placówki integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, pomocy społecznej, oświatowe i służby zdrowia oraz organizacje pozarządowe i instytucje pomocowe kościołów i związków wyznaniowych.

Czym jest terapia zajęciowa? To rodzaj terapii uaktywniającej polegający na podejmowaniu przez pacjenta określonych działań pod kierunkiem i opieką terapeuty. Jest powszechnie wykorzystywana m.in. w warsztatach terapii zajęciowej i domach pomocy społecznej. Pacjentami są osoby niepełnosprawne i seniorzy. Celem jest szeroko rozumiana rehabilitacja oraz samodzielność podopiecznych - w odniesieniu zarówno do ciała, jak sfery psychicznej i społecznej.

Zgłoszenia można nadsyłać do 30 czerwca 2020. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest w październiku, z okazji Światowego Dnia Terapii Zajęciowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto