Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zebranie władz Zarządu Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego w Płocku [zdjęcia]

Wojciech Nawrocki
Towarzystwo Naukowe Płockie gościło na sesji wyjazdowej władze statutowe Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego z siedzibą w Kowalu.

W zebraniu udział wzięli również członkowie Kolegium Redakcyjnego „Zapisek Kazimierzowskich”, członkowie Kapituły Odznaczeń Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego, a także członkowie zwykli i zaproszeni goście. Zebranie otworzył prezes SKKW Eugeniusz Gołembiewski, na co dzień burmistrz Kowala, który powitał serdecznie przybyłych na zebranie członków zarządu w osobach wiceprezesa Jana Klamczyńskiego – wójta gminy Szydłów, Krystynę Pawlak – skarbnika SKKW, na co dzień wicestarosta łęczycki oraz dr Zdzisława J. Zasadę – sekretarza generalnego. Komisję Rewizyjna reprezentował Wojciech Rudziński – przewodniczący i Andrzej Lewandowski -członek.

W sposób szczególny powitał gospodarza Towarzystwa Naukowego w Płocku wiceprezesa ks. prof. dr hab. Michała Marian Grzybowskiego, który użyczył historycznego obiektu do przeprowadzenie zebrania.
Następnie przedstawił program zebrania, w którym przewidywał m. in. wybór protokolanta zebrania (jednogłośnie wybrano Jerzego Giergielewicza z Włocławka) wystąpienie z krótkim referatem historycznym wiceprezesa Towarzystwa Naukowego Płockiego ks. prof. dr hab. Michała Marian Grzybowskiego prezentacja starodruków będących w posiadaniu Biblioteki im. Zielińskich w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego
wręczenie medalu Króla Kazimierza Wielkiego zasłużonemu członkowi SKKW z Bydgoszczy Wojciechowi Kazimierzowi Sobolewskiemu z Bydgoszczy sprawozdanie z działalności statutowej oraz głównych przedsięwzięć zrealizowanych przez władze i członków SKKW w minionym okresie dyskusja nad sprawozdaniem oraz propozycją zmian w zarządzie przyszłych władz statutowych przed zbliżającymi się Walnym Zebraniem Sprawozdawczo Wyborczym SKKW w Krakowie omówienie propozycji zmian w Statucie SKKW wynikające z wprowadzonej nowelizacji ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o Stowarzyszeniach propozycje projektu uchwały zebrania sprawozdawczo-wyborczego członków SKKW zakończenie posiedzenia wyjazdowego władz statutowych SKKW
zwiedzanie wybranych obiektów i instytucji kulturalnych Płocka (Biblioteki TNP im. Zielińskich oraz Muzeum Mazowieckiego) zakończenie pobytu w Płocku obiadem.

Po wystąpieniu Eugeniusza Gołembiewskiego z krótką prelekcją historyczną wystąpił wiceprezes Towarzystwa Naukowego w Płocku ks. prof. dr hab. Michał Marian Grzybowski, który podkreślił, […] Jest mi niezmiernie miło gościć w imieniu prezesa, członków zarządu i własnym tak zacnych gości w budynku najstarszego regionalnego Towarzystwa Naukowego w Polsce, które istnieje od 3 czerwca 1820 roku. Znajdujemy się w Płocku, mieście, które może poszczycić się trzema tytułami; książęcym, królewskim i biskupim. Budynek, w którym znajduje się Towarzystwo Naukowe też ma znaczenie historyczne, w XVI wieku należał do kościoła, to była tzw. kanonia, gdyż w takim domach były mieszkania dla księży prałatów i kanoników.

A jakie związki ma Płock z Królem Kazimierzem Wielkim, a no ma, gdyż po śmierci księcia Bolesława III rządy na Mazowszu objął Król Kazimierz Wielki, które trwały do jego śmierci w 1370 roku. Jak można odczytać z dokumentu stworzonego w 1351 roku, Król Kazimierz polecił zbudować mury obronne, okalające miasta na długości 1700 metrów, które wznosiły się na 9 metrów wysokości oraz posiadały 36 bram i wierz sięgających 11 metrów wysokości. Fragmenty murów miejskich zachowały się w dobrym stanie do dnia dzisiejszego na Wzgórzu Tumskim przy ostatniej baszcie. Ponadto Król Kazimierz znacznie rozbudował istniejący zamek oraz otoczył go drugim murem. Z kolejnego dokumentu spisanego 26 kwietnia 1361 roku dowiadujemy się, że Król Kazimierz Wielki nadał miastu Płock 60 włók ziemi na przedmieściach oraz ustalił czynsz z włóki. Aby podnieść rangę i znaczenie miasta ufundował budowę świątyni gotyckiej pw. św. Bartłomieja Apostoła […] Na zakończenie uczestnicy zebrania dowiedzieli się od ks. profesora Michała Mariana Grzybowskiego, że Biblioteka im. Zielińskich należąca do Towarzystwa Naukowego Płockiego jest włączona do Narodowego Zasobu Bibliotecznego i posiada status biblioteki naukowej. Jej zbiory liczą ponad 407 831 tysięcy woluminów oraz kilka tysięcy starodruków, na które składają się stare druki, archiwalia, kartografia, ikonografia, czasopisma czy książki.

Ponadto posiada pokaźny księgozbiór inkunabułów, czyli blisko 90 pierwszych książek drukowanych w drugiej połowie XV wieku. Biblioteczne pracownie i czytelnie co roku odwiedza tysiące uczni, studentów, a także pracownicy naukowi z różnych dziedzin, którzy pogłębiają swoją wiedzę. Towarzystwo Naukowe prowadzi również działalność odczytowo-wydawniczą, której celem jest powiększanie i ubogacanie dorobku naukowego, który będzie dalej służył wszystkim zainteresowanym.

Po prelekcji Eugeniusz Gołembiewski prezes SKKW wręczył na ręce wiceprezesa TNP okolicznościowe podziękowanie następującej treści. Zarząd Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego składa serdeczne podziękowania prof. dr. hab. inż. Zbigniewowi P. Kruszewskiemu – prezesowi Towarzystwa Naukowego Płockiego za przychylność w organizacji zebrania władz statutowych naszego Stowarzyszenia. Kowal 6 maja 2016 roku.

Następnym punktem programu zebrania było zwiedzanie części muzealnej Biblioteki im. Zielińskich wraz z zawartością starodruków i unikatowych inkunabułów, które były nie lada gratką dla zwiedzających. Był to wielki ukłon gospodarzy w stronę członków Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego. Po krótkiej przerwie przystąpiono do realizacji dalszych punktów zebrania, wśród których była miła uroczystość uhonorowania wielce zasłużonego dla krzewienia idei Kazimierzowskich członka Stowarzyszenia - Wojciecha Kazimierza Sobolewskiego z Bydgoszczy Medalem Króla Kazimierza Wielkiego, który został mu przyznany przez Kapitułę SKKW. Moment uroczystego wręczenia medalu poprzedziło wygłoszenie stosownej na tę okoliczność laudacji przez dr Zdzisława J. Zasadę – sekretarza generalnego SKKW, który podkreślił namacalne zasługi i osiągnięcia na niwie krzewienia wiekopomnych zasług króla Kazimierza Wielkiego przez Wojciecha K. Sobolewskiego. Wyróżniony był jednym z inicjatorów i pomysłodawców budowy pomnika Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który został uroczyście odsłonięty 26 października 2006 roku. Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia, który nie boi się podejmować nowych i ciekawych wyzwań związanych z krzewieniem idei Kazimierzowskich. Wraz z Medalem KKW laureat otrzymał pamiątkowy dyplom nadania o treści:

„Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego. Wszem Wobec i każdemu z osobna, komu o tym wiedzieć należy, wiadomym czynimy, że dnia 22 czerwca 2014 r. na wniosek Zarządu Stowarzyszenia potwierdzony zgodną opinią Kapituły Odznaczenia Króla Kazimierza Wielkiego Panu Wojciechowi Kazimierzowi Sobolewskiemu z Ziemi Kujawskiej nadano Medal Króla Kazimierza Wielkiego za szczególne osiągnięcia związane z krzewieniem wiekopomnego dorobku króla Kazimierza Wielkiego”.  

Uroczystego wręczenia medalu i dyplomu dokonał w imieniu Kapituły, prezes SKKW Eugeniusz Gołembiewski w asyście wiceprezesa Jana Klamczyńskiego oraz dr Zdzisława J. Zasadę – sekretarz generalny. Wyróżniony nie krył wzruszenia i dumy podczas dekoracji. W swoim wystąpieniu podziękował Zarządowi Stowarzyszenia oraz Kapitule za tak szczególne i miłe wyróżnienie.

Kolejnym punktem zebrania było przedstawienie zebranym informacji o głównych przedsięwzięciach zrealizowanych przez władze i członków SKKW w minionym okresie, którego dokonał w sposób merytoryczny prezes Eugeniusz Gołembiewski. W głównej mierze podkreślił, że na dorobek Stowarzyszenie złożyło się nie tylko to co robi Zarząd, ale przede wszystkim to, co jest zbiorowym dziełem członków indywidualnych stowarzyszenia, zwłaszcza miast i miejscowości rozsianych po całym kraju.

Po merytorycznym przedstawieniu informacji o realizacji zadań statutowych, przyszedł czas na kolejny punkt zebrania, czyli przedstawienie tematyki przed zbliżającym się wielkimi krokami Walnym Zebraniem Sprawozdawczo Wyborczym SKKW w dniu 18 czerwca 2016 roku w Krakowie. Członkami SKKW jest 30 miast i miejscowości rozsianych po całym kraju, kolejna grupa to 26 szkół i instytucji oraz 86 członkowie indywidualni. W porównaniu do ubiegłego roku ubyło z listy członków miasto Solec nad Wisłą. Prezes Stowarzyszenia Eugeniusz Gołębiewski przedstawił zebranym, jak przedstawiała się działalność finansowa SKKW w omawianym okresie, na co zostały wydatkowane środki finansowe, których głównym składnikiem są składki członkowskie. Ich wysokość w danym okresie wyniosła około 35 tysięcy złotych. Środki finansowe są rozważnie wydatkowane, a ich głównym przeznaczeniem jest pokrycie kosztów za wydawanie dwa razy w roku periodyku „Zapiski Kazimierzowskie”, wydanie kalendarza okolicznościowego na nowy rok, zakup nagrody dla laureatów oraz zwycięzców w różnych konkursach i turniejach.

Jak podkreślił Eugeniusz Gołembiewski, każdy z członków stowarzyszenia wnosił od siebie ogromne zaangażowanie w realizację statutowych zadań, ponadto nikt z zarządu SKKW czy członków stowarzyszenia nie pobierał za swoją pracę żadnych profitów. Każdy pracował „pro publico bono (łac.) dla dobra publicznego. Sprawozdanie finansowe potwierdziło dobrą politykę wydatkowania społecznych środków podejmowanych inicjatywach, co podkreśliła Krystyna Pawlak – skarbnik stowarzyszenia, a na co dzień wicestarosta powiatu łęczyckiego. Na zakończenie swojego wystąpienia, podziękował członkom zarządu oraz wszystkim członkom stowarzyszenia, za to, że godnie reprezentowali stowarzyszenie podczas różnego rodzaju uroczystości na terenie całego kraju, za zaangażowanie i dotychczasową owocną współprace na rzecz stowarzyszenia.

Przede wszystkim za krzewienia idei zasług Króla Kazimierza Wielkiego. Po wystąpieniu prezesa SKKW, sekretarz generalny dr Zdzisław J. Zasada, przybliżył zebranym plan działalności w nadchodzącym okresie. Po wyczerpaniu wszystkich punktów zebrania prezes Eugeniusz Gołembiewski zakończeniu oficjalną część zebrania i zaprosił wszystkich uczestników do zwiedzania Muzeum Mazowieckiego, a następnie na uroczysty obiad.

Do zebrania doszło w dniu 6 maja 2016 r. o godz. 11:00 .

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto