MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Radziejowa 2024. Rekonstrukcja Nocy Kupały i inne atrakcje. Zdjęcia

Karol Szmagalski
Tak było na Słowiańskiej Nocy Kupały w ramach Dni Radziejowa 2024
Tak było na Słowiańskiej Nocy Kupały w ramach Dni Radziejowa 2024 Karol Szmagalski
W piątek 21 czerwca 2024 roku w ramach 48. Dni Radziejowa przy restauracji Arkadia, nad sąsiadującym stawem odbyła się Słowiańska Noc Kupały. To była rekonstrukcja obrzędu połączona z koncertem muzyki średniowiecznej. Zobaczcie zdjęcia.

Podczas tegorocznej Nowy Kupały w ramach Dni Radziejowa 2024 zobaczyliśmy m.in. obozowiska, średniowieczne meble, ręcznie tkany kilim, bogate sprzęty codziennego użytku, skóry, kotły, uzbrojenie, naczynia. Na obozie toczyć się będzie życie średniowiecznej osady. Mincerz bije średniowieczną monetę. Stanowisko z instrumentami muzycznymi opowiedziało o historii instrumentów we wczesnym średniowieczu. Na obozie zainstalowana była tzw. zbrojownia, gdzie publiczność mogła przymierzać hełmy, pancerze oraz uzbrojenie dawnych wojów. Funkcjonowało stanowisko snycerskie, gdzie prowadzona była prezentacja pracy dawnego snycerza.

Ważnym elementem naszej osady był cykl gier i zabaw prowadzonych przez woja – konferansjera:
• strzelanie z łuku
• miotanie oszczepem
• średniowieczny Strongmen ( dźwiganie kolczug)
• Zerwikaptur ( ścianie głów cebuli)
• konkurs dla dzieci – łowy na grubego zwierza

Na zakończenie pokazów odbyła się rekonstrukcja obrzędowości dawnych Słowian (Noc Świętojańska, Noc Kupały). Obrzędowość nawiązuje do dawnych obyczajów. Prowadzi go kapłan rodem ze „Starej Baśni”, a całość dzieje się wokół rozpalonego ogniska. Tło muzyczne obrzędu stanowi średniowieczna muzyka na żywo.

Noc Kupały zwane też Świętem miłości i ziół jest obchodzona w noc przesilenia letniego. Jest to najkrótsza noc w roku, przypadająca zazwyczaj między 21, a 22 czerwca. Świętowano ją od setek lat, przetrwała nawet pojawienie się chrześcijaństwa na naszych ziemiach. Święto to obfituje w magiczne rytuały, jak puszczanie wianków na wodzie, skakanie przez ognisko, czy szukanie kwiatu paproci, a wszystko to w imię miłości. Nieodłącznym elementem tych poczynań były zioła, które odgrywały bardzo ważną rolę.

Zobaczcie zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto