Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur 2024 - tabela. Takie będą podwyżki od 1 marca 2024. Wyliczenia

OPRAC.: GM/gov.pl
Wideo
od 7 lat
Nowy wskaźnik waloryzacji dla roku 2024, wpływający na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych, jest już znany. Jak to odbije się na Twojej emeryturze lub rencie? W tej analizie zagłębimy się w szczegóły wskaźnika i jego konsekwencje dla polskich emerytów i rencistów. Taka będzie waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku. Sprawdźcie podwyżki.

Jak działa wskaźnik waloryzacji emerytury?

Wskaźnik waloryzacji to liczba, obliczana na podstawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych z poprzedniego roku, uzupełniony co najmniej o 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w tym samym okresie.

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji - liczba odpowiedzialna za kalkulację przyszłych emerytur i rent - był znany 9 lutego, po tym jak prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) ogłosił, że wskaźnik realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 roku wyniósł 1,1%.

Wskaźnik waloryzacji w 2024 roku

W połowie stycznia 2024 roku GUS opublikował dane dotyczące średniorocznych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych. Wykazały one, że inflacja w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów w 2023 roku wyniosła 11,9%. To właśnie ten wskaźnik został uznany za podstawę do ustalenia wskaźnika waloryzacji na rok 2024.

Dla emerytów i rencistów to oznacza, że do ich świadczeń zostanie dodany procentowy wskaźnik waloryzacji ustalony na podstawie opracowanego przez GUS schematu.

Tyle będzie wynosić emerytura w 2024 roku

Główne zmiany wynikające z nowego wskaźnika waloryzacji emerytur

Od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura wynosi 1780,96 zł, co oznacza wzrost o 192,52 zł. Dla przykładu, dla świadczeń na poziomie 2300 zł podwyżka wyniesie 278,76 zł, dla świadczeń wynoszących 2500 zł – wzrosną o 303 zł, a dla 3000 zł – o 363,60 zł.

Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych za 2024 rok szacowany jest na ok. 43 mld zł.

Nowe emerytury w roku 2024

W roku 2023 najniższe emerytury wynosiły 1588,44 zł brutto. Przy nowym wskaźniku waloryzacji, obecnie wynoszącym 14,8%, najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 1191,33 zł brutto, zaś świadczenie przedemerytalne – 1600,70 zł brutto.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaznacza, że jej resort pracuje nad wprowadzeniem drugiej waloryzacji rent i emerytur, która przeprowadzana była by w trakcie roku, nie tylko w marcu, ale i we wrześniu.

Trzynastki w kwietniu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się też do wypłaty tzw. trzynastek. W tym roku to kwota 1 780,96 zł brutto. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne, a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

Tzw. „trzynastkę”, świadczeniobiorcy dostaną pod warunkiem, że mają prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń na 31 marca. ZUS wypłaci dodatkową emeryturę razem ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień. To znaczy, że emeryci i renciści otrzymają jeden przekaz lub przelew w swoim terminie płatności, który będzie sumą obu świadczeń

Od 1 marca obowiązują nowe wysokości dodatków i świadczeń pieniężnych wypłacanych przez ZUS

W wyniku waloryzacji wzrosną o 12,12 proc. Najpopularniejszy z nich dodatek pielęgnacyjny będzie wynosił 330,07 zł.

Nie tylko świadczenia emerytalno-rentowe co roku są waloryzowane. Podwyżką objęte są również dodatki i świadczenia pieniężne wypłacane przez ZUS. Od 1 marca wzrosną procentowo o wskaźnik waloryzacji 112,12 proc. Najczęściej wypłacany przez Zakład — dodatek pielęgnacyjny wzrośnie z kwoty 294,39 zł do kwoty 330,07 zł- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest z urzędu osobom, które ukończyły 75 lat życia i pobierają emeryturę, lub rentę z tytułu niezdolności do pracy albo inne długoterminowe świadczenie wypłacane przez ZUS z wyjątkiem renty socjalnej i tzw. świadczenia Mama 4 plus. Świadczeniobiorcy, którzy nie ukończyli jeszcze 75. roku życia, mogą otrzymać dodatek na wniosek, o ile zostaną uznani przez lekarza orzecznika ZUS-u lub komisję lekarską ZUS za całkowicie niezdolnych do pracy oraz do samodzielnej egzystencji -dodaje rzeczniczka.

Natomiast osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, które pobierają z ZUS-u rentę socjalną lub świadczenie Mama 4 plus albo nie pobierają żadnego świadczenia długoterminowego, mogą ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej – wyjaśnia Krystyna Michałek.

Inne kwoty dodatków i świadczeń od marca wynosić będą:

· dodatek za tajne nauczanie – 330,07 zł,

· dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji – 495,11 zł,

· dodatek dla sieroty zupełnej – 620,36 zł,

· dodatek kombatancki – 330,07 zł,

· dodatek kompensacyjny – 49,51 zł,

· dodatek do renty inwalidy wojennego – 1263,73 zł,

· świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników oraz świadczenie przysługujące osobom deportowanym ustalone w maksymalnej wysokości – 330,07 zł,

· świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym, ustalone w wysokości niższej niż maksymalna — w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy – od 16,55 zł do 313,61 zł.

Ryczałt energetyczny – 299,82 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto