Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2023 we Włocławku rokiem fajansu - jubileusz 150-lecia, będzie dużo imprez [zdjęcia, lista imprez]

Wojciech Alabrudziński
Wojciech Alabrudziński
Na rok 2023 przewidziano wiele imprez związanych ze 150-leciem włocławskiego fajansu. Organizować je będą m.in. Fabryka Fajansu, Centrum Kultury "Browar B.", Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej oraz Urząd Miasta.
Na rok 2023 przewidziano wiele imprez związanych ze 150-leciem włocławskiego fajansu. Organizować je będą m.in. Fabryka Fajansu, Centrum Kultury "Browar B.", Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej oraz Urząd Miasta. Wojciech Alabrudziński
Rok 2023 we Włocławku przebiegać będzie pod znakiem fajansu. W „Browarze B.” poznaliśmy zarysy tegorocznych imprez związanych z tym motywem kojarzącym się coraz bardziej z Włocławkiem. Wprawdzie główne obchody jubileuszu zaplanowano na czerwiec, ale do tego czasu czekają nas konkursy, plener malarski i promocja albumu. W czerwcu podczas gali z okazji jubileuszu m.in. uhonorowane zostaną osoby zasłużone dla włocławskiego fajansu.

Główne obchody jubileuszu 150-lecia fajansu włocławskiego odbędą się w dniach 24 – 25 czerwca 2023 r. Harmonogram, który będzie na bieżąco aktualizowany i poszerzany.

Będą to przedsięwzięcia związane z historią fajansu włocławskiego: konkursy, inicjatywy twórcze (powstanie m.in. 50-metrowa, fajansowa malowanka), spotkania z artystami malującymi fajans, będą też spacerki szlakiem fajansu włocławskiego, a uczestnicy pleneru malarskiego stworzą „fajansową aleję”.

Historyczne i obecne znaczenie fajansu włocławskiego podkreśla prezydent Włocławka Marek Wojtkowski:

- Włocławek ma przepiękną tradycję i wspaniałą markę, którą jest fajans. Cieszy mnie, że te wyroby wracają do łask i zyskują nowe grono pasjonatów, także wśród najmłodszego pokolenia. Jako miasto promujemy, opowiadamy, pokazujemy fajans włocławski w różnych jego odsłonach i serdecznie Państwa zapraszam do zgłaszania inicjatyw, pomysłów z fajansem.

Wykaz imprez z okazji jubileuszu 150-lecia fajansu włocławskiego:

  • Konkurs na projekt i wykonanie muralu nawiązującego do historii Włocławka, w tym fajansu włocławskiego.
  • Nadanie jednemu z włocławskich placów nazwy „Plac fajansu włocławskiego”
  • Plener malarski– fajansowa aleja - 17-21 kwietnia
  • Konkurs „Włocławki na koszulce” ok. 30 kwietnia
  • Główne obchody 150-lecia fajansu włocławskiego - 24 – 25 czerwca
  • Promocja albumu „Biennale fajansu włocławskiego 1973-1991” - 27 maja
  • Gala z okazji obchodów 150-lecia powstania fajansu włocławskiego - 30 czerwca
  • Uhonorowanie zasłużonych dla włocławskiego fajansu - 30 czerwca
  • Konkurs na projekt rzeźby w przestrzeni miejskiej nawiązującej do fajansu włocławskiego
  • Otwarcie Skarbca Fajansu
  • III Fajans Festiwal - 7-8 października
  • Wystawa „Biennale fajansu włocławskiego 1973-1991” - 3 listopada
  • Spacerki PTTK – szlak fajansu włocławskiego

Włocławki włocławskie wyroby ceramiczne są dla Włocławian szczególnie ważne, przez wiele lat nieprzerwanie produkowano we Włocławku tradycyjny fajans m.in: talerzyki, wazony, filiżanki, serwisy obiadowe, kawowe oraz unikatowe formy i maltury pn. pikassy. Oryginalna i rozpoznawalna na skalę światową ceramika powstawała w Ośrodku Wzorcującym we Włocławku pod nadzorem najlepszych projektantów tj. Elżbiety Piwek- Białoborskiej, Jana Sowińskiego, Wita Płażewskiego oraz Antoniego Bisagi, którzy określani są jako twórcy nowoczesnego fajansu.

Włocławki – nasz produkt lokalny, stały się marką kulturową Włocławka, wizytówką miasta, swoistym DNA miasta o unikalnych, szczególnych cechach, które wyróżniają Włocławek na tle innych miast.

Od kilku lat realizowane są liczne działania umacniające i promujące markę kulturową Włocławka m.in. „Fajans Festiwal”, konkursy: „Włocławki-na koszulce”, „Włocławki- nowa odsłona”, powstają murale nawiązujące do dekoracji stosowanych na wyrobach ceramicznych, znak graficzny- logo miasta itp. Dzięki ww. działaniom oraz wyjątkowości włocławskiego fajansu, ponownie stał się on popularny. Kolekcjonerzy poszukują unikatowych form fajansowych na aukcjach, ceny takich eksponatów sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych za sztukę. Włocławek dzięki Włocławkom staje się odwiedzany przez rzesze pasjonatów z całego kraju, szczególnie to widać podczas Fajans Festiwal, na który w większości przyjeżdżają osoby spoza Włocławka. W najbliższych planach jest otwarcie Skarbca Fajansu i wiele innych przedsięwzięć, które w tym roku są szczególnie ważne, z uwagi na przypadającą 150. rocznicę powstania pierwszej fabryki fajansu.

Trwa głosowanie...

Gdyby podsumować 2022 roku jednym zdaniem, to brzmiałoby ono:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto