Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

We Włocławku powstają nowe domy dziecka. Mają być gotowe jeszcze w 2023 roku. Zdjęcia, wideo

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wideo
od 16 lat
Przy ul. Sielskiej i Lisek we Włocławku powstają nowe domy dla dzieci, tzw. czternastki. Koszt inwestycji to ponad 22 miliony złotych. Miasto stara się o dofinansowanie na to zadanie, Zakończenie prac związanych z budową placówek opiekuńczo-wychowawczych planowane jest jeszcze w 2023 roku – odbiory budynków przewidywane są na końcówkę grudnia. Sprawdziliśmy na jakim etapie są obecnie prace związane z inwestycjami.

Spis treści

Taki jest zakres prac przy budowie tzw. czternastek we Włocławku

Umowę z wykonawcą – Zakładem Budowlanym MS-BUD – na budowę domów dla dzieci przy ul. podpisano 8 września 2023 roku.

Zadanie nr 1 to budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego z częścią usługową, pełniącego funkcję placówki opiekuńczo-wychowawczej przy ul. Sielskiej 3, wraz z wyposażeniem oraz zagospodarowaniem terenu. Budynek będzie dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, zaprojektowany w technologii tradycyjnej. Na dachu zamontowana zostanie instalację fotowoltaiczną.

„W zakresie zadania znajduje się: rozbiórka istniejącego na działce piętrowego, podpiwniczonego budynku istniejącej dotychczas placówki opiekuńczo-wychowawczej, budowa budynku garażowego, wykonanie zagospodarowania terenu z placem zabaw” – informował Urząd Miasta Włocławek po podpisaniu umowy z wykonawcą.

Warto dodać, że początkowo miasto planowało przebudować budynek przy ul. Sielskiej. Jednak – jak zaznacza Krzysztof Kukucki – wykonana w 2022 roku ekspertyza wykazała, że przebudowa będzie droższa, niż budowa nowego domu.

Rozbiórka
Do zadań wykonawcy należy też rozbiórka starego domu. W jego miejscu powstaną place zabaw.Renata Katarzyna Brzostowska

- W miejscu starego budynku na Sielskiej powstaną place zabaw, a w miejscu, gdzie były place zabaw, będzie stał nowy budynek. Ze zrobionej w ubiegłym roku ekspertyzy - bo zastanawialiśmy się czy go remontować – wynika, że koszty remontu byłyby wyższe, niż budowa nowego – przekazał nam Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka.

Zadanie nr 2, to budowa domu jednorodzinnego, pełniącego funkcję placówki opiekuńczo - wychowawczej przy ul. Lisek 3 C, wraz z wyposażeniem oraz zagospodarowaniem terenu. Ten budynek, zaprojektowany w technologii tradycyjnej, będzie będzie miał jedną kondygnację. Nie będzie miał piwnicy. Na dachu również zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.

- To szczególna inwestycja, bo budujemy placówkę opiekuńczo-wychowawczą, tzw. czternastkę dla malutkich dzieci, które na samym starcie swojego życia nie mają tyle szczęścia, co ich rówieśnicy i wymagają pobytu w takiej placówce – zaznacza Krzysztof Kukucki i dodaje, że z racji tego, iż wciąż jest duże zapotrzebowanie na miejsca w tego typu placówkach podjęto decyzję, by w miejsce jednego budynku, postawić dwa. - Jeden powstanie przy ul. Sielskiej, a drugi przy ul. Lisek.

Tyle firm zainteresowanych było budową domów dla dzieci we Włocławku

Inwestycją – budową dwóch placówek – zainteresowane były cztery firmy. Jako najkorzystniejszą uznano ofertę Zakładu Budowlanego MS-BUD z Włocławka, który za zadanie nr 1 (ul. Sielska) zaproponował 13 462 797,40 złotych brutto, a zadanie nr 2 (ul. Lisek) wycenił na 9 017 454,03 złotych brutto.

Ile zaproponowały pozostałe firmy, które odpowiedziały na przetarg?

Firma MBI z Włocławka zadanie nr 1 wyceniła na 13 550 629,00 zł, a nr 2 na 9 066 027,35 zł. Firma Urbański z Torunia - 16 205 968,17 zł i 8 654 354,50 zł, a Kamaro z Gdańska 15 580 000,00 zł i 9 334 847,93 zł.

Na takim etapie są prace związane z inwestycją

Budowa tzw. czternastek ma się zakończyć jeszcze w 2023 roku. Co obecnie dzieje się na placu budowy? Na jakim etapie są prace?

- Do zrobienia zostało jeszcze bardzo dużo. Na Sielskiej wykonawca już wyszedł z poziomu fundamentów i murowane są ściany pierwszej kondygnacji, natomiast na Lisku wykonawca jest jeszcze na etapie murowania fundamentów – przekazał nam pod koniec października 2023 roku Krzysztof Kukucki. - Zakładamy, że pod koniec roku (2023 – przypis redakcji) – pewnie w ostatnimi tygodniu grudnia - przystąpimy do procedury odbiorowej.

Warto dodać, że miasto stara się o dofinansowanie na inwestycję.

- Jest złożony wniosek do Urzędu Marszałkowskiego i czekamy na rozstrzygnięcie. Termin realizacji jest bardzo krótki, dlatego musieliśmy już rozpocząć prace, ponieważ musimy je skończyć do końca roku – dodaje Domicela Kopaczewska, zastępca prezydenta Włocławka.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

We Włocławku wciąż potrzeba rodzin zastępczych i miejsc w domach dziecka

We Włocławku działa obecnie pięć tzw. „czternastek” przeznaczonych dla dzieci, które nie mogą wychowywać się w swoich rodzinnych domach. Są także rodziny zastępcze, ale wciąż potrzebne są zarówno nowe rodziny, jak i więcej miejsc w domach dziecka.

Domicela Kopaczewska zwraca uwagę na bardzo poważny problem z liczbą dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych – nie tylko we Włocławku, lecz w całej Polsce.

- Bywa, że jest ich więcej niż miejsc w „czternastkach” - zaznacza Domicela Kopaczewska, zastępca prezydenta Włocławka. - Ale jak można nie przyjąć dziecka, kiedy policja stoi pod placówką i trzeba natychmiast odseparować dziecko od pijanych czy przemocowych rodziców? To są takie sytuacje, kiedy jest interwencyjne przyjęcie dziecka do placówki. W szpitalu są noworodki czy dzieci, którymi trzeba się zaopiekować, więc to jest bardzo poważny problem do rozwiązania.

We Włocławku wciąż potrzeba kolejnych rodzin zastępczych. Miasto od lat prowadzi aktywną działalność, by zwiększyć ich liczbę. Przypomnijmy, że w czerwcu 2023 z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, MOPR zorganizował spotkanie, którego gościem specjalnym była Magdalena Różczka - aktorka należąca do grona Ambasadorów Dobrej Woli UNICEF w Polsce działających na rzecz pomocy dzieciom.

- Jeśli chodzi o rodziny zastępcze, to już od lat prowadzimy bardzo aktywną działalność, aby tych rodzin było coraz więcej, natomiast skutki są takie, jakie są. Zawsze z wielkim podziwem przyjmujemy te rodziny, które chcą być rodzinami zastępczymi. Musi być cała procedura związana z tym, aby rodzina była rodziną zastępczą i niektóre się rzeczywiście doskonale sprawdzają, ale ich jest bardzo mało. Potrzeby są znacznie większe – zaznacza Domicela Kopaczewska.

Przypomnijmy, że z danych włocławskiego ratusza (dane z czerwca 2023 roku) wynika, że we Włocławku funkcjonuje 95 rodzin zastępczych (w tym 60 rodzin zastępczych spokrewnionych, 32 rodziny zastępcze niezawodowe i 3 rodziny zawodowe), w których łącznie wychowuje się 125 dzieci.

We Włocławku będą dwa nowe domy dla dzieci. Mają być gotowe pod koniec grudnia 2023 roku.

We Włocławku powstają nowe domy dziecka. Mają być gotowe jes...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto