Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana imienia i nazwiska. Jak to zrobić we Włocławku?

Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Procedura zmiany imienia, jak i kiedy można zmienić imię? Poznaj szczegóły.
Procedura zmiany imienia, jak i kiedy można zmienić imię? Poznaj szczegóły. pixabay.com
Aby dokonać zmiany imienia i nazwiska, należy złożyć stosowny wniosek w urzędzie stanu cywilnego. Trzeba jednak mieć ku temu konkretne przesłanki i właściwie to uzasadnić. Sprawdziliśmy, w jakich przypadkach można dokonać takiej zmiany i jaka była liczba wydanych decyzji we Włocławku.

Spis treści

W Polsce nie można zmienić imienia lub nazwiska tylko dlatego, że poprzednie przestało się nam podobać. Zmiana może nastąpić tylko z ważnych powodów, np. gdy są one ośmieszające, naruszają godność człowieka, a także, gdy na co dzień używamy innego imienia/nazwiska lub zostało ono bezprawnie zmienione (np. w wyniku błędu). Powody uzasadniające taką potrzebę oceniają indywidualnie kierownicy urzędów stanu cywilnego.

Zmiana imienia oznacza:

  • zastąpienie wybranego imienia innym imieniem,
  • zastąpienie dwóch imion jednym imieniem lub odwrotnie,
  • dodanie drugiego imienia,
  • zmianę pisowni imienia lub imion
  • zmianę kolejności imion.

Gdzie należy złożyć wniosek w sprawie zmiany imienia lub nazwiska?

Polski obywatel może wystąpić o zmianę swojego imienia lub nazwiska składając pisemny wniosek wybranemu kierownikowi urzędu stanu cywilnego. Natomiast osoba zamieszkała za granicą może taki wniosek złożyć we właściwym miejscowo urzędzie konsularnym RP, wskazując kierownika urzędu stanu cywilnego, któremu wniosek ma zostać przekazany.

We Włocławku wniosek należy złożyć osobiście w pokoju 101A Urzędu Stanu Cywilnego w budynku Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku 11/13.

Jakie dokumenty należy złożyć w USC?

Składając wniosek o zmianę imienia lub nazwiska, trzeba do niego dołączyć:

  • dowód osobisty osoby składającej wniosek,
  • potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej.

Decyzja o zmianie imienia lub nazwiska podlega opłacie skarbowej w wysokości 37 zł.

Wniosek o zmianę należy złożyć wraz z uzasadnieniem oraz oświadczeniem, że w tej sprawie nie został złożony wcześniej wniosek do innego kierownika USC lub nie została już w

Jakie są powody zmiany imienia lub nazwiska?

Powody zmiany imienia lub nazwiska mogą być różne. Należy je opisać w uzasadnieniu składanego w tej sprawie wniosku w wybranym urzędzie stanu cywilnego.

Moja mama i rodzeństwo, od kiedy pamiętam, ciut żartobliwie mówili do mnie w domu - Gosia. Nigdy nie podobało mi się moje imię, a Gosia jakoś pasowało. Na początku był to "przydomek", ale z czasem coraz więcej osób tak się do mnie zwracało i tak też zaczęłam się przedstawiać. Ciągłe tłumaczenie, dlaczego w dowodzie mam inne imię niż mówią do mnie bliscy i znajomi oraz skąd się to wzięło przez lata, było niczym mantra. Dlatego wykorzystując moment wyrobienia nowego dowodu osobistego, postanowiłam wreszcie złożyć wniosek i to wyprostować - usłyszeliśmy w rozmowie z panią Małgorzatą.

Zmiana imienia lub nazwiska ma charakter trwały i można jej dokonać jedynie z ważnych powodów. Powody zmiany imienia lub nazwiska mogą być najróżniejsze. Najczęstszym jest chęć noszenia imienia używanego od lat, jak na co dzień zwracają się do nas najbliżsi - informuje Donata Szychulska z Urzędu Stanu Cywilnego we Włocławku.

Oceny powodów zmiany imienia lub nazwiska każdorazowo dokonuje kierownik urzędu stanu cywilnego rozpatrujący wniosek.

Na jakich zasadach imię lub nazwisko może zmienić uchodźca?

Cudzoziemiec, który uzyskał w Polsce status uchodźcy, może zmienić imię lub nazwisko wyłącznie z szczególnie ważnych powodów związanych z zagrożeniem jego prawa do życia, zdrowia, wolności lub bezpieczeństwa osobistego.

Ile trwa procedura zmiany imienia lub nazwiska?

Decyzję o zmianie imienia lub nazwiska, bądź decyzję o odmowie zmiany wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego, do którego został złożony wniosek, albo jego zastępca. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu. Cała procedura zmiany imienia lub nazwiska trwa nie dłużej niż miesiąc.

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego rozpatruje każdą sprawę indywidualnie, by podjąć właściwą decyzję w sprawie zmiany imienia lub nazwiska. Decyzje odmowne nie zdarzały się w ostatnich latach. Liczba wydanych decyzji w ubiegłych latach dużo się nie różni. W 2020 roku we Włocławku wydano 106 decyzji, w 2021 roku było ich 128 a rok później 123 – podaje Donata Szychulska.

Ponieważ zmiana imienia lub nazwiska powoduje konieczność nasienia zmiany do aktu urodzenia i aktu małżeństwa należy wskazać także, gdzie te akty zostały sporządzone. Kierownik urzędu stanu cywilnego sam przekaże informacje do innych kierowników urzędów stanu cywilnego, aby dokonali stosownych zmian w aktach stanu cywilnego osób, których zmiana imienia lub nazwiska dotyczy.

Kiedy i w jaki sposób można w trybie administracyjnym zmienić imię lub nazwisko, określa USTAWA z dnia 17 października 2008 r.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto