Stary Rynek we Włocławku tak będzie wyglądał. Znów będzie zielono [wizualizacje, zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Tak ma wyglądać Stary Rynek we Włocławku. Pojawią się między innymi kwiaty, krzewy i drzewa
Tak ma wyglądać Stary Rynek we Włocławku. Pojawią się między innymi kwiaty, krzewy i drzewa Projekt firmy KERRIA Piórkowski sp.j./wizualizacja
Udostępnij:
Na Starym Rynku we Włocławku będzie mniej „betonu”. Serce miasta znów się zazieleni – pojawią się tam kwiaty, krzewy i nowe drzewa. Będą również nowe ławki. Zadanie zrealizowane zostanie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Jest już gotowy projekt inwestycji. Przetarg na realizację zadania ogłoszony zostanie na początku 2022 roku.

Zobacz wideo: Pandemia przybiera na sile. Coraz więcej zgonów chorych na COVID-19.

Stary Rynek we Włocławku będzie zielony. Taki projekt wybrali mieszkańcy

„Stary Rynek – Zielone Serce Miasta”, to projekt, który mieszkańcy wybrali do realizacji w ramach Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. Projekt zgłoszono w ramach kategorii Zielonej. Oddano na niego 904 ważnych głosów. Szacunkowy koszt realizacji zadania określono na milion złotych.

- Projekt zakłada wprowadzenie zmian przy zachowaniu zabytkowego charakteru i przekroju Starego Rynku we Włocławku przez poprawienie estetyki placu, a w jego przestrzeni wkomponowanie nowych nasadzeń i konstrukcji kwietnikowych. Realizacja inwestycji przyczyni się do wyznaczenia wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej, która wpłynie na rozwój form aktywności, wypoczynku i integracji społecznej w najstarszej części miasta. Planowana jest również mała architektura. Projekt zostanie przekonsultowany z mieszkańcami Włocławka – czytamy w opisie projektu na stronie internetowej poświęconej Włocławskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.

Jest już projekt rewitalizacji Starego Rynku we Włocławku

Dokumentację projektowo-kosztorysową, w ramach postępowania przetargowego, przygotowała firma KERRIA Piórkowski sp. j. z Koła. Opracowanie dokumentacji wyceniła na 35 547,00 zł. Zainteresowanie sporządzeniem projektu dla zadania „Stary Rynek – Zielone Serce Miasta” było duże. Zgłosiło się aż osiem firm. Za sporządzenie dokumentacji projektowej proponowały od 15 tysięcy złotych brutto do blisko 85 tysięcy złotych brutto.

Wybrana firma miała 80 dni na sporządzenie dokumentacji. Na Starym Rynku we Włocławku będzie więcej zieleni. Pojawią się nowe odmiany kwiatów i krzewów, między innymi: hortensje, irgi, róże, czy jeżówki. Zaplanowano także posadzenie około 30 nowych drzew, między innymi: lip, platanów i dębów szypułkowych. Z dokumentacji przetargowej wynika, że planowane jest także zaakcentowanie miejsca po dawnym ratuszu miejskim i ustawienie nowych ławek. Na Starym Rynku pojawić ma się także ławeczka Zagajewskiego.

Stary Rynek we Włocławku znów ma być zielony. Tak ma wyglądać centrum miasta

Projekt „Zielonego Serca Miasta” jest już gotowy. Włocławscy urzędnicy pokazali wizualizacje.

Przypomnijmy, że Stary Rynek we Włocławku zrewitalizowano w 2013 roku. Wraz z rewitalizacją zniknęła z niego wtedy większa część zielonych terenów – drzew i trawników. Inwestycja kosztowała 7 mln złotych (4,7 mln złotych pochodziło z unijnych dofinansowań). Dodajmy, że w 2019 roku Jan Mencwel, prezes stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze”, przygotował zestawienie zdjęć z różnych miast Polski przez rewitalizacją i po niej. Charakterystyczne dla zdjęć jest to, że pierwsze pokazuje centra miast wypełnione zielenią, a drugie betonem i granitem. Listę „zabetonowanych” miast otwierał Włocławek.

Na Stary Rynek we Włocławku wróci zieleń. Miasto ogłosi przetarg w 2022 roku

W czerwcu 2021 roku listę siedmiu polskich miast, w których zieleń na rynku zamieniono na beton przygotował portal noizz.pl. Tu listę również otwiera Stary Rynek we Włocławku. Jednak dzięki projektowi „Stary Rynek – Zielone Serce Miasta”, wybranemu przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021, w centrum Włocławka znów ma być mniej „betonu”, a więcej zieleni. Projekt jest już gotowy, co oznacza że włocławski magistrat wkrótce będzie mógł szukać firmy, która zajmie się realizacją inwestycji.

Od Krzysztofa Kukuckiego, zastępcy prezydenta Włocławka, dowiedzieliśmy się, że przetarg nie zostanie ogłoszony w tym roku. Ogłoszenie przetargu zaplanowano na początek 2022 roku. Realizacja zadania potrwa kilka miesięcy od czasu wyboru wykonawcy inwestycji.

 

Tak ma wyglądać Stary Rynek we Włocławku. Pojawią się między innymi kwiaty, krzewy i drzewa

Stary Rynek we Włocławku tak będzie wyglądał. Znów będzie zi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie