Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kończy się budowa Centrum Aktywizacji i Przedsiębiorczości we Włocławku. Będzie gotowe jesienią 2023 roku

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wideo
od 16 lat
Centrum Aktywizacji i Przedsiębiorczości będzie działać przy ul. 3 Maja 18 we Włocławku. Nowa instytucja powstanie w odbudowanej kamienicy w centrum włocławskiego Śródmieścia. Roboty budowlane zbliżają się już ku końcowi. Nowe miejsce ma zostać przekazane do użytku jeszcze jesienią 2023 roku. Zobaczcie zdjęcia z placu budowy z sierpnia i września 2023.

Spis treści

Tyle kosztuje budowa Centrum Aktywizacji i Przedsiębiorczości we Włocławku

Centrum Aktywizacji i Przedsiębiorczości powstaje w budynku przy ul. 3 Maja 18, w samym sercu włocławskiego Śródmieścia. Prace trwają od wiosny 2022 roku. Początkowo w przebudowywanej kamienicy planowano pozostawić fasadę, jednak – ze względów bezpieczeństwa - została ona rozebrana w lutym 2023 roku i odbudowana na nowo. Ze starej fasady zostały tylko fundamenty. Na takie działanie konieczna była zgoda konserwatora zabytków, którą uzyskano.

Przypomnijmy, że przebudową kamienicy przy ul. 3 Maja we Włocławku zajmuje się spółka Kamaro z Gdańska. Inwestycja realizowana jest z dofinansowaniem ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wysokość dofinansowania wyniosła 7 983 429,83 zł. Spółka Kamaro z Gdańska koszt prac wyceniła na niespełna 9 milionów złotych brutto (8 900 000 zł), jednak konieczność rozbiórki fasady i wzniesienia nowej, pociągnęła za sobą większe koszty – w wysokości 1 miliona zł.

Frontowa ściana kamienicy przy ul. 3 Maja 18 we Włocławku zagrażała bezpieczeństwu. Jej miejsce zajmie odtworzona fasada.Wojciech Alabrudziński

Takie prace wykonano już w kamienicy przy ul. 3 Maja 18 we Włocławku

Przypomnijmy, że w lipcu 2023 roku w rewitalizowanym budynku wykonane były już wszystkie instalacje wewnętrzne, a na ścianach kładziony był tynk. Wykonawca montował też stolarkę okienną i szklane witryny i rozpoczął murowanie ceglanego wnętrza dziedzińca. W sierpniu montowane były szklane elewacje. Te prace ruszyły 1 sierpnia.

„Ponieważ jedna taka tafla szkła (zespolone szyby 3 warstwowe) waży nawet 500 kg, umieszczane są na swoich miejscach przy wykorzystaniu ładowarki teleskopowej. Na pozostałych elewacjach wykonane są już tynki. Te również położone zostały wewnątrz budynku” – informował Krzysztof Kukucki 2 sierpnia 2023.

Taki jest termin zakończenia prac w kamienicy przy ul. 3 Maja 18 we Włocławku

Centrum Aktywizacji i Przedsiębiorczości przy ul. 3 Maja 18 powstaje w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028 (GPR). We wrześniu 2023 roku Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka, przekazał że kamienica – wraz z wyposażeniem – zostanie przekazana do użytku jeszcze jesienią 2023 roku.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

„Kamienica przy ul. 3go Maja 18 zmienia swoje oblicze i funkcje. Przeniesiona zostanie w to miejsce Kawiarenka Obywatelska, która zyska również salkę konferencyjną. Mieścić się ona będzie na pierwszym piętrze. Na drugim i trzecim piętrze znajdować się będą mieszkania dla uzdolnionych absolwentów, a w podwórzu mieszkanie z pracownią, które rotacyjnie udostępniane będzie dla twórcy. Prowadzić oni będą zajęcia na dziedzińcu, który stanie się podwórkiem partycypacyjnym. W nowych obiektach nie zabraknie również miejsca dla Wydziału Rewitalizacji. Całość wraz z wyposażeniem przekazane zostanie do użytku jeszcze tej jesieni” – poinformował Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka na Facebooku (12 września 2023).

Remonty kamienic w zabytkowej zabudowie są wyzwaniem

Przypomnijmy, że przebudowy budynków znajdujących się w ścisłej, zabytkowej zabudowie, jak kamienica przy ul. 3 Maja 18 we Włocławku, stanowią wyzwanie. Często wymuszają bowiem na inwestorze stosowanie innych metod, niż klasyczne. Tak było również w przypadku tej inwestycji.

- Przy kamienicy znajdującej się na ul. 3 Maja 18, do podbicia fundamentów, wykonawca musi korzystać z metody JET-grauting, która polega na wierceniu żerdzi stalowych i wypełnieniu przestrzeni oraz kawern pod istniejącymi ścianami, zaczynem cementowym, wtłaczanym pod wysokim ciśnieniem. Z uwagi na niebezpieczeństwo sąsiednich budynków nie możliwe jest zastosowanie klasycznej metody podbijania fundamentów, gdyż mogłoby to doprowadzić do obsunięcia się ścian sąsiednich budynków” – informował Krzysztof Kukucki na Facebooku pod koniec października 2022 roku.

We Włocławku trwa rewitalizacja kamienicy przy ul. 3 Maja 18. Zobaczcie zdjęcia z placu budowy z wakacji i września 2023 roku.

Kończy się budowa Centrum Aktywizacji i Przedsiębiorczości w...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto