Fundacja ANWIL dla Włocławka obchodzi 6. urodziny. Podsumowanie działalności

OPRAC.: MG
WA
Fundacja „ANWIL dla Włocławka” powstała w 2014 r. z inicjatywy spółki ANWIL S.A. Właśnie obchodzi swoje szóste urodziny. Dzięki jej wsparciu działające na terenie miasta oraz trzech sąsiadujących z Włocławkiem gmin organizacje pozarządowe zrealizowały 357 projektów, w których wzięło udział ponad 100 tysięcy uczestników, a 2019 rok był pod tym względem rekordowy.

„ANWIL dla Włocławka” swoje działania opiera głównie na organizacji programów grantowych. Na dofinansowanie mogą liczyć najlepsze projekty, które wpisują się w cele statutowe Fundacji i jednocześnie, jak wynika z przeprowadzonej analizy potrzeb, są najbardziej wartościowymi inicjatywami dla lokalnej społeczności.

- Jedną z wartości wpisanych w DNA ANWILU jest społeczna odpowiedzialność biznesu. Poprzez naszą fundację realizujemy na rzecz miasta Włocławka i jego mieszkańców wiele inicjatyw. Beneficjenci, niezależnie od wieku, mają okazję korzystać z bogatej oferty programów i działań wspierających między innymi ich zdrowie, rozwój czy edukację. Aktywna obecność w lokalnym środowisku i dbałość o dobrosąsiedzkie relacje wyznaczają kierunek naszego postępowania - powiedziała Agnieszka Żyro, Prezes Zarządu spółki Anwil SA.

Rok 2019 był rekordowy, zarówno pod względem liczby zrealizowanych inicjatyw, jak i liczby uczestników – z fundacyjnych projektów skorzystało ponad 35 tys. mieszkańców. W ostatnim roku Fundacja prowadziła osiem programów: „Uczę się z ANWILEM”, „Młodzi z ANWILEM”, „Primi inter pares”, „Wakacje z Fundacją”, „Streetworking we Włocławku”, „Wybieram sport - skreślam nudę”, „Ocalić od zapomnienia", „ANWIL Pomaga”.

Na realizację wymienionych działań korporacyjna Fundacja przeznaczyła kwotę ponad 1 miliona zł co oznacza, że środki przekazane na rzecz lokalnej społeczności były wyższe o ponad 60 tys. zł w stosunku do roku poprzedniego.

Jednym ze realizowanych przez Fundację programów jest projekt „Uczę się z ANWILEM”. Polega on na popularyzacji nauk ścisłych (chemii, fizyki, informatyki, robotyki, astronomii i matematyki) wśród młodych ludzi. Jego głównym założeniem jest zainspirowanie nauczycieli, rodziców oraz pasjonatów nauk ścisłych do przezwyciężania rutyny i realizacji projektów zachęcających młodzież i dzieci do przygody ze światem nauk ścisłych.

W czwartej edycji programu wsparcie otrzymało 9 beneficjentów - były to szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe oraz zespoły szkół, które zrealizowały autorskie projekty za kwotę 140 tys. zł. Dofinansowane działania wyróżniały się nowatorskim podejściem do metod nauczania, pomagającym rozwijać wyobraźnię przestrzenną z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi m.in. gier dydaktycznych i pokazów multimedialnych.

W 2019 r. Fundacja ogłosiła także II edycję programu stypendialnego „Młodzi z ANWILEM”, który jest skierowany do osób studiujących na kierunkach technicznych dowolnej polskiej uczelni publicznej. O przyznanie stypendium mogli ubiegać się studenci kierunków chemicznych, inżynierii biochemicznej, inżynierii materiałowej, zarządzania i inżynierii produkcji oraz elektrotechniki. W roku akademickim 2019/2020 stypendium otrzymało 6 osób, które w ostatnich dwóch semestrach osiągnęły średnią ponad 4,0, miały na swoim koncie opracowania naukowe, zrealizowane projekty i badania naukowe, staże i praktyki, a także działały w organizacjach studenckich, fundacjach, stowarzyszeniach czy instytucjach społecznych. Wysokość miesięcznego stypendium to 700 zł brutto.

Fundacja „ANWIL dla Włocławka” wpiera dzieci i młodzież na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim promuje naukę i zaangażowanie społeczne. Od 2015 r. Fundacja rozpoczęła realizację programu stypendialnego dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W jego kolejnych edycjach stypendia przyznawane były uczniom o wysokiej średniej ocen, posiadającym osiągnięcia pozaszkolne i zaangażowanym społecznie.

W tym roku program stypendialny zyskał swoją dedykowaną nazwę - „Primi inter pares”, czyli „Pierwsi wśród równych sobie” co podkreśla, że stypendyści Fundacji to osoby wyjątkowe. W pięciu edycjach, które zostały zrealizowane do tej pory, wyróżniono blisko 185 uczniów, a łączne wsparcie na ich rzecz wyniosło ponad 515 tys. zł.

W 2019 r. po raz czwarty uruchomiono program „Wakacje z Fundacją”. Jego celem jest zapewnienie dzieciom i młodzieży, pozostającym w czasie wakacji w miejscu zamieszkania, kreatywnego, atrakcyjnego i bezpiecznego wypoczynku. W tej edycji konkursu szczególnie premiowane były projekty o widocznych walorach edukacyjnych, a także te stwarzające okazję do odkrywania nowych wartości i zwiększające wrażliwość na potrzeby innych. Na realizację 16 projektów Fundacja przyznała kwotę ponad 220 tys. zł, a ze środków skorzystało dokładnie 1113 dzieci.

Nie zapominając o najbardziej potrzebujących, w zeszłym roku Fundacja ukończyła realizację 3- letniego programu streetworkingowego, w ramach którego podejmowane były działania skierowane do dzieci i młodzieży pochodzących ze środowisk niewydolnych pod względem wychowawczym. Głównym założeniem działań była bezpośrednia praca z dziećmi, by poprzez zajęcia animacyjne, profilaktyczne, wychowawcze i edukacyjne pokazać im, że istnieje inny świat niż ten, który znają. Dzieci objęte programem uczestniczyły w projektach realizowanych z grantów Fundacji, m.in. korzystały z półkolonii w ramach programu „Wakacje z Fundacją”, regularnie brały też udział w innych zajęciach jak np. zwiedzanie wystaw w galerii sztuki, wyjścia do kina i teatru, warsztaty wędkarskie, wspólne kibicowanie podczas meczów drużyny Anwil Włocławek czy warsztaty w stadninie koni.

Ważnym elementem programu było angażowanie podopiecznych w działania na rzecz lokalnej społeczności w Domu Pomocy Społecznej czy też uwrażliwianie ich na los zwierząt poprzez wizyty w schronisku.

Rozwój fizyczny w połączeniu z popularyzacją kultury i sztuki W ubiegłym roku Fundacja zainicjowała nowy program sportowy, stawiając tym samym na wsparcie inicjatyw wpływających na rozwój fizyczny dzieci i młodzieży promujących zdrowy styl życia oraz poprawiających jakość życia osób starszych ze szczególnym uwzględnieniem działań skierowanych do osób niepełnosprawnych.

Do programu zakwalifikowało się 13 projektów, na których realizację beneficjenci otrzymali wsparcie w łącznej wysokości ponad 100 tys. zł. Wśród nich były takie inicjatywy jak m.in. turnieje sportowe, zajęcia sportowo-ruchowe, warsztaty taneczne, kursy pływackie czy rajdy rowerowe.

Fundacja ANWIL dla Włocławka ogłosiła także kolejną, piątą już, edycję konkursu grantowego „Ocalić od zapomnienia". Szczególnie docenione były te pomysły, które służyły zachowaniu dziedzictwa historycznego oraz
rozwoju kultury i sztuki. Granty otrzymało 17 projektów na łączną kwotę ponad 270 tys. zł. W ramach programu beneficjenci zorganizowali m.in. konkursy, koncerty czy festiwale, jak również wydali publikacje tematyczne nawiązujące do historii miejsc oraz tradycji.

Wolontariat pracowniczy to aktywność ucząca pracy zespołowej, rozwijająca przy tym indywidualne cechy i własne aspiracje. Pracownicy, realizując swoje pasje, mogli w prosty sposób pomagać innym. Projekt Fundacji polega na dofinansowaniu inicjatyw zgłoszonych przez wolontariuszy-pracowników (oraz byłych pracowników), którzy nie tylko są pomysłodawcami akcji, ale również sami aktywnie w nich uczestniczą. Działania dedykowane są organizacjom pozarządowym, placówkom opiekuńczowychowawczym i wychowawczo-oświatowym, przedszkolom, szkołom oraz zespołom szkół, organizacjom sportowym, ośrodkom nauki, kultury i sztuki, wreszcie podmiotom leczniczym czy schroniskom dla zwierząt. W dwóch zeszłorocznych edycjach programu dofinansowanie przyznano blisko 35 projektom na łączną kwotę wsparcia ponad 130 tys. zł

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fundacja ANWIL dla Włocławka obchodzi 6. urodziny. Podsumowanie działalności - Włocławek Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie