Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włocławek. Tlenek węgla w budynku przy ulicy Szpitalnej we Włocławku [zdjęcia]

Paweł Czarniak
Paweł Czarniak
Tlenek węgla w mieszkaniu na ulicy Szpitalnej
Tlenek węgla w mieszkaniu na ulicy Szpitalnej PC/ nadesłane
Tlenek węgla w budynku rodzinnym przy ulicy Szpitalnej we Włocławku. To drugi taki przypadek w piątek we Włocławku. Zobaczcie zdjęcia.

Zobacz wideo: Uwaga piesi! mandat za telefon na pasach.

Do interwencji straży pożarnej doszło w piątek 12 marca po godzinie 17 na ulicy Szpitalnej we Włocławku. Lokator powiadomił straż pożarną ponieważ miał podejrzenie, że w jego mieszkaniu jest wysokie stężenie tlenku węgla.

Jak poinformowało Miejskie Stanowisko Kierowania we Włocławku, strażacy potwierdzili obecność czadu w budynku wielorodzinnym przy ulicy Szpitalnej we Włocławku. Piec został wygaszony, a mieszkania przewietrzone.

Na szczęście dzięki przytomnej reakcji lokatora budynku przy ulicy Szpitalnej nie doszło do tragedii.

Dzieci i ich matka podtrute tlenkiem węgla we Włocławku

Do podobnej sytuacji doszło również w piątek 12 marca w godzinach porannych na ulicy Reymonta we Włocławku. Strażacy, którzy przybyli na miejsce zdarzenia potwierdzili, że w mieszkaniu jest wysokie stężenie tlenku węgla. Natychmiast przewietrzono wszystkie pomieszczenia.

Jak poinformowało Miejskie Stanowisko Kierowania we Włocławku, osoby poszkodowane to kobieta i dzieci w wieku 4 i 9 lat. Wszyscy skarżyli się na zawroty głowy i nudności.

Na miejsce przybyła załoga karetki pogotowia, która przebadała poszkodowanych. Wszyscy zostali na miejscu zdarzenia i nie zostali przewiezieni do szpitala.

Tlenek węgla w mieszkaniu na ulicy Szpitalnej

Włocławek. Tlenek węgla w budynku przy ulicy Szpitalnej we W...

Tlenek węgla to "cichy zabójca"

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem i "cichym zabójcą" , powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.

Z tego względu wszystkie urządzenia, w których następuje spalanie gazu lub innych paliw podczas ich pracy (np. piece gazowe, piece opalane węglem lub drewnem, piecyki łazienkowe, piece kaflowe, kominki, gazowe ogrzewacze pomieszczeń) mogą w niesprzyjających warunkach być źródłem tlenku węgla.

Najczęściej do wypadków związanych z zatruciem czadem dochodzi w łazience wyposażonej w grzałkę wody przepływowej tzw. terma gazowa czy junkers oraz podczas dogrzewania sypialni różnego rodzaju piecykami. Zatrucie tlenkiem węgla związane jest z faktem, że łączy się on z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, tworząc tzw. karboksyhemoglobinę, przez co blokuje rozprowadzanie tlenu w organizmie przez krew. Niebezpieczeństwo zaczadzenia związane jest również z tym, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku).

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujników tlenku węgla. Pomimo, że nie zapobiegają one powstaniu czadu, skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym wydziela się ten niebezpieczny gaz, umożliwiając szybkie opuszczenie zagrożonego domu lub mieszkania. Koszt zamontowania takich urządzeń jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie (łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie).

Tlenek węgla w mieszkaniu na ulicy Szpitalnej

Włocławek. Tlenek węgla w budynku przy ulicy Szpitalnej we W...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto