Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty "Moda na ludowe - palma wielkanocna" w Muzeum Etnograficznym we Włocławku

Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Warsztaty "Moda na ludowe - palma wielkanocna" w Muzeum Etnograficznym we Włocławku - 18 marca 2023 roku
Warsztaty "Moda na ludowe - palma wielkanocna" w Muzeum Etnograficznym we Włocławku - 18 marca 2023 roku KB
W sobotę, 18 marca 2023 roku, w Muzeum Etnograficznym, oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zorganizowano warsztaty "Moda na ludowe - palma wielkanocna - warsztaty dla dorosłych". Zobaczcie zdjęcia z warsztatów.

Palma wielkanocna to gałązka palmy lub wierzby, może to być wiązanka żywych i suszonych roślin przygotowywana przed Wielkanocą na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i święcona podczas uroczystości Niedzieli Palmowej.

W sobotę, 18 marca 2023 roku, w Muzeum Etnograficznym, oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zorganizowano warsztaty "Moda na ludowe - palma wielkanocna - warsztaty dla dorosłych". Uczestnicy zajęć mieli okazję, porozmawiamy przy kawie o dawnych zwyczajach wielkanocnych i nauczyć się jak przygotowywać palemki wielkanocne robione z zielonych gałązek, bazi i bibuły.

Warsztaty zostały prowadzone przez panią Halinę Pietrzak, zajmującą się od lat tradycyjnym zdobnictwem wnętrz.
O tradycji, historii i zwyczajach związanych z palmami wielkanocnymi podczas zajęć opowiadała Beata Wąsik, z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Dawniej na Kujawach palmy wielkanocne były bardzo, bardzo proste. Przed II Wojną Światową składały się tylko z gałązek wierzby z baziami, gałązek trzciny, bukszpanu, barwinka, to wszystko było przeplecione zwykłą wstążeczką. Po wojnie zaczęto dokładać kwiaty z bibuły, pojawiły się też palmy typu wileńskiego, czyli dłuższe, bogatsze, przeplatane zielonym, kwiatami suszonymi lub z bibuły - mówiła Beata Wąsik.

W Niedzielę Palmową przygotowane palmy zanoszono do kościoła. Wierzono, że po poświęceniu palmy zyskiwały właściwości magiczne. Palmy miały chronić przed złem i chorobami. Według tradycji, po wyjściu z kościoła uderzano się palmami i mówiono "Nie ja biję, rózga bije, bo za sześć noc, Wielkanoc". Po powrocie do domu trzykrotnie obchodzono z palmą wszystkie budynki w gospodarstwie, co miało zapewnić zdrowie, powodzenie i urodzaj zarówno dla domowników jak i zwierząt - opowiadała podczas warsztatów Beata Wąsik.

W zależności od regionu, palmy różnią się wyglądem i techniką wykonania. Swoją odrębność zachowały palemki wileńskie. Uczestnicy samodzielnie mieli okazje zrobić właśnie takie palmy. Wykonanie mogłoby się wydawać proste i szybkie. Trzeba jednak poświęcić sporo pracy i czasu.

Kolejne tematyczne warsztaty w Muzeum Etnograficznym już wkrótce.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto