Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Zawiśle we Włocławku karetka dojedzie prędzej. Za Wisłą będzie stacjonowała całodobowo karetka pogotowia ratunkowego

Małgorzata Goździalska
Od 1 lipca będzie stacjonowała całodobowo karetka pogotowia ratunkowego za Wisłą.
Od 1 lipca będzie stacjonowała całodobowo karetka pogotowia ratunkowego za Wisłą. Archiwum
Po drugiej stronie Wisły ma być utworzony zespół ratowniczy

O utworzenie kolejnego, dziewiątego wyjazdowego zespołu ratowniczego dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku starała się od dwóch lat.

I jest decyzja

- od 1 lipca będzie stacjonowała całodobowo karetka pogotowia ratunkowego za Wisłą. Gdzie konkretnie? W gminie Fabianki. - Na razie rozważane są dwie lokalizacje - mówi Józef Mazierski, kierownik stacji pogotowia.

Niezależnie jednak od tego, gdzie będzie stacjonowała karetka, ważne jest to, że wojewoda podjął decyzję o utworzeniu kolejnego zespołu ratowniczego. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów z Zawiśla, ale także osiedli domów jednorodzinnych, które wyrosły w Szpetalu Górnym i okolicy. Dojazd karetki pogotowia z ul. Papieżka albo Lunewil jedną z przepraw przez Wisłę nie jest bowiem łatwy. I nie zawsze pomagają sygnały dźwiękowe. Wiadomo, na mostach, w godzinach szczytu komunikacyjnego, często tworzą się korki. A remonty, większe czy mniejsze, dodatkowo komplikują sytuację.

Tymczasem, jak podkreśla Krzysztof Szczepański, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku, zgodnie z ustawą o ratownictwie medycznym, czas dojazdu karetki pogotowia ratunkowego do pacjenta nie powinien być dłuższy niż 15 minut, przy czym optymalny czas to 10 minut.

Na razie nie ma szans, żeby w tym czasie dotrzeć do pacjenta po drugiej stronie Wisły z ul. Papieżka czy Lunewil, gdzie stacjonują trzy zespoły ratownicze. 1 lipca szanse te poważnie wzrosną. Odpadnie bowiem przejazd przez zatłoczoną jedną czy drugą przeprawę przez Wisłę.

Jakie argumenty podnosiła dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, żeby przekonać wojewodę, iż utworzenie kolejnego zespołu ratowniczego na naszym terenie jest niezbędne? Między innymi i tego, że na Zawiślu i w gm. Fabianki mieszka około 20 tysięcy osób. I że czas oczekiwania na przyjazd karetki powinien być skrócony.

Świąteczne iluminacje we Włocławku - wieczorową porą

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto