Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Włocławek dostał 30 milionów złotych rządowego dofinansowania na remont mostu. Prace ruszą w 2024 roku. Zdjęcia, wideo

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wideo
od 16 lat
Włocławek otrzymał 30 milionów złotych rządowego dofinansowania na remont mostu stalowego w ramach 8. edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Prace związane z modernizacją przeprawy przez Wisłę mogą rozpocząć się najszybciej w połowie 2024 roku. Most w tym czasie nie będzie zamknięty dla kierowców. W czasie prac drogowych obowiązywać będzie ruch wahadłowy.

Spis treści

8. edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił (7 października 2023) wyniki kolejnego naboru do Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W ósmej edycji programu do samorządów w całym kraju trafi blisko 26 miliardów złotych. Fundusze wykorzystane zostaną między innymi na remonty dróg, budowę przedszkoli czy boisk sportowych. Dzięki dotacjom w całej Polsce powstanie 5 tysięcy inwestycji.

– Mam dzisiaj ogromną przyjemność przedstawić wyniki kolejnego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych. Tego programu, który na przestrzeni ostatnich kilku lat zmienił krajobraz naszych miast, miasteczek, wsi w sposób nie do poznania. Wśród tych inwestycji mamy te inwestycje blisko ludzi, które zmieniają życie mieszkańców w każdej miejscowości, w każdej gminie w Polsce – mówił premier Mateusz Morawiecki ogłaszając wyniki 8. edycji programu.

Każda jednostka samorządu terytorialnego czy związek JST mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie:

  • 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln zł;
  • 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 8 mln zł;
  • 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł.

Dofinansowanie inwestycji z budżetu państwa wyniesie od 80 proc. nawet do 95 proc.

30 milionów złotych rządowego dofinansowania dla Włocławka

Dofinansowanie w ramach 8. edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych trafiło również do Włocławka. Włocławek pozyskał 30 milionów złotych. Takie same kwoty otrzymał także Toruń i Grudziądz. Dofinansowania trafiły również do innych miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem.

Dofinansowanie dla Włocławka
Włocławek otrzyma 30 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji strategicznych.Anna Gembicka/Facebook

- Premier Mateusz Morawiecki przyznał kolejne środki z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Nasz region po raz kolejny skorzysta z rządowych środków! To aż po 30 milionów zł dla Włocławka, Torunia oraz Grudziądza oraz środki dla wielu innych samorządów! Cieszę się, że moje starania o środki dla samorządów z naszego regionu przynoszą rezultaty – poinformowała w mediach społecznościowych Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Takie prace zostaną wykonane na moście stalowym we Włocławku

Włocławek dzięki rządowemu dofinansowaniu wyremontuje most stalowy. Zrekonstruowana zostanie nawierzchnia jezdni i chodnika. Wykonane zostanie również zabezpieczenie antykorozyjne przeprawy przez Wisłę.

Most wybudowano w w 1937 roku, w 1948 roku został odbudowano. Ostatni raz gruntownie remontowany był w 2008, rok później doczekał się ledowej iluminacji. Most wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków.

- W nawierzchni mostu występują lokalne spękania podłużne, skupiska spękań, lokalne spękania siatkowe przechodzące w ubytki. Z uwagi na intensywną eksploatację, nastąpiła degradacja warstwy ścieralnej, całkowite rozwarstwienie szwu podłużnego z wykruszeniami, oraz liczne wyboje. Zły stan nawierzchni drogi i chodników uniemożliwia usprawnienie układu komunikacyjnego miasta leżącego po obu stronach Wisły, w tym zapewnienia bezpieczeństwa komunikacyjnego. Trudności komunikacyjne odczuwalne są zwłaszcza w godzinach szczytu, a bieżące liczne naprawy istniejącej nawierzchni grożą paraliżem komunikacyjnym, w znacznym stopniu utrudniając wszystkim zainteresowanym dostęp do rynku pracy i usług publicznych. W związku z powyższym potrzebny jest kompleksowy remont obiektu mostowego – informuje na Facebooku Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

Takie prace planowane są na moście stalowym we Włocławku

Prace obejmować będą rekonstrukcję nawierzchni jezdni i chodnika. W przypadku jezdni zaplanowano: sfrezowanie nawierzchni, reprofilację płyty na głębokości 30 mm, wymianę dylatacji i wpustów kanalizacji deszczowej, ułożenie nowej izolacji, a następnie nowych warstw nawierzchni.

Na chodniku rozebrane zostaną istniejące płyty i znajdująca się pod nią belka żelbetowa. Zastąpi ją nowa belka o wymiarach 20 na 40 cm. Wykonana zostanie nowa płyta żelbetowa o grubości 12 cm. Zaplanowano też wykonanie dylatacji poziomych oraz w miejscach dylatacji mostu, a następnie izolacji płyty chodnika i położenie nawierzchni chodnika z mieszaniny żywic epoksydowej i poliuretanowej.

Most nie będzie zamknięty
W czasie remontu obowiązywać będzie ruch wahadłowy.Wojciech Alabrudziński

- W ramach planowanych działań przewiduje się również wykonanie prac antykorozyjnych, polegających na przygotowaniu powierzchni wodą pod ciśnieniem 2500 bar, a następnie na nałożeniu nowych powłok malarskich epoksydowo poliuretanowych. Planowany jest również montaż nowej iluminacji mostu, w technologii LED umożliwiającej uwypuklenie szczegółów konstrukcji zabytkowego mostu poprzez odpowiednie umiejscowienie elementów świetlnych. Istniejąca iluminacja z 2009 r. z uwagi na upływ czasu i intensywność użytkowania w ciężkich warunkach atmosferycznych jest wyeksploatowana i awaryjna, co generuje duże koszty naprawy i utrzymania – poinformował Krzysztof Kukucki dodając, że dofinansowanie pochodzi ze środków BGK.

Taki jest termin rozpoczęcia prac na moście stalowym we Włocławku

Prace na moście stalowym we Włocławku rozpoczną się najwcześniej w połowie 2024 roku. Zgodnie z zapowiedzią, w czasie remontu, most ma być przejezdny. Trzeba jednak będzie liczyć się z utrudnieniami, ponieważ ruch będzie odbywał się wahadłowo.

Remont mostu stalowego we Włocławku zaplanowano na 2024 rok.

Włocławek dostał 30 milionów złotych rządowego dofinansowani...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto