Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koedukacyjne lekcje WF w podstawówkach we Włocławku. Część uczniów nadal nie chce ćwiczyć na takich zajęciach

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Od września 2022 roku we wszystkich szkołach podstawowych we Włocławku prowadzone są koedukacyjne lekcje WF. Nie wszyscy uczniowie i rodzice zadowoleni są z takiego rozwiązania. Władze miasta analizują obecnie tę sytuację.
Od września 2022 roku we wszystkich szkołach podstawowych we Włocławku prowadzone są koedukacyjne lekcje WF. Nie wszyscy uczniowie i rodzice zadowoleni są z takiego rozwiązania. Władze miasta analizują obecnie tę sytuację. pixabay.com
We wrześniu 2022 roku w szkołach podstawowych we Włocławku wprowadzono wspólne lekcje wf-u dla dziewcząt i chłopców. Nie wszyscy rodzice i uczniowie byli zadowoleni z takiej decyzji. Zaznaczają, że po pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego, sytuacja nie uległa poprawie. Liczą, że uda się przywrócić osobne lekcje dla dziewcząt i chłopców. Jakie są na to szanse? Władze miasta analizują sytuację.

Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus.

od 16 lat

Wspólne lekcje wf-u dla dziewcząt i chłopców w podstawówkach we Włocławku

Przypomnijmy, że w roku szkolnym 2022/2023 w szkołach podstawowych we Włocławku zrezygnowano z podziału na grupy na lekcjach wychowania fizycznego. Od kilku miesięcy dziewczęta i chłopcy ćwiczą więc razem. Nie wszystkim uczniom i rodzicom podobało się takie rozwiązanie, o czym pisaliśmy już we wrześniu 2022 roku. Temat powraca. Głosy rodziców, którzy – ze względu na dzieci – chcą powrotu do osobnych lekcji wf-u dla chłopców i dziewcząt, ostatnio dotarły także do naszej redakcji. Zaznaczają, że po pierwszym semestrze takich wspólnych zajęć, niewiele się zmieniło i nie wszyscy chcą ćwiczyć razem.

„Po semestrze nauki nic się praktycznie nie zmieniło, a wręcz przeciwnie. W rozmowach z innymi rodzicami, również młodszych dzieci, sprawa ma się coraz gorzej. Notoryczne zwolnienia, nieobecności, niechęć do aktywności to wśród dziewcząt już norma” – czytamy w liście mieszkańca Włocławka, który trafił do naszej redakcji.

W dalszej części listu opisuje, jak wyglądają lekcje wychowania fizycznego w szkole podstawowej, do której uczęszcza jago córka.

„Chłopcy chcą grać w kosza lub w piłkę nożną, to dziewczynki siedzą na ławce i grają na telefonach (oczywiście tak, aby nauczyciel nie widział). Raz jedna dziewczynka zagrała z chłopcami w piłkę nożną, to dostała piłką w głowę i wylądowała u pielęgniarki. Innym razem nauczyciel dla dziewcząt wymyślił aerobik, to wtedy żaden z chłopców nie ćwiczył (bo to wstyd - tak podobno powiedzieli)” – pisze w dalszej części listu ojciec uczennicy jednej z włocławskich podstawówek i dodaje, że – z relacji rodziców – wynika, iż w innych szkołach sytuacja wygląda podobnie, albo jeszcze gorzej.

Władze miasta analizują sytuację lekcji wf-u w szkołach podstawowych we Włocławku

Co na to władze miasta? Czy jest szansa na powrót do osobnych lekcji wf-u dla chłopców i dziewcząt?

Monika Jabłońska – zastępca prezydenta Włocławka - zaznacza, że władze miasta pochylają się nad sprawą lekcji wychowania fizycznego i analizują obecną sytuację. Przekazała nam, że rozmowy na ten temat trwają. Planowane są także spotkania z dyrektorami szkół w tej sprawie. Mają dać odpowiedź na pytanie, czy – zgodnie z przeprowadzonym audytem włocławskiej oświaty – zostaną utrzymane koedukacyjne lekcje wf-u, czy powrócą do wcześniejszej formy i dziewczynki nie będą ćwiczyć z chłopcami. Do tematu wrócimy.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

Taka była przyczyna wprowadzenia koedukacyjnych lekcji wf-u we włocławskich podstawówkach

Możliwość wspólnych zajęć, nie jest nowym prawem. Minister wprowadził je wiele lat wcześniej. Według prawa oświatowego jest konkretna liczba dzieci w klasie, która umożliwia podział na grupy - w przypadku lekcji wf-u jest to powyżej 26 uczniów w klasie, czyli od 27.

- Według przepisów prawa, jeżeli uczniów w klasie jest 26 lub mniej, to nie mamy obowiązku podziału na grupy – informowała nas we wrześniu 2022 roku Agnieszka Białopiotrowicz, będąca wtedy dyrektorką Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Włocławek. - Jeżeli samorząd jest bogaty i chce wydatkować dodatkowo pieniądze na grupę - bo my nie dostajemy w subwencji pieniędzy na ten podział - no to wydaje. Ale jeżeli samorządu nie stać na to, to działa zgodnie z przepisami prawa i taka sytuacja w szkołach podstawowych zaistniała.

Przypomniała wtedy też o przeprowadzonym w 2021 roku audycie włocławskich szkół. Zwracała uwagę między innymi na to, iż audytor wskazał, że podział na grupy podczas lekcji wychowania fizycznego jest - w pewnym sensie - wydatkowaniem na coś, co nie jest konieczne. Dodała również, iż dzieci w szkołach jest coraz mniej, przez co klasy są coraz mniej liczne. Z tego względu coraz mniej klas miałoby więc podział na wf-ie. Zdecydowano się wprowadzić wspólny wf we wszystkich szkołach, żeby było sprawiedliwie.

Od września 2022 roku we wszystkich szkołach podstawowych we Włocławku prowadzone są koedukacyjne lekcje WF. Nie wszyscy uczniowie i rodzice zadowoleni są z takiego rozwiązania. Władze miasta analizują obecnie tę sytuację.

Koedukacyjne lekcje WF w podstawówkach we Włocławku. Część u...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto