Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykład dr Renaty Brzezińskiej w Radziejowie [ZDJĘCIA]

Karol Szmagalski
[b]Wykładowca Wydziału Nauk Pedagogicznych z Wyższej Szkoły Humanistyczno – Ekonomicznej we Włocławku dr Renata Brzezińska w dniu 4 grudnia 2014 roku w czytelni Biblioteki w Radziejowie spotkała się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Radziejowie, gdzie wygłosiła niezwykle interesujący wykład – pt.

“Żywotność ludzi w wieku senioralnym a poziom ich satysfakcji życiowej”.

Wykład bogato ilustrowany był wynikami badań, jakie wykładowczyni przeprowadziła w formie ankiet wśród Słuchaczy Uniwersytetu z Radziejowa.

Wykład pozwolił przypomnieć, że struktura ludzi starszych w dużej mierze zdeterminowana jest ich sytuacją życiową. Składa się na nią postępujący proces starzenia. Charakteryzuje obniżeniem sprawności poznawczej i motorycznej, pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia, zmiana statusu społecznego jak i sytuacji rodzinnej i warunków materialnych.

W obliczu pojawiających się lęków przed samotnością oraz utrata samowystarczalności pojawiają się potrzeby związane z pełnieniem ról społecznych oraz udziału w życiu rodzinnym, sąsiedzkim, towarzyskim czy religijnym. Niektóre potrzeby intensyfikują się wraz z wiekiem. Panuje przekonanie, że ludzi starych cechuje bierność oraz zależność od otoczenia.

Wskazuje się na ich niską, w porównaniu z osobami młodszymi, motywację osiągnięć oraz mała pewność siebie, natomiast podwyższoną potrzebę spokoju i bezpieczeństwa a także wysoki poziom lęku przed osamotnieniem. Istnieje wiele teorii, poglądów na temat przystosowywania się do starości.

Najczęściej mamy do czynienia z teorią wycofywania polegającą na naturalnym procesem stopniowego wyłączania się ludzi starszych z pełnionych do tej pory ról społecznych. Obserwujemy wyłączanie się i przyjmowanie postawy pasywnej przez ludzi starszych, gdyż aktywność społeczna nie stanowi ich podstawowej potrzeby.

Ba wielu pojawia się symptom „ bujanego fotela”, który pozwala na spojrzenie wstecz na minione życie, zagłębianie się we wspomnieniach, reinterpretację niektórych przeżyć, oddawanie się refleksji na temat nierozwiązanych konfliktów. Jest to naturalne, ale nie powinno nastąpić zbyt wcześnie, w wyniku choroby albo przedwczesnego przejścia na emeryturę.

Dlatego warto, ba trzeba być aktywnym w Uniwersytecie Trzeciego Wieku i nie tylko.

O czym warto pamiętać? Bo:
„Jedną z cech współczesnego społeczeństwa krajów rozwijających się jest starzenie się ludności. Rośnie długość życia ludzi, przybywa ludzi w wieku poprodukcyjnym, maleje przyrost naturalny, w tym również w Polsce. Badania wskazują, że starzenie się jest w większym stopniu procesem zachodzącym w psychice tych ludzi, a nie jest warunkiem biologicznym. Duże znaczenie ma fakt, by włączyć osoby starsze do systemu kształcenia ustawicznego, by ludzie ci mogli aktualizować swoją wiedzę, mogli aktywnie uczestniczyć w każdych procesach zachodzących wokół nich, w środowiskach, w których żyją, by zachować i zwiększyć ich sprawność intelektualną, psychiczną i fizyczną”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto