Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatnie chwile naboru do Hufca Pracy we Włocławku

Jakub Karpiński/nadesłane
nadesłane
Ostatnie chwile dla młodzieży, która chce skończyć szkołę i zdobyć zawód. Ewa Wiśniewska pełniąca obowiązki Komendanta Hufca Pracy we Włocławku odpowiada na pytania o możliwości dla młodzieży.

Jakie cele stawia sobie Hufiec Pracy?

Hufiec Pracy to jednostka, której głównym celem działalności jest stwarzanie młodzieży warunków do prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego.

Kto może być uczestnikiem hufca?

Do Hufca Pracy 2-5 we Włocławku mogą się zgłosić wszyscy, którzy mają 15-18 lat. Wszyscy, którzy mają problem, nie wiedzą co dalej, nie dają sobie rady, lub z takich czy innych względów nie realizowali obowiązku szkolnego. Podstawowym celem działania Hufca Pracy jest pokazanie młodzieży, że można inaczej. Dzięki temu, że działamy w taki, a nie inny sposób, otwiera się u nich właściwe spojrzenie na świat. Dzięki działaniom Hufca młodzież dostrzega, że potrafią, zaczynają wierzyć w siebie i właściwie funkcjonować. Zdobywanie wykształcenia na zasadzie uczestnictwa w OHP jest jedną z dróg uzyskiwania wiedzy ogólnej i przygotowania zawodowego w ramach polskiego systemu oświaty.

Jaką ofertą dysponuje włocławska jednostka?

Uczestnik OHP uzupełnia wykształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej z przyuczeniem do pracy( VII i VIII klasa), gimnazjum z jednoczesnym przyuczeniem do wykonywania określonej pracy( III klasa), albo zdobywa kwalifikacje zawodowe na poziomie wielozawodowej szkoły branżowej pierwszego stopnia. Praktyczne przygotowanie zawodowe odbywa się u pracodawców zewnętrznych (np. rzemieślników) lub też w specjalistycznych warsztatach usytuowanych w jednostkach OHP. Nauka zawodu trwa trzy lata. Absolwent OHP otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły, a po zdaniu egzaminu z przygotowania zawodowego – tytuł zawodowy lub zaświadczenie o ukończeniu przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Zatrudnienie i przygotowanie zawodowe uczestników OHP odbywa się na podstawie indywidualnych umów o pracę zawartych pomiędzy pracodawcą a uczestnikiem OHP – na zasadach dotyczących pracowników młodocianych. Zgodnie z tym uczestnicy OHP otrzymują wynagrodzenie za czas pracy i nauki, korzystają z przysługujących im świadczeń socjalnych, a okres przygotowania zawodowego zaliczany jest im do stażu pracy. Świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej umożliwia podjęcie dalszej edukacji np. na poziomie szkoły średniej.

Czym może się wyróżnić hufiec jeżeli chodzi o ofertę edukacyjną?

Dołączając do nas młodzież ma również możliwość kształcenia się w formie pozaszkolnej tj. Rzemieślnicza nauka Zawodu .Kształcenie odbywa się tylko u pracodawcy , trwa trzy lata i kończy się egzaminem kwalifikacyjnym, czeladniczym.

Gdzie mieści się Hufiec Pracy?

Hufiec Pracy mieści się we Włocławku przy ul. Brzeskiej 6 i zaprasza wszystkich, którzy mają ochotę coś w życiu zmienić, bądź zwyczajnie skończyć szkołę, zdobyć zawód i korzystać z naszej oferty na co dzień.

Serdecznie zapraszamy

FLESZ - letnie upały, jak reagować w razie udaru słonecznego?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto