Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar domku na terenie ogródków działkowych przy ulicy Kapitulnej we Włocławku [zdjęcia]

Wojciech Alabrudziński
Wojciech Alabrudziński
Tak wyglądał pożar domku na działkach przy ulicy Kapitulnej we Włocławku, 9 lutego 2023 roku.
Tak wyglądał pożar domku na działkach przy ulicy Kapitulnej we Włocławku, 9 lutego 2023 roku. KM PSP Włocławek
W czwartek, 9 lutego 2023 roku, przed południem doszło do pożaru na terenie ogródków działkowych ROD "Lisek" przy ulicy Kapitulnej we Włocławku. W akcji wzięło udział sześć zastępów straży pożarnej. Zobaczcie zdjęcia z akcji.

Zobacz wideo: Nocny pożar przy ulicy Bojańczyka we Włocławku

od 16 lat

W jednym z domków letniskowych na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Lisek" przy ulicy Kapitulnej wybuchł w czwartek pożar. Na miejsce skierowano strażaków z Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku.

W akcji gaśniczej na działkach przy ulicy Kapitulnej wzięło udział aż 6 zastępów straży pożarnej.

- Pożar został ugaszony, na szczęście, nikt nie został poszkodowany - mówi starszy kapitan Joachim Zefert z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku. - Pożar najprawdopodobniej powstał od kominka i objął cały budynek. Domek spłonął doszczętnie.

Jak informuje Państwowa Straż Pożarna, największym zagrożeniem podczas okresu grzewczego jest tlenek węgla, potocznie nazywany czadem. Tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych – złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały spalinowe. Szczególnie narażeni na niekorzystne skutki działania czadu są ludzie starsi, chorujący na serce, z kłopotami w oddychaniu oraz dzieci.

Strażacy przypominają także, że obowiązujące przepisy nakazują nam co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno),
  • raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym),
  • raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).

Przestrzeganie powyższych zasad przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w okresie grzewczym. Straż pożarna zachęca również do zakupu czujników tlenku węgla i dymu. Już za kilkadziesiąt złotych można zapobiec tragedii. PSP zwraca również uwagę na fakt, iż czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych
i kominowych.

Trwa głosowanie...

Gdyby podsumować 2022 roku jednym zdaniem, to brzmiałoby ono:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto