Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najnowsze informacje z Urzędu Miasta Włocławek. Prognoza pogody [20 czerwca 2018]

Online
Wiadomości z magistratu nr 117/2018 Włocławek, dn. 20 czerwca 2018 r.

Festiwal smaków, jarmark, znakomite koncerty i strefa zdrowia – to Dni Włocławka 2018. Zapraszamy w sobotę i niedzielę!
W dniach 23-24 czerwca odbędą się główne wydarzenia w ramach Dni Włocławka.
23 i 24 czerwca - Festiwal Smaków Food Trucków na parkingu przed ratuszem, Plac Zabaw na placu Wolności, Włocławski Jarmark na ulicy 3 Maja.
23 czerwca - Strefa na Zdrowie na Starym Rynku czyli bezpłatne badania i konsultacje, Classic Mustang Rally na placu przy Wzorcowni, Kult i Kobranocka na Zielonym Rynku.
24 czerwca - Agnieszka Chylińska i Szymon Chodyniecki na Zielonym Rynku; przejście linoskoczków nad taflą Wisły, czyli akcja: „Przejdziem Wisłę...”.
Serdecznie polecamy i zapraszamy!
Uwaga: w związku z organizacją Dni Włocławka, w tym w szczególności Festiwalu Food Trucków, parking przed Urzędem Miasta przy Zielonym Rynku 11/13 będzie zamknięty od 22.06. (piątek) od godz. 20.00 do 24.06. (niedziela) do godz. 24:00.
Szczegółowy harmonogram Dni Włocławka: http://www.wloclawek.pl/pl/wydarzenie/10/8912/dni-wloclawka-2018

„Pokochaj Włocławek” podczas Jarmarku Włocławskiego
Gra miejska, atrakcje dla dzieci, spotkanie z historią Włocławka, a także konkursy z atrakcyjnymi nagrodami to tylko niektóre pozycje programu akcji „Pokochaj Włocławek”.
Wydarzenie będzie miało miejsce w sobotę i niedzielę (23 i 24 czerwca) podczas Jarmarku Włocławskiego. To jedna z imprez towarzyszących tegorocznym Dniom Włocławka.
W namiocie „Pokochaj Włocławek”, ustawionym na ul. 3 Maja 21 (przy skrzyżowaniu z ul. Zapiecek) w godz. 10:00-18:00 na wszystkich czekać będzie szereg atrakcji. W programie m.in. quiz historyczny, zabawy z malowankami, krzyżówki z Włocławkiem w tle, konkurs historyczny dla dzieci i wykład o zasadach ruchu drogowego.
Wśród nagród są m.in. rower, koszulka Anwilu Włocławek z autografami złotej drużyny Mistrzów Polski, zaproszenia do restauracji, karnety na siłownię i wiele innych. Zaplanowano też grę miejską.
Więcej informacji na temat akcji „Pokochaj Włocławek” można znaleźć na facebookowej stronie: https://www.facebook.com/events/341200446410558/

Z okazji Dni Włocławka przypominamy nasze miejskie symbole
Jak wygląda Herb Włocławka? To srebrny mur blankowany na czerwonym tle, ze złotą, zamkniętą bramą i trzema basztami, z których środkowa przykryta jest złotą infułą biskupią. Źródłami dla wizerunków herbu Włocławka, którego wygląd zmieniał się na przestrzeni wieków, są godła pieczęci miejskich. Na najstarszych z nich, pochodzących jeszcze ze średniowiecza, czytelny jest rysunek murów miejskich z trzema wieżami nakrytymi szpiczastymi daszkami i bramą w środku.
W okresie tzw. drugiej lokalizacji (1339 r.) w herbie miasta widniał mur blankowany z zamkniętą bramą, dwie blankowane baszty boczne oraz środkowa, nakryta daszkiem ze znakiem krzyża i opatrzona tarczą z herbem dynastii książąt kujawskich (półlew i półorzeł pod wspólną koroną).
W XVI w. z pieczęci miejskich zniknęła tarcza z herbem kujawskim. Pieczęć z XVII w. (1641 r.) przedstawiała mur blankowany z zamkniętą bramą. Nad murem znajdowały się trzy baszty: boczne blankowane, środkowa nakryta biskupią infułą. Takiej pieczęci miasto używało do 1811 r., kiedy to prawodawstwo Księstwa Warszawskiego zakazało używać herbów i wprowadziło dla miast jednolite pieczęcie z godłem Księstwa.
Po stu latach przywrócono herby miejskie i władze włocławskie zatwierdziły nowy wizerunek symbolu, który był powtórzeniem herbu z 1641 r. Ciekawostką jest, że na przełomie XIX i XX wieku przedstawiano niekiedy otwartą bramę w herbie, zapewne dla podkreślenia gościnności włocławskiej. Urzędowy powrót herbu na miejską pieczęć nastąpił krótko przed odzyskaniem niepodległości, po 1914 r., kiedy Włocławek znajdował się pod zarządem niemieckim. Magistrat włocławski sporządził wtedy nową pieczęć, która zgodnie z obowiązującym w Niemczech prawem, zawierała herb miasta.
W związku z oficjalnym przywróceniem w 1919 r. herbów miejskich na pieczęciach, podjęto akcję porządkowania wizerunków herbowych.
W 1925 r. Magistrat Włocławka przygotował opis herbu: "W czerwonej tarczy mur srebrny blankowany ze złotą zamkniętą bramą. Nad murem trzy baszty, z których dwie boczne mniejsze blankowane, zaś środkowa nakryta złotą infułą biskupią". Po II wojnie światowej władze miasta zamówiły nowe pieczęcie: powielały one wizerunek herbu z biskupią infułą. W 1950 r. wprowadzono znaczne zmiany - infułę zastąpiono daszkiem, jednocześnie na środkowej baszcie umieszczając tarczę opatrzoną herbem kujawskim, ale bez korony.
W 1990 r. powrócono do wizerunku herbu sprzed 1950 r.
Włocławek ma również swój hejnał. Hejnał naszego miasta jest utworem instrumentalnym na trąbkę. To fragment melodii ludowej, a konkretnie: kujawiaka. Za prawdopodobnych autorów hejnału uważa się Pawła Romana Bojakowskiego i Jana Sobierajskiego, jednak z uwagi na brak jednoznacznych przekazów autorstwo hymnu jest określane jako nieznane.
Obecne brzmienie hejnału zatwierdzono uchwałą Rady Miasta w 1997 roku.
Na temat tradycji grania hejnału we Włocławku dokładnych informacji brak. Z przekazów ustnych wiadomo, że hejnał ten grany był m.in. na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku z wieży budynku straży pożarnej przy ulicy Żabiej, a w latach siedemdziesiątych z wieży dawnego gmachu Urzędu Miejskiego przy ulicy Wojska Polskiego.
Warto pamiętać, że obecnie, codziennie w samo południe, hejnał ponownie rozbrzmiewa z wieży klubu „Stara Remiza” przy ul. Żabiej, czyli z dawnej, historycznej siedziby Straży Pożarnej.
Barwy Włocławka to czerwień i złoto. Są one obecne na fladze Włocławka: http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/33/197/symbole-miejskie

We Włocławku lekkoatleci z całej Polski zawalczą o medale, rekordy i minima na mistrzostwa świata juniorów!
72. PZLA Mistrzostwa Polski U20 odbędą się 23, 24 i 25 czerwca na stadionie OSiR przy Leśnej we Włocławku. Ceremonia otwarcia nastąpi w sobotę o 16:00. Wstęp na trybuny będzie bezpłatny.
W lekkoatletycznych zmaganiach weźmie udział ponad 660 zawodników z blisko 200 klubów. Stawką imprezy będą nie tylko medale, ale także minima na mistrzostwa świata juniorów, które w połowie lipca odbędą się w fińskim Tampere.
Warto podkreślić, że polscy juniorzy mają za sobą udany sezon halowy oraz dobre wejście w letnie zmagania. Indywidualnie już dwudziestka biało-czerwonych ma minima na mistrzostwa świata, a rekordem Polski do lat 20 popisała się na początku czerwca siedmioboistka Adrianna Sułek (we Włocławku zgłoszona do rywalizacji indywidualnej). W miniony weekend reprezentacja U20 odniosła pewne zwycięstwo w międzypaństwowym meczu przeciwko Czechom, Słowacji, Słowenii oraz Węgrom.
Relacje z trzydniowych zawodów we Włocławku przeprowadzi na żywo telewizja internetowa KP-Sport.
Więcej na ten temat: http://pzla.pl/aktualnosci/10346-72-pzla-mp-u20-we-wloclawku-o-medale-i-minima-na-tampere

Pracownicy ZAZ się szkolą
Pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej we Włocławku rozpoczęli kilkumiesięczny kurs.
Zakres szkolenia obejmuje pedagogikę specjalną i umiejętności interpersonalne. Kurs potrwa do stycznia 2019.
Pracowników ZAZ szkolą: mgr Małgorzata Jabłońska oraz prof. nzw. dr hab. Wojciech Gulin.

SP 3 pełna kwiatów
To efekt projektu „Zbieramy śmieci – sadzimy kwiaty”. Na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 pojawiły się mikroogródki. Uczniowie i nauczyciele posadzili do doniczek kilkadziesiąt sztuk kwiatów, które będą od teraz cieszyć oko wszystkich odwiedzających placówkę.
Przypomnijmy, w ramach wsparcia projektów lokalnych finansowanego z projektu „Śródmieście na drodze do zmian – opracowanie narzędzi aktywizacji zawodowej i społecznej mieszkańców centrum Włocławka” realizowany jest mikrogrant „Zbieramy śmieci – sadzimy kwiaty” autorstwa nieformalnej grupy „Mieszkańcy Śródmieścia dla Trójki”. Stosowne porozumienie zawarto 25 maja.
Projekt polega na tworzeniu mikroogródków w zakupionych w tym celu betonowych donicach ogrodowych oraz skrzyniach, którymi dysponuje szkoła. Ponadto w celu podnoszenia świadomości ekologicznej i problemu wykorzystania odpadów, dla mieszkańców zaplanowano cykl warsztatów, a na terenie szkoły zainstalowane zostaną zgniatacze do plastikowych butelek. Celem projektu jest integracja mieszkańców oraz propagowanie postaw społecznych w zakresie: odzyskiwania surowców wtórnych i pobudzenia wrażliwości przyrodniczej.
Całość przyczyni się do uatrakcyjnienia terenu wokół szkoły, gdzie mieszkańcy, w tym uczniowie spędzają czas wolny w weekendy i popołudnia.
Informacja wraz z fotorelacją z wydarzenia jest opublikowana na stronie: http://rewitalizacja.wloclawek.eu/news,sp_pelna_kwiatow_,320.html

Dyżur pracownika MOPR w Kawiarence Obywatelskiej
Dziś w Kawiarence Obywatelskiej „Śródmieście Cafe” przy ul. 3 Maja 9 odbędzie się dyżur pracownika Osiedlowej Sekcji Pomocy Społecznej.
Dyżur potrwa od godz. 13.00 do godz. 15.00.
Informacja o dyżurze: http://rewitalizacja.wloclawek.eu/news,dyzur_pracownika_z_osiedlowej_sekcji_pomocy_spolecznej_,311.html

Ruszają wakacyjne spacerki z przewodnikiem
Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włocławku we Włocławku zaprasza w sobotę (23 czerwca) na pierwszy w tym roku wakacyjny Spacerek z Przewodnikiem. Cykl spotkań organizowanych przez Informację Turystyczną ma na celu zwiedzanie atrakcji, miejsc związanych z historią miasta oraz przybliżenie lokalnego dziedzictwa. Trasą zwiedzania będzie Miejski Spacerowy Szlak Obiektów Zabytkowych, który prowadzi po najważniejszych zabytkach Włocławka.
Spotkanie wszystkich zainteresowanych nastąpi w punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Warszawskiej 11/13 o godz.10:00. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Oprowadzać będzie jak co roku Przewodnik PTTK Krzysztof Cieczkiewicz. Szczegóły dotyczące spotkania można uzyskać w Informacji Turystycznej przy ul. Warszawskiej 11/13, bądź telefonicznie 54 411 27 57.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
Dziś godz. 16.00 w Filii nr 3 biblioteki przy ul. Toruńskiej 87 nastąpi rozstrzygnięcie i wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pt. „Ilustracje do wierszy Wandy Chotomskiej”.
Konkurs jest częścią projektu pn. „Czas na nasz wolny czas …z książką i biblioteką” finansowanego przez Urząd Miasta Włocławek.

W sobotę ostatnia w tej edycji zbiórka odpadów wielkogabarytowych
23 czerwca w godz. od 6.00 do 15.00 będzie prowadzony odbiór mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, w tym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, z osiedli: Zawiśle i Michelin.
Warto przypomnieć, że zbiórki na poszczególnych osiedlach odbyły się: 2, 9 i 16 czerwca. Najbliższa, sobotnia zbiórka będzie ostatnią w tej edycji.

Pogoda na dzień (20.06. 2018)/Kujawsko-Pomorskie
Źródło:TVN Meteo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto