Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy "Fajans Włocławski. Bienale 1973-1991" w Muzeum Etnograficznym we Włocławku. Zdjęcia, wideo

Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Wideo
od 16 lat
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku 3 listopada 2023 roku zorganizowało w Muzeum Etnograficznym, przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 wernisaż wystawy „Fajans włocławski. Biennale 1973–1991”. Na wydarzenie przybyli liczni goście w tym malarki włocławskiego fajansu. Zobaczcie zdjęcia.

„Fajans włocławski. Biennale 1973–1991” to nowa wystawa w Muzeum Etnograficznym we Włocławku. W 2023 roku mija 50. rocznica organizacji I Biennale Fajansu Włocławskiego. Wydarzenie to wpisuje się również w przypadający jubileusz 150-lecia powstania przemysłu ceramicznego we Włocławku. Jest to okazja do zaprezentowania przekroju autorskich prac malarek fajansu włocławskiego, ukazania rangi konkursów, które przyczyniły się do popularności fajansu z Włocławka w Polsce i na świecie.

W piątek, 3 listopada 2023 roku w Muzeum Etnograficznym, przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 we Włocławku zorganizowany został wernisaż wystawy „Fajans włocławski. Biennale 1973–1991”.

- Dokładnie pięćdziesiąt lat temu, miało miejsce otwarcie pierwszej wystawy "Biennale fajansu włocławskiego". Rok 1973 był też rokiem jubileuszowym, obchodzono stulecie istnienia przemysłu ceramicznego we Włocławku. To była okazja i główny powód, by namalowany od końca lat czterdziestych włocławski fajans pokazać, na organizowanych - co dwa lata - od 1973 do 1991 roku biennale. - mówił Piotr Nowakowski, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Wystawa czasowa „Fajans włocławski. Biennale 1973–1991” ukazuje ideę organizacji konkursów na malowany fajans włocławski od okresu powojennego (od 1949 r.) poprzez wszystkie 10. edycji konkursów biennale fajansu.

Na ekspozycji zaprezentowano wybrane, nagrodzone prace konkursowe oraz pokazano autorskie prace malarek fajansu ukazujące rozwój malowanych dekoracji na fajansie od 1949 r. do 1991 r. Ekspozycję uzupełniają wybrane archiwalia, fotografie, zapisy filmowe oraz aranżacja warsztatu pracy malarek włocławskich. Dodatkowo na wystawie zaprezentowane zostały fotografie pokazujące popularność organizowanych wystaw fajansu włocławskiego — eksponowanych w kraju i za granicą.

Zobaczcie zdjęcia z wernisażu wystawy.

Tak było podczas wernisażu wystawy "Fajans Włocławski. Bienale 1973-1991" w Muzeum Etnograficznym we Włocławku. 3 listopada 2023 roku

Wernisaż wystawy "Fajans Włocławski. Bienale 1973-1991" w Mu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto